WARSZTATY CIESIELSKIE w Czubajowiźnie

warsztaty_ciesielskie

Tym razem sklep DLUTA.PL miał okazję uczestniczyć w warsztatach prezentujących tradycyjne techniki ciesielskie.

 

Na początku września odwiedziłam niesamowite miejsce, ukryte wśród mazowieckich pól i lasów. Tam, wśród pięknej przyrody, w niewielkiej miejscowości Czubajowizna, odbyły się tygodniowe warsztaty ciesielskie, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wiatraki Kultury”.

Gospodarzem warsztatów był nietuzinkowy człowiek, animator kultury, Leon Palesa, który już od wielu lat gości u siebie artystów malarzy, rzeźbiarzy, aktorów, organizując plenery, warsztaty, spektakle, koncerty, a także pikniki rodzinne. Pan Leon jest też znanym w okolicy kolekcjonerem m.in. maszyn rolniczych.

Warsztaty poprowadził dr Krzysztof Wieczorek, specjalista w zakresie konserwacji zabytków drewnianych, propagator tradycyjnych technik ciesielskich, kolekcjoner starych narzędzi do obróbki drewna.

Dzień mojej wizyty był niestety bardzo deszczowy, pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie zajęć praktycznych. Jednak dzięki temu miałam ogromną przyjemność przeprowadzić długą i bardzo interesującą rozmowę z panem Krzysztofem, którego wiedza dotycząca narzędzi ręcznych do drewna okazała się przeogromna. Tak się składa, że bardzo rzadko spotykam ludzi, którzy na temat takich narzędzi wiedzą znacznie więcej ode mnie, a dodatkowo z taką łatwością i chęcią chcą się tą wiedzą dzielić! Rozmowa trwała więc do późnego wieczora, a mogłaby trwać znacznie, znacznie dłużej.

Warsztaty ciesielskie były też okazją do podziwiania i omawiania starych, tradycyjnych narzędzi stolarskich (większość pochodziła z kolekcji pana Krzysztofa Wieczorka). Mogliśmy porównać je z przywiezionymi przeze mnie najnowszymi narzędziami, m.in. siekierami, dłutami, ośnikami i piłami. Obejrzeliśmy też bardzo ciekawe filmy o przenoszeniu kościołów drewnianych, a także prezentację dot. tradycyjnego ciesielstwa. Mogliśmy również zapoznać się z unikatową kolekcją literatury na ten temat.

Mam nadzieję, że będę miała okazję zawitać ponownie do Czubajowizny, bo to miejsce niezwykłe, wręcz magiczne, tworzone przez ludzi pełnych pasji i energii, którzy w obecnych czasach zaskakują swoją bezinteresownością i pogodą ducha. Takie właśnie spotkania pozwalają mi wierzyć, że to, co robię ma sens i że moja chęć sprzedawania nie tylko produktów, ale przede wszystkim wiedzy dotyczącej obróbki drewna, to pomysł z przyszłością. Wkrótce więc poszerzymy naszą ofertę narzędzi ciesielskich, powstaną także poradniki dotyczące ich użytkowania.

WARSZTATY CIESIELSKIE W Czubajowiznie
Warsztaty odbyły się wśród pięknej mazowieckiej przyrody. Gospodarz, pan Leon Palesa, jest zagorzałym zwolennikiem tradycji.
   
warsztaty-ciesielskie-czubajowizna  warsztaty-ciesielskie-w-czubajowiznie
A oto gospodarz warsztatów, na progu starego drewnianego domu, przeniesionego tutaj z innej wsi. Pan Leon jest znany ze swojego zamiłowania do starych rzeczy, których w jego gospodarstwie nie brakuje.
   
warsztaty-ciesielskie-czubajowizna warsztaty-ciesielskie-czubajowizna
Kolekcjonuje m.in. maszyny rolnicze. Takie maszyny można tutaj znaleźć co kawałek.
   
warsztaty-ciesielskie-czubajowizna
Sam pan Leon przedkłada tradycję nad wygodę. A oto jedno ze stanowisk pracy, na które za moment miał spaść rzęsisty deszcz.
   
Sklep DLUTA.PL uwielbia taki klimat! Jesteśmy szczęśliwi, kiedy w takich miejscach możemy prezentować nasze współczesne narzędzia.
   
Pan Krzysztof zaprezentował nam bardzo ciekawe filmy. Obejrzeliśmy także prezentację dot. ciesielstwa.
   
Mieliśmy także okazję zapoznać się unikatową literaturą. W książkach odnaleźliśmy narzędzia, które znajdują się w naszej ofercie.
   
   
   
A oto kolekcja narzędzi, prezentowana podczas warsztatów. Strugi
   
Narzędzia pomiarowe Piły
   
Świdry Zaciski
Wiertarki  Świdry Siekiery

 

Tekst i foto: Agnieszka Baraniok-Lipińska

Komentarz do “WARSZTATY CIESIELSKIE w Czubajowiźnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button