20-lecie sklepu DLUTA.PL – największe sukcesy i porażki

20 lecie DLUTA.PL

W ciągu ostatnich 20 lat, prowadząc DLUTA.PL, przeżyłam prawdziwą karuzelę emocji – od uniesień po chwile zwątpienia. Nigdy wcześniej nie mówiłam o nich tak otwarcie. Dzisiaj, z okazji naszego jubileuszu, który przypada za kilka dni, postanowiłam podzielić się z Wami historią, która jest bliższa mojemu sercu niż jakakolwiek inna. To opowieść nie tylko o sukcesach, ale i o wpadkach oraz porażkach, które kształtowały mnie i DLUTA.PL w sposób, o którym rzadko mówi się na głos. Chcę odsłonić przed Wami kilka sekretów i opowiedzieć o momentach, które nauczyły nas najwięcej. Zajrzyjcie ze mną za kulisy – to będzie podróż pełna osobistych wyznań, z których każde pomogło nam stać się tym, kim jesteśmy dzisiaj.

Data publikacji: 27 marca 2024 r.

Porażki

No cóż, mówienie o porażkach zawsze przychodzi z trudem, szczególnie gdy patrzy się wstecz na drogę, którą przeszło się z tak wielką pasją i zaangażowaniem. Jednak wierzę, że każda trudność niesie ze sobą lekcję, a niekiedy nawet ukrytą siłę, która pcha nas do przodu, niezależnie od okoliczności.
Uważam więc, że te dwa bardzo trudne okresy, które przetrwałam, z perspektywy czasu nie chcę już nazywać porażkami, tylko wręcz moimi sukcesami.

Pierwszy z nich to był jak rollercoaster bez zabezpieczeń. Wydawało się, że każdy kolejny dzień przynosi nowe coraz większe wyzwania, z którymi musiałam się mierzyć. Pamiętam jedno zimowe popołudnie 2010 r., kiedy siedziałam w prawie pustym magazynie, otoczona fakturami do zapłacenia i zamówieniami, których nie mogłam zrealizować. Z zewnątrz patrząc, mogłoby się wydawać, że to koniec. Jednak postanowiłam wtedy, że tak łatwo się nie poddam i zaczęłam szukać rozwiązań. Skontaktowałam się z dostawcami, negocjując warunki, które pozwoliły mi na chwilowy oddech. To był moment, w którym nauczyłam się, że transparentność i budowanie relacji to klucz do przetrwania nawet w najcięższych czasach.

Druga próba naszej wytrzymałości nadeszła 10 lat później, wraz z kolejnym z globalnych kryzysów. Przyznaję, że obaw było co niemiara. Tym razem jednak byłyśmy już bardziej przygotowane. Zamiast panikować, skupiłam się na tym, co mogę kontrolować – na jakości naszych produktów i usług. Zaczęłam tworzyć nowe unikalne produkty, nagrywać filmy instruktażowe, pisać artykuły z poradami. Dzieliłam się tym, co zgromadziłam przez te wszystkie lata – wiedzą i pasją do pracy w drewnie. To nie tylko utrzymało nas na powierzchni, ale też pozwoliło zbudować jeszcze silniejszą społeczność wokół DLUTA.PL.

Patrząc wstecz, te “porażki” nauczyły mnie nie tylko zarządzania kryzysowego, ale przede wszystkim pokazały, że elastyczność i gotowość do zmian są nieodzownymi elementami sukcesu. I choć wtedy wydawało się, że to koniec, dziś wiem, że to były tylko kolejne zakręty na tej niesamowitej drodze, którą przemierzamy w DLUTA.PL.

Wpadki

Czasami największe pomysły rodzą się z pasji, która pcha nas do eksploracji nowych obszarów. Tak właśnie było z pomysłem wprowadzenia narzędzi ogrodniczych do oferty DLUTA.PL. Wyobraź sobie, jak ekscytujące to było – rozszerzyć ofertę o produkty, które wydawały się idealnym uzupełnieniem naszej pasji do drewna. Entuzjazm, z jakim podchodziłam do tego projektu, był ogromny. Przecież praca z ziemią, podobnie jak praca z drewnem, jest sztuką, którą chcieliśmy dzielić się z naszymi klientami.

Jednak każdy projekt niesie ze sobą ryzyko, a rynek często ma własne, nieprzewidywalne plany. Pomimo naszych najlepszych intencji i wysiłków, okazało się, że klientów DLUTA.PL bardziej interesuje specjalistyczne narzędzie stolarskie niż łopatki i sekatory. Sprzedaż nie szła tak, jak przewidywaliśmy, a zamiast być wartościowym dodatkiem, projekt zaczął wymagać coraz więcej zasobów i uwagi, odciągając nas od głównej pasji i celu.

Decyzja o wycofaniu się z projektu narzędzi ogrodniczych nie była łatwa. Jednak ta decyzja nauczyła mnie czegoś niezmiernie ważnego – znaczenia skupienia i koncentracji na naszej głównej misji. Zrozumiałam, że rozszerzanie oferty jest cenne, ale tylko wtedy, gdy idzie w parze z oczekiwaniami i potrzebami naszych klientów.

Dzięki tej lekcji DLUTA.PL stało się jeszcze bardziej skupione na dostarczaniu wartości tam, gdzie naprawdę jesteśmy najlepsi – w narzędziach do pracy w drewnie. To przypomnienie, że czasami trzeba zrobić krok wstecz, aby móc ruszyć dalej, silniejszymi i bardziej skoncentrowanymi na naszej prawdziwej pasji.

