Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku — tradycja w nowoczesnym wydaniu

Zespół szkół drzewnych i leśnych w Garbatce - nowa siedziba

Zapraszam Cię w podróż przez czas i przestrzeń, abyś poznał miejsce niezwykłe, które od lat kultywuje pasję do przyrody i rzemiosła. W uroczym miejscu, jakim jest Garbatka-Letnisko, mieści się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. Jednak nie jest to zwykła instytucja edukacyjna — to miejsce przepełnione wyjątkowym szacunkiem do człowieka i przyrody, to także miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością w najlepszym wydaniu. Szkoła w Garbatce to miejsce unikatowe również ze względu na ogromną popularność Centrum Kształcenia Ustawicznego skierowanego do osób dorosłych. Zobaczmy zatem, jak zmieniła się szkoła w ostatnim roku i czego można się w niej nauczyć.

Data publikacji: 21 lutego 2024

Drzewna w Garbatce dawniej

Zespół szkół drzewnych i leśnych w Garbatce - stara siedziba
Internat w Drzewnej
Stara siedziba drzewnej w Garbatce
uczniowe w starej siedzibie Szkoły drzewnej w Garbatce
warsztaty snycerskie

Początki szkoły sięgają głęboko w czas, gdy tereny Garbatki Letniska były znane z bogactwa leśnego i rolniczego. Pierwsze kroki w edukacji leśnej podejmowano tutaj w XIX wieku, tworząc podwaliny dla przyszłego rozwoju placówki. W kolejnych dekadach szkoła ewoluowała, dostosowując się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i nowych wyzwań ekologicznych. Jednak na nową siedzibę przyszło jej czekać aż siedemdziesiąt lat! Do 2023 roku Szkoła Drzewna korzystała z wiekowej infrastruktury, która jednak była przepełniona pasją i oddaniem osób prowadzących tę placówkę. Dzięki temu kształciła rocznie setki zarówno młodych, jak i starszych entuzjastów leśnictwa oraz pasjonatów obróbki drewna.

Więcej na temat tego, co do tej pory działo się w Garbatce przeczytasz w artykule pt. “Szkoła Drzewna w Garbatce – miejsce wyczarowane z drewna”

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce dziś

Nowa siedziba - Zespół szkół drzewnych i leśnych w Garbatce
Zespół szkół drzewnych i leśnych w Garbatce - nowa siedziba
Nowa siedziba Drzewnej w Garbatce
sala dydaktyczna - Drzewna w Garbatce
sala komputerowa - Drzewna w Garbatce
Szkoła Leśna i Drzewna w Garbatce
Sala gimnastyczna - Drzewna w Garbatce

Dzisiaj Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku to ultra nowoczesna instytucja edukacyjna, z zaawansowanym zapleczem dydaktycznym i bazą sportowo-rekreacyjną. Profesjonalnie wyposażona, posiada zarówno najnowocześniejsze maszyny, jak i tradycyjne narzędzia do ręcznej obróbki drewna. Sklep DLUTA.PL ma w tym także swój skromy udział, gdyż od kilkunastu już lat zaopatruje tę szkołę w najlepsze narzędzia ręczne. Postanowiliśmy także objąć patronatem salę snycerską, dbając o jej wyposażenie, a także wspierając adeptów tego zapomnianego rzemiosła.

Kompleks szkolny Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce Letnisku powstał na przeszło 3 ha i kosztował ok. 120 ml złotych. Całość finansowania pochodziła z budżetu województwa mazowieckiego. Ta imponująca przestrzeń składa się z czterech głównych części. Pierwszą z nich jest część oświatowa, gdzie mieści się zaplecze dydaktyczne, sale wykładowe oraz pracownie specjalistyczne, umożliwiające zgłębianie tajemnic leśnictwa i ochrony środowiska.
Drugą częścią jest część warsztatowa, wyposażona w nowoczesne narzędzia i urządzenia. W tych pomieszczeniach odbywają się praktyczne zajęcia związane z obróbką drewna oraz innymi umiejętnościami związanymi z przemysłem drzewnym.
Trzecią część kompleksu stanowi hala sportowa z zapleczem, która pełni funkcję nie tylko miejsca do aktywności fizycznej, ale również organizacji imprez szkolnych i spotkań społecznościowych.
Ostatnią, ale nie mniej istotną, częścią jest internat, który może pomieścić ponad 130 uczniów. Wyposażony w kuchnię i stołówkę, zapewnia uczniom wygodne warunki mieszkalne oraz pełne wyżywienie. Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu szkolnego przekracza imponującą liczbę 10 tysięcy m2, sprawiając, że jest to jedno z największych i najnowocześniejszych miejsc edukacyjnych w Polsce.

Szkoła w Garbatce - warsztaty
Zespół szkół drzewnych i leśnych w Garbatce - hala
Sala snycerska - Drzewna w Garbatce


Wiele osób obwiało się, czy nowa siedziba będzie w stanie odtworzyć ten jedyny w swoim rodzaju charakter będący kwintesencją Drzewnej. Muszę jednak przyznać, że pomimo postępu i zmian, w nowych wnętrzach już można poczuć tę niesamowitą energię będącą mieszaniną pasji, szacunku do tradycji, jak i otwartości na to, co nowe.

Czego można dzisiaj nauczyć się w Drzewnej?

Drzewna w Garbatce posiada bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i dorosłych. Oto, czego możesz się tam nauczyć:

SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA – 3 lata nauki po szkole podstawowej

 • stolarz
 • cieśla
 • dekarz
 • tapicer

TECHNIKUM – 5 lat nauki po szkole podstawowej

 • technik architektury krajobrazu
 • technik technologii drewna
 • technik leśnik

Więcej informacji znajdziesz tutaj: CKU Garbatka – Kursy zawodowe

KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE – dla osób dorosłych

Kwalifikacyjne kursy zawodowe (kkz) to kursy, podczas których realizowana jest Podstawa Programowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN). Kończą się one egzaminem państwowym i dają kwalifikacje w zawodzie. Realizowane są w systemie zaocznym i trwają 3-4 semestry. Są to kursy bezpłatne.

 • stolarz
 • stolarz z renowacją mebli
 • cieśla
 • dekarz
 • tapicer
 • krawiec
 • technik leśnik
 • organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych

Więcej informacji znajdziesz tutaj: CKU Garbatka – Kursy zawodowe

KURSY I SZKOLENIