10-lecie sklepu DLUTA.PL – jak to się zaczęło

10 lat sklepu dluta.pl

W tym roku obchodzimy miłą rocznicę, która nakłoniła mnie do wspomnień. Myślę, że to dobry czas, aby przybliżyć naszym klientom historię firmy, sklepu DLUTA.PL, a poniekąd mojej rodziny. Dziesięć lat temu, kiedy decydowałam się na założenie sklepu, moja wiedza na temat narzędzi do drewna i samej pracy z tym materiałem była bliska zeru. Były to również początki sklepów internetowych – czas pełen niepewności i pytania, czy taka forma sprzedaży ma szansę przetrwać na rynku. Dziś, patrząc wstecz na te skromne początki, pełne wyzwań i braku doświadczenia, z dumą obserwuję, jak DLUTA.PL przekształca się z małego projektu w solidny, rozpoznawalny sklep, będący wsparciem dla wielu miłośników rzemiosła. Zapraszam Cię więc do podróży przez te lata, pokazującej, jak z niezliczonych wyzwań i początkowej niepewności udało się zbudować coś, co dziś jest naszym powodem do dumy.

Data publikacji: 24 marca 2014

1987 r. – rozpoczynamy rodzinny biznes

W 1987 r. mój ojciec Stanisław Baraniok założył firmę BASTA. Nazwa, jak zwyczaj wtedy nakazywał, powstała z połączenia pierwszych liter imienia i nazwiska. Siedziba firmy znajdowała się w naszej rodzinnej miejscowości Drużyna (20 km od Poznania), a ściślej mówiąc w naszym salonie.

Koniec lat osiemdziesiątych był raczej trudnym czasem dla prywatnej inicjatywy, co w połączeniu z pomysłowością mojego taty skutkowało burzliwymi reorganizacjami. Atmosfera jednak zawsze była bardzo wesoła i szalona, przynajmniej dla nas dzieci, dorosłym pewnie nie było do śmiechu.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawił się pan Balcerowicz i chociaż przeprowadzone przez niego reformy wyciągnęły Polskę z zapaści, to niestety jednocześnie zachwiały wieloma małymi prywatnymi przedsiębiorstwami.  Rodzice jednak dzielnie przetrwali ten czas i w 1991 roku rozpoczęła się rodzinna przygoda z narzędziami. Na początku była to współpraca z firmą Topex, która akurat także zaczynała swoją działalność. Wtedy dopiero raczkowali, a pierwsze faktury pisali ręcznie. Wiem, że wielu osobom trudno sobie to dzisiaj wyobrazić, ale nie było wtedy jeszcze Internetu, nie było nawet komputerów!!! Wszystkie dokumenty wystawiane były ręcznie, a każdy produkt posiadał swoją kartotekę towarową. To były czasy!

Wkrótce firma się rozrosła, a w 1993 roku, pojawiła się okazja poszerzenia asortymentu o narzędzia wyższej jakości i nawiązania współpracy z kilkoma niemieckimi producentami. W ten oto sposób rozpoczęliśmy współpracę z najlepszymi firmami narzędziowymi: Gedore, Wera, Bessey. Oprócz placówek w Poznaniu i Katowicach powstał także w Drużynie sklep detaliczny z pilarkami Stihl i elektronarzędziami m.in. marki Festool.

1995 r. – sprzedajemy pierwsze dłuta

Rok 1994 to początek naszej przygody z narzędziami do drewna. Podczas jednego z wyjazdów do Niemiec nasz kierowca kupił w firmie Kirschen zestaw dłut, który bardzo spodobał się mojemu ojcu. Rok później zaczęły do nas przyjeżdżać z Remscheid paczki z dłutami. Przez kolejne lata asortyment narzędzi do drewna się poszerzał, a klienci coraz chętniej kupowali te niespotykane dotąd na rynku polskim produkty.

2004 r. – powstaje sklep DLUTA.PL

Rok 2004 był szczególny dla rozwoju firmy. 1 kwietnia ruszył nasz sklep internetowy DLUTA.PL, w którym prezentowaliśmy już szeroki asortyment wielu renomowanych marek: Pfeil, Narex, Tormek, Kunz, Stanley itd.

