Kurs ciesielski online, czyli jak zostać cieślą bez wychodzenia z domu

kim jest cieśla

W erze cyfrowej, gdzie edukacja online staje się coraz bardziej powszechna i dostępna, możliwość zdobycia nowego zawodu bez konieczności opuszczania własnego domu wydaje się niemal oczywista. Transformacja ta otworzyła drzwi dla wielu, którzy z różnych przyczyn są ograniczeni geograficznie, czasowo lub finansowo, dając im szansę na rozwój osobisty i zawodowy z dowolnego miejsca na świecie. Czy jednak możliwe jest uzyskanie kwalifikacji w zawodach praktycznych, rzemieślniczych, takich jak np. ciesielstwo? Czy kurs ciesielski online to wystarczająco dobry sposób, aby zostać cieślą?

Data publikacji: 10 marca 2024

Kto to jest cieśla?

kim jest cieśla


Cieśla jest rzemieślnikiem specjalizującym się w budowie konstrukcji z drewna. To osoba posiadająca umiejętności w cięciu, struganiu, łączeniu i montażu elementów drewnianych, konstruująca różnorodne budowle, takie jak domy, mosty, budynki użyteczności publicznej, czy budynki gospodarcze. Cieśla używa tradycyjnych narzędzi ręcznych i technik budowlanych, a jego praca wymaga precyzji, kreatywności oraz znajomości materiałów i technik konstrukcyjnych.

Cieśla to nie stolarz! Ten drugi skupia się bowiem na precyzyjnej obróbce drewna i produkcji mniejszych elementów, takich jak meble, drzwi, czy okna. Jego praca może obejmować wykończenia wnętrz, montaż stolarki budowlanej oraz tworzenie artystycznych detali z drewna. Są jednak obszary, na których praca obu rzemieślników może się przenikać, szczególnie w przypadku projektów związanych z konstrukcją budynków.

Specjalizacje ciesielskie

W zawodzie cieśli istnieje kilka specjalizacji, które odpowiadają różnym obszarom pracy i umiejętnościom. Oto najbardziej popularne z nich:

Cieśla konstrukcyjny

Specjalizuje się w budowie trwałych konstrukcji drewnianych, takich jak dachy, stropy, ściany i inne elementy konstrukcyjne budynków.

Cieśla szalunkowy

Zajmuje się przygotowywaniem i montażem szalunków, czyli tymczasowych konstrukcji używanych do formowania betonu podczas budowy.

Cieśla dachowy

Specjalizuje się w budowie i naprawie dachów oraz innych elementów związanych z dachami, takich jak okapy, rynny czy lukarny.

Cieśla okienny i drzwiowy

Skupia się na produkcji, montażu i naprawie okien, drzwi oraz innych elementów stolarki otworowej.

Cieśla dekoracyjny

Specjalizuje się w wykonywaniu dekoracyjnych elementów z drewna, takich jak rzeźby, ornamenty czy inne ozdoby architektoniczne.

Czy cieśla to dobry zawód?

prace ciesielskie

Okazuje się, że w Polsce zawód cieśli należy do najbardziej deficytowych! Z tego względu, jest więc to zajęcie bardzo atrakcyjne i perspektywiczne. Cieśla to specjalista w dziedzinie budowy konstrukcji drewnianych. A w obliczu rosnącego zapotrzebowania na nowe budownictwo oraz renowację istniejących obiektów, umiejętności cieśli są bardzo poszukiwane. Istnieją również inne istotne korzyści tego zawodu, chociażby praca z naturalnym materiałem. Cieśla pracuje głównie z drewnem, co może być satysfakcjonujące dla osób ceniących naturalne materiały i chcących tworzyć coś trwałego i pięknego. Cieśla może również z łatwością rozwijać swoje umiejętności, zdobywając dodatkowe kwalifikacje związane z budownictwem, stolarstwem, czy dekarstwem.
Warto jednak wspomnieć, że zawód ten jednocześnie wymaga dobrego stanu zdrowia, siły fizycznej, czy gotowości do częstej zmiany miejsca pracy. 

Jak zostać cieślą – szkoła, kurs ciesielski, czy doświadczenie?

Aby zostać cieślą w Polsce, istnieje kilka ścieżek rozwoju zawodowego, zależnie od preferencji i możliwości danej osoby. Najbardziej “oficjalna” droga, to szkoła zawodowa lub kwalifikacyjny kurs zawodowy.

Jeśli interesuje Cię taka klasycza droga zawodu cieśli, zajrzyj do artykułu “Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku — tradycja w nowoczesnym wydaniu”, a znajdziesz tam niezbędne informacje.

Nie każdy jednak, z różnych względów, może pozwolić sobie na półtoraroczny kurs zawodowy zakończony egzaminem państwowym. Teoretycznie to ten egzamin daje potwierdzenie “bycia cieślą”, ale w praktyce cieśla to przede wszystkim doświadczony fachowiec, który potrafi budować z drewna różne przedmioty – zależnie od specjalizacji – i najczęściej świadczy takie usługi na zewnątrz. Mało który cieśla w Polsce może wykazać się państwowym egzaminem poświadczającym kompetencje zawodowe. Taki egzamin nie jest wymagany do żadnej pracy, zazwyczaj też nie wpływa na stawkę wynagrodzenia. Inaczej jest za granicą – jeśli np. chcesz  pracować jako cieśla w Norwegii, to warto zastanowić się nad Kwalifikacyjnym Kursem Zawodowym i zdaniem egzaminu!

