Kurs stolarski online: mistrzowska wiedza i techniki dla każdego

kurs stolarski online

Rozpoczęcie przygody ze stolarstwem może wydawać się jak wejście do labiryntu bez mapy. Początkujący stolarz stoi przed wyzwaniami: od wyboru narzędzi, przez zrozumienie drewna, aż po techniki, które zmienią projekt w dzieło, a nie w kolejny “pamiątkowy” kawałek. “Od czego zacząć?” – to pytanie, które często się pojawia. Czy Ty także zadajesz sobie to pytanie? Czy pomimo wielu godzin spędzonych w warsztacie z włączonym YT w tle, masz wrażenie, że nadal nie ogarniasz podstaw? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi i opanować sztukę stolarstwa od fundamentów aż po skomplikowane techniki, kurs stolarski może być tym, czego potrzebujesz. Zajrzyj do tego artykułu i dowiedz się, jakie kursy masz do wyboru.

Data publikacji 4 kwietnia 2024 r.

Czym zajmuje się stolarz?

Stolarz to fachowiec zajmujący się obróbką drewna i tworzeniem z niego różnych przedmiotów lub konstrukcji. Praca ta może obejmować zarówno tworzenie mebli, jak i innych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak schody, drzwi czy okna. Stolarz zajmuje się również renowacją i naprawą drewnianych przedmiotów, zachowując przy tym ich oryginalny wygląd i strukturę.

Praca stolarza wymaga nie tylko umiejętności manualnych, ale także znajomości rodzajów drewna, technik łączenia oraz narzędzi stosowanych w obróbce drewna. Stolarze korzystają z różnorodnych narzędzi, od tradycyjnych ręcznych, takich jak piły, dłuta, czy strugi, po zaawansowane elektronarzędzia i maszyny stolarskie, które umożliwiają precyzyjne cięcie, szlifowanie czy frezowanie.

W pracy stolarza ważne jest również zrozumienie i stosowanie odpowiednich technik zabezpieczania drewna. Również wiedza na temat jego właściwości pozwala na tworzenie trwałych i estetycznych produktów. Stolarstwo jest zarówno rzemiosłem, jak i formą sztuki, łączącą w sobie precyzję techniczną z kreatywnością i estetycznym wyczuciem.

Specjalizacje stolarskie

Wbrew obiegowym oczekiwaniom, nie ma stolarzy tzw. uniwersalnych. Każdy z tych fachowców wybiera wąską specjalizację. To od niej zależy grupa docelowa klientów, umiejętności jego zespołu, jak i narzędzia i maszyny zgromadzone w warsztacie.

Oto przykłady najbardziej popularnych specjalizacji stolarskich:

Stolarz meblowy

To rzemieślnik specjalizujący się w tworzeniu, projektowaniu i naprawie mebli. To zajęcie to nie tylko technika. Trzeba mieć też wyczucie piękna i umieć obchodzić się z różnymi materiałami. Drewno, forniry, laminaty, metale – wszystko to wymaga wiedzy i umiejętności.

Stolarz budowlany

Skupia się głównie na drewnianych elementach wykończeniowych w budynkach. Jego praca dotyczy takich elementów jak drzwi, okna, schody, podłogi, listwy przypodłogowe, i inne detale, które definiują wygląd wnętrz i są ważne dla estetyki budynku.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym różni się stolarz budowlany od cieśli, zajrzyj do artykułu pt. “Kurs ciesielski online, czyli jak zostać cieślą bez wychodzenia z domu”

Stolarz galanterii drzewnej

Jest to specjalista, który koncentruje się na tworzeniu mniejszych, często bardziej skomplikowanych przedmiotów z drewna, które można zaliczyć do kategorii wyrobów dekoracyjnych lub użytkowych.
Galanteria drzewna to różnorodność. Tu masz wszystko: od ramki na zdjęcia, przez biżuterię, zegary, po małe pudełka. Ale to nie wszystko. Są też skomplikowane dzieła jak drobne meble, wieszaki czy półki. Nie zapominajmy o organizerach na biurko i innych gadżetach. Wszystko łączy jedno – są praktyczne i ładne.

Wśród stolarzy znajdziemy także specjalistów od parkieciarstwa, stolarstwa okrętowego (szkutnictwa), renowacji mebli, stolarstwa artystycznego (ebenistyki) i wielu innych. Niestety jest też wiele stolarskich specjalizacji, które należą już do grupy tzw. ginących zawodów. Są to m.in. bednarstwo, kołodziejstwo, czy łuczarstwo.

Co musi umieć stolarz

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ścieżki zawodowej w stolarstwie, istnieje kilka kluczowych predyspozycji i zakresów wiedzy, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy podstawowe kompetencje oraz dlaczego warto rozważyć karierę jako stolarz.

Predyspozycje niezbędne dla stolarza:

  • Zdolności manualne i precyzja: stolarz musi charakteryzować się dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową oraz zdolnością do precyzyjnego wykonania detali.
  • Kreatywność i zdolność przestrzennego myślenia: projektowanie i realizacja skomplikowanych projektów wymaga umiejętności wizualizacji końcowego produktu oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów.
  • Cierpliwość i skrupulatność: praca nad drewnianymi projektami często wymaga czasu i uwagi do szczegółów, aby osiągnąć wysoką jakość wykonania.

Zakres wiedzy, jaki powinien przyswoić stolarz:

  • Wiedza o materiałach: stolarz powinien znać różne typy drewna i inne materiały (np. forniry, kleje, wykończenia), ich właściwości oraz zastosowania.
  • Techniki stolarskie: od podstawowych technik obróbki drewna, przez specjalistyczne metody łączenia, po zaawansowane techniki wykończeniowe.
  • Zasady bezpieczeństwa pracy: stolarz musi znać i koniecznie stosować zasady bezpiecznej pracy z narzędziami stolarskimi, zarówno ręcznymi, jak i maszynowymi, aby uniknąć wypadków.