Początki były trudne, klienci niezbyt przekonani do tej formy sprzedaży, a my zagubieni wśród nowych rozwiązań informatycznych. Równolegle ze sprzedażą internetową kwitła sprzedaż katalogowa. Klienci domagali się drukowanych materiałów, dzięki którym mogliby poznać nasz asortyment. Pamiętam, że były chwile, w których zastanawialiśmy się nad sensem sprzedaży przez Internet. Jednak kolejne lata przynosiły powolne zmiany i mogliśmy już nawet zacząć myśleć o pierwszym „szytym na miarę” sklepie on-line.

Do końca 2006 roku firma BASTA posiadała dwa działy. Jeden z nich zajmował się sprzedażą detaliczną narzędzi do ręcznej obróbki drewna. Drugi dział zajmował się hurtową sprzedażą narzędzi produkowanych przez kilka czołowych firm niemieckich takich jak: Wera, Bessey, Knipex itd. Od początku 2007 roku dział hurtowy przekształcony został w oddzielną firmę BASTA HURT Sp. z o.o., której prezesem jest mój młodszy brat Marek (tutaj dodam, że starszy brat Arkadiusz również związany jest z narzędziami). Narzędzia do drewna nadal były sprzedawane pod szyldem firmy BASTA Stanisław Baraniok.

W roku 2009 nastąpił kolejny ważny krok. Postanowiłam poważnie, profesjonalnie i samodzielnie zająć się tematem narzędzi do drewna. Był to jednak dość ryzykowny pomysł, ze względu na ogarniający cały świat kryzys finansowy. Podjęłam jednak ryzyko i 1 stycznia 2009 r. powstała firma CILIO Agnieszka Baraniok-Lipińska. Pierwszą ważną decyzją było uruchomienie w lutym zaprojektowanego na nasze potrzeby sklepu, w którym pojawiły się kolejne nowe marki: Anke, ECE, Stubai, Veritas, Sjobergs, Bessey, Wera itd. Kolejny lifting sklepu i logotypu miał miejsce w listopadzie 2011 r. Początki były jednak ekstremalnie trudne, klienci kupowali bardzo mało, kurs euro szybował w górę. Pomyślałam jednak, że jak zaczynam w tak trudnym momencie, to gorzej już nie będzie i należy tylko przetrwać tę burzę, a raczej huragan.

2014 r. – DLUTA.PL dzisiaj

Powoli, małymi kroczkami rozpoczęłam trwającą do dzisiaj drogę, która ma doprowadzić do powstania profesjonalnej firmy zajmującej się narzędziami do ręcznej obróbki drewna. Moje cele są jasne i niezmienne: klient jest dla nas najważniejszy! I to nie tylko do momentu zakupu, jak to niestety często we współczesnym handlu bywa. Nasz program ROK-na-ZWROT daje klientom cały rok na podjęcie decyzji o zwrocie, a większość produktów objętych jest 5-letnią gwarancją. Staramy się upraszczać procedury zwrotów i reklamacji, pomimo złożonych przepisów prawnych. Każdy zakup i klient są dla nas równie ważni!

Oferujemy nie tylko narzędzia, ale i wiedzę o ich użyciu, publikując poradniki na naszej stronie i filmy na YouTube. Właśnie w tym celu przeszukuję zagraniczne strony w Internecie (w Polsce niestety niewiele można znaleźć, chociaż na szczęście są już pionierzy), na których znajduję informacje. Nasz profil na Facebooku służy do kontaktu z klientami i pasjonatami drewna. Pracujemy też nad nowymi projektami, by jeszcze lepiej pokazać, jak korzystać z naszych narzędzi.

Promujemy tradycyjne techniki obróbki drewna poprzez warsztaty, współpracę ze szkołami (m.in. Szkołą Drzewną w Garbatce) i udział w wielu imprezach branżowych. Wspieramy też ciekawe projekty, jak ogromna płaskorzeźba „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Papiny.