Najważniejsze w zawodzie cieśli, tak jak w każdym innym rzemiośle, jest doświadczenie. Najlepiej to doświadczenie zdobywać w praktyce – budując kolejne obiekty i rozwijając stopniowo swoją wiedzę i kompetencje. Podjęcie pracy w firmie ciesielskiej może nam dać dużo więcej umiejętności i wiedzy, niż szkoła zawodowa. Jednocześnie mało kto będzie chciał zatrudnić osobę początkującą, beż żadnego doświadczenia, chyba że do najprostszych prac porządkowych i wykończeniowych, przy których nie nauczysz się, jak ciąć i montować elementy. 

Tak naprawdę, jeśli chcesz nauczyć się ciesielstwa bez podejmowania nisko płatnej pracy w firmie ciesielskiej i bez odbywania półtorarocznego kursu budowania z drewna to najlepiej… po prostu zacznij budować! I zacznij od czegoś dla siebie – zbuduj sobie altankę, wiatę garażową, czy nawet solidne, ciesielskie kozły robocze. Zdobądź trochę doświadczenia i pokaż, co umiesz swojemu pracodawcy lub pierwszemu klientowi. 

Kurs ciesielski online

kurs ciesielski online - Jędrzej Cyganik

W internecie jest bardzo dużo wiedzy o tym, jak samodzielnie budować z drewna. Ale jak znaleźć sprawdzone informacje, kiedy jest ich tak dużo i często są sprzeczne? 

Tu z odsieczą przychodzi Szkoła Cieśli – miejsce, w którym spotkasz swojego przewodnika na drodze do budowania z drewna i nauczysz się podstaw ciesielstwa, budując krok po kroku swoją pierwszą poważną drewnianą konstrukcję. Szkołę Cieśli założył Jędrzej Cyganik, właściciel firmy “DRWA”. Projekt ten powstał całkiem niedawno, choć ciesielska pasja Jędrzeja trwa już od wielu lat.

O tym jak z miłości do natury – lasu i drewna – zrodziła się chęć stawiania drewnianych konstrukcji, przeczytasz w bardzo ciekawym artykule pt. “Jędrzej Cyganik – cieśla, co Drwa rąbie”.
Przeczytasz w nim o szukaniu własnej drogi i o szacunku do tego, co nas otacza.

Szkoła Cieśli oferuje w tej chwili darmowy kurs ciesielski wprowadzający w całkowite podstawy pracy z drewnem. Jeśli przejdziesz ten kurs w całości, możesz zbudować samodzielnie solidne kozły robocze. Przy okazji nauczysz się pracy ręcznymi narzędziami – piłą, dłutem czy strugiem. Poznasz też podstawowe formy połączeń i zasady pracy wkrętarką czy pilarką tarczową. 

W niedalekiej przyszłości ten darmowy kurs będzie miał swoją kontynuację – pełnowymiarowy kurs ciesielski. Przedmiotem tego kursu będzie budowa kilku obiektów małej architektury ogrodowej, w tym domku narzędziowego. 

Czujesz, że ciesielstwo to coś dla Ciebie i że chcesz zainwestować swój czas i energię, by nauczyć się, jak stawiać drewniane konstrukcje? Wejdź na stronę www.szkolaciesli.pl, zapisz się na newsletter! Odbieraj emaile z darmową wiedzą ciesielską i wypatruj dużego kursu, po którym będziesz umiał zbudować drewnianą konstrukcję od fundamentu po dach. To nie uczyni Cię cieślą, ale na pewno uczyni Cię zaawansowanym adeptem ciesielstwa. Da Ci też narzędzia do dalszego rozwoju i kontynuowania praktyki rzemieślniczej, niezależnie czy chcesz zostać cieślą, czy nie, będziesz dużo bliżej by móc się tak określić!


Autorzy tekstu:

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie prowadzę również warsztaty rzeźbienia w drewnie dla osób początkujących pod nazwą “Alelipa!”, a także konsultacje z ręcznego ostrzenia narzędzi.

oraz Jędrzej Cyganik – cieśla, założyciel działalności DRWA Tales of the Woods


Powiązane Wpisy

Fizyczne i mechaniczne właściwości drewna

Drewno – nieprzewidywalny materiał pochodzący z natury. Posiada różne kolory i wzory, zróżnicowaną strukturę i [...]

Narzędzia ciesielskie — czyli jakich narzędzi używa cieśla

W dzisiejszym świecie, królestwie zaawansowanej technologii i ultra nowoczesnych materiałów, tradycyjne rzemiosło ciesielskie nie traci [...]

Jędrzej Cyganik – cieśla, co Drwa rąbie

Las to źródło tego tekstu. W lesie początek ma bardzo wiele historii: historia ewolucji człowieka, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button