Dlaczego warto zostać stolarzem:

  • Satysfakcja z tworzenia: stolarstwo oferuje unikalną satysfakcję płynącą z tworzenia trwałych i pięknych przedmiotów z naturalnego materiału.
  • Zróżnicowane możliwości kariery: od własnego warsztatu, poprzez specjalizację w konkretnych dziedzinach stolarstwa.
  • Potrzeba na rynku: wysokiej jakości, ręcznie wykonane produkty z drewna są wciąż bardzo cenione, co zapewnia ciągły popyt na usługi stolarskie.

Jak zostać stolarzem – który kurs stolarski wybrać?

Stacjonarny kurs stolarski zakończony egzaminem państwowym

Jeśli chcesz pracować zawodowo jako stolarz, zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyka są niezbędne dla osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie. Młodzież w takim wypadku wybiera szkoły zawodowe, natomiast osoby dorosłe mogą skończyć oficjalny kurs stolarski, czyli tzw. kwalifikacyjny kurs zawodowy.

Jeśli interesuje Cię taka klasyczna droga zawodu stolarza, zajrzyj do artykułu “Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku — tradycja w nowoczesnym wydaniu”, a znajdziesz tam niezbędne informacje.

Jeśli natomiast stolarstwo jest dla Ciebie tylko hobby, możesz samodzielnie zgłębiać tajniki tego rzemiosła. Pomocne będą materiały dostępne online, takie jak tutoriale na YouTube oraz książki. Takie podejście pozwoli Ci stopniowo doskonalić umiejętności i czerpać satysfakcję z własnoręcznie wykonanych projektów.

Kurs stolarski online w Akademii Stolarstwa – lekcje u mistrzów bez wychodzenia z domu

Co jednak robić w sytuacji, kiedy ze stolarstwem łączysz swoją zawodową przyszłość? Jeśli zależy Ci na rzetelnej uporządkowanej wiedzy, ale nie możesz sobie pozwolić na oficjalny wielomiesięczny kurs zawodowy? Taki kurs to przecież narzucone terminy, tygodnie poza domem i często setki kilometrów do pokonania. Dotyczy to szczególnie osób, które chcą się przebranżowić, ale nadal pracują w swoim pierwotnym zawodzie.

Być może jest też tak, że stolarstwo to Twoja życiowa pasja. I pomimo że tworzysz w drewnie wyłącznie na własne potrzeby, to i tak chciałbyś wejść na wyższy bardziej zaawansowany poziom. Masz jednak ochotę na zgłębianie wiedzy w swoim tempie, bez wychodzenia z ukochanego warsztatu.

W obu tych sytuacjach doskonałym wyborem będzie profesjonalny kurs stolarski online MAGIA DREWNA. Dzięki niemu możesz wzbogacić swoją wiedzę i techniki pracy z drewnem, korzystając z doświadczeń ekspertów dostępnych przez internet. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pogłębiać swoje umiejętności w wygodny sposób, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Tutaj 5 mistrzów stolarstwa z wieloletnim doświadczeniem w przystępny i usystematyzowany sposób przeprowadzi Cię przez meandry tego pięknego i wymagającego rzemiosła. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć projekty pozbawione wad i unikniesz częstych błędów. Poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, których nie miałeś do tej pory komu zadać, a które hamowały Twój rozwój w warsztacie. Do interesującego Cię zagadnienia będziesz mógł wracać tyle razy, ile zechcesz i uczyć się w swoim własnym tempie.

Po ukończeniu kursu stolarskiego MAGIA DREWNA zdobędziesz wiedzę i umiejętności, pozwalające na samodzielne wykonywanie mebli z litego drewna, na wysokim poziomie, zgodnie ze sztuką stolarską! Dodatkowo nauczysz się jak dokonywać renowacji starych mebli.

Kurs zawiera 16 modułów i aż ponad 120 lekcji, o czasie trwania ponad 50 godzin, gdzie wiedza o drewnie i praktyka, płynnie się ze sobą łączą!

kurs stolarski magia drewna

Pomysłodawcą kursu jest Przemysław Kowalczyk z Kępy Marzeń, pasjonat pracy w drewnie, mistrz stolarstwa i tokarstwa, czeladnik w zakresie rzeźby w drewnie. Obecnie także egzaminator w Izbie Rzemiosła w Radomiu. Współautorami kursu są: Aneta Bukowska, Marcin Tomaszewski, Karol Kopeć i Łukasz Giergasz.

Więcej na temat Przemka i jego pasji do drewna przeczytasz w artykule pt. “Kępa marzeń” – warsztaty stolarskie nie tylko dla początkujących”


Autorka tekstu:

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! W swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję. Jednak nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko
. Przede wszystkim jednak rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie prowadzę również warsztaty rzeźbieni


Powiązane Wpisy

Fizyczne i mechaniczne właściwości drewna

Drewno – nieprzewidywalny materiał pochodzący z natury. Posiada różne kolory i wzory, zróżnicowaną strukturę i [...]

“Kępa marzeń” – warsztaty stolarskie nie tylko dla początkujących

W każdym kawałku drewna drzemie potencjał do stworzenia czegoś wyjątkowego. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, [...]

Jak wyposażyć mały warsztat stolarski

Stawianie pierwszych kroków w świecie stolarstwa może wydawać się wyzwaniem, szczególnie kiedy nie wiesz, jak [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button