Sklep DLUTA.PL to moje oczko w głowie, choć czasem czuję, że mogłabym dla niego zrobić jeszcze więcej. Z doby korzystam jednak jak mogę, ale priorytetem i tak zostanie moja rodzina. Mimo to, DLUTA.PL to nie tylko biznes, ale i kawał mojego życia – tuż obok rodziny. Bo ja nawet męża poznałam sprzedając mu dłuta!
Te 10 lat to dopiero początek, gdyż mam mnóstwo pomysłów na rozwój. Chętnie też wysłucham Waszych sugestii i pomysłów, więc śmiało dzielcie się nimi w komentarzach pod tym wpisem.

Pozdrawiam zatem wszystkich dotychczasowych i przyszłych klientów sklepu DLUTA.PL! Dziękuję za te 10 wspaniałych lat! (I tutaj muszę zaznaczyć, że klienci naszego sklepu są naprawdę WYJĄTKOWI! Mili, serdeczni i wyrozumiali! To dzięki Wam nasza praca jest dla nas ogromną przyjemnością!)


Autorka tekstu:

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Powiązane Wpisy

15-lecie sklepu DLUTA.PL – plany, zmiany i projekty

Chcielibyśmy Cię dzisiaj zaprosić w podróż przez historię naszego sklepu DLUTA.PL, który właśnie obchodzi swoje [...]

20-lecie sklepu DLUTA.PL – największe sukcesy i porażki

W ciągu ostatnich 20 lat, prowadząc DLUTA.PL, przeżyłam prawdziwą karuzelę emocji – od uniesień po [...]

Dziewczyny z DLUTA.PL rządzą w warsztacie – poznaj nas bliżej!

W DLUTA.PL, my – dziewczyny, codziennie udowadniamy, że świat narzędzi do drewna nie ma ograniczeń [...]

10 komentarzy do “10-lecie sklepu DLUTA.PL – jak to się zaczęło

 1. janusz napisał(a):

  ja również robiłem zakupy u Was, obsługa zawsze miła i profesjonalna
  brakuje mi paru rzeczy w waszym sklepie które kupuję niestety za granicą (np fajnie byłoby kupić u Was piłki i znaczniki veritasa)

 2. Paweł napisał(a):

  Życzę wszelkiej pomyśności i dalszych sukcesów z okazjii niedawnego jubileuszu !
  Wszystkie narzędzia, które u Państwa kupiłem (dłuta, piły, siekiera, kamienie) to moje prawdziwe skarby. Sprawiają, że każda praca staje się także przyjemnością i mimo upływu kilku lat od pierwszych zakupów, za każdym razem gdy je wyciągam, cieszę się nimi równie mocno jak w dniu odbioru przesyłki.
  Podziwiam Panią za świetną organizację sklepu internetowego, który ma swój indywidualny klimat i mimo “elektronicznej duszy” prawdziwie rodzinną atmosferę dzięki m.in. miłej obsłudza via e-mail.
  Pozdrawaim i życzę jeszcze wielu, wielu takich okrągłych rocznic i samych zadowolonych klientów 🙂

 3. Arek napisał(a):

  Znam firmę Cilio bardzo dobrze. Gratuluję zarówno 10 lat bardzo profesjonalnego działania jak i bardzo ciekawie przygotowanej historii firmy!Życzę Wam 100 lat!

 4. Bartek napisał(a):

  Najlepszego z okazji 10 lecia!

  Kupiliśmy w Państwa sklepie kilka dłut, chętnie na stronę dluta.pl zaglądamy – jest z czego wybierać 🙂 Pozdrawiamy i kolejnych jubileuszy życzymy!

 5. Tomasz napisał(a):

  Jestem szczęśliwym posiadaczem pirografu zakupionego w Dłuta.pl. Sprawdziłem go na wszystkie możliwe sposoby jest niezawodny. Bynajmniej mój egzemplarz. Kolejnym artykułem jaki planuję zakupić są dłuta to toczenia. Jesteście w posiadaniu naprawdę sporego asortymentu. Może w przyszłości pojawią się też uchwyty tokarskie do toczenia drewna. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button