Sukcesy

Przez 20 lat działania sklepu nazbierało się sporo sukcesów. Choć mogłabym mówić o nich bez końca, wybrałam trzy aspekty, które są dla mnie najcenniejsze. Świadczą one o tym, jak relacje i pasja są dla mnie ważne i jak stały się siłą napędową DLUTA.PL.

Moja Drużyna z Drużyny

To grupa fantastycznych kobiet, które wspierają mnie w tej podróży. Są jak superbohaterki, gdzie każda ma swoją supermoc! Przygodę z DLUTA.PL zaczęły w różnych okolicznościach i z różnych pobudek. Jednak każda z nich wnosi coś wyjątkowego do wspólnej misji dostarczania narzędzi, które inspirują innych do tworzenia. Bez nich nie byłoby tego sklepu. Magda, Basia, Roma, Ania, Weronika, Beata i dwie Agaty – dzięki Wam dziewczyny za te wspólne lata!

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nasz zespół składa się wyłącznie z kobiet, to spieszę z wyjaśnieniem – nie planowałyśmy tego celowo! 😄 Okazało się po prostu, że panowie, którzy zgłaszali się do nas, nie dorównywali umiejętnościami tym niesamowitym kobietom, które teraz tworzą DLUTA.PL. To one wyznaczyły wysoki standard, którego, jak na razie, żaden kandydat nie był w stanie przeskoczyć.

Więcej o nas przeczytasz w artykule pt. “15-lecie sklepu DLUTA.PL – plany, zmiany i projekty”

Klienci

Jestem prawdziwą szczęściarą – moja praca pozwoliła mi spotkać niezwykłych ludzi. Łączą mnie z nimi nie tylko zawodowe zainteresowania, ale i głęboko podzielane wartości. Nasze rozmowy wykraczają daleko poza tematykę narzędzi – dzielimy się życiowymi sukcesami, przezwyciężamy problemy i nieustannie na siebie liczymy. Można się zastanawiać, czy budowanie takich relacji to sukces. Odpowiem: zdecydowanie tak. Bez otwartości na nowe doświadczenia i odwagi, by podjąć wyzwanie dwie dekady temu, nigdy bym tych wspaniałych osób nie poznała.

Pasja

Po dwóch dekadach moja praca nadal jest moją pasją – teraz nawet bardziej autentycznie niż kiedykolwiek! Mimo że przez lata zajmowałam się sprzedażą narzędzi, to dopiero niedawno sama zaczęłam z nich korzystać… i wtedy wydarzyło się coś magicznego. Odkryłam, że rzeźbienie w drewnie przynosi mi ogromną radość i satysfakcję, jakiej dotąd nie znałam. A to odkrycie rozszerzyło się jeszcze bardziej, gdy zrozumiałam, ile przyjemności sprawia mi dzielenie się tą pasją i uczenie innych tej sztuki!

Więcej o moich warsztatach przeczytasz na stronie pt. “Alelipa! – warsztaty rzeźbiarskie”

Przyszłość

Przez 20 lat DLUTA.PL, przeżyłam prawdziwą przygodę, w której każdy dzień był lekcją i inspiracją. Dziękuję mojej nomen omen drużynie i wszystkim, którzy byli częścią tej podróży. Teraz przed nami nowe wyzwania i możliwości.

A co planuję na najbliższe lata? Mam nadal w głowie mnóstwo pomysłów, które mam nadzieję, zaskoczą Was w najbliższej przyszłości. Chociaż jeszcze nie mogę zdradzić szczegółów, wierzcie mi, że pracujemy nad projektami, które sprawią, że nasza wspólna pasja do drewna stanie się jeszcze bardziej fascynująca!

Jesteś ciekaw, co przygotowujemy? Daj znać w komentarzu – oczekiwania naszych klientów są dla nas niezwykle cenne i inspirujące. Razem tworzymy DLUTA.PL. Co chciałbyś zobaczyć w naszej przyszłej ofercie? Podziel się koniecznie swoimi pomysłami!


Autorka tekstu:

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie prowadzę również warsztaty rzeźbienia w drewnie dla osób początkujących pod nazwą “Alelipa!”, a także konsultacje z ręcznego ostrzenia narzędzi.


Powiązane Wpisy

10-lecie sklepu DLUTA.PL – jak to się zaczęło

W tym roku obchodzimy miłą rocznicę, która nakłoniła mnie do wspomnień. Myślę, że to dobry [...]

15-lecie sklepu DLUTA.PL – plany, zmiany i projekty

Chcielibyśmy Cię dzisiaj zaprosić w podróż przez historię naszego sklepu DLUTA.PL, który właśnie obchodzi swoje [...]

Dziewczyny z DLUTA.PL rządzą w warsztacie – poznaj nas bliżej!

W DLUTA.PL, my – dziewczyny, codziennie udowadniamy, że świat narzędzi do drewna nie ma ograniczeń [...]

2 komentarze do “20-lecie sklepu DLUTA.PL – największe sukcesy i porażki

  1. Mateusz Kruszewski napisał(a):

    Och cudownie, jestem na zdjęciu! Moje spotkanie ze sklepem Dluta.pl i potem po latach z samą Agnieszką, to dwa bardzo miłe i bardzo ważne w moim rzemieślniczym życiu, wydarzenia:) Sto lat! A nawet 300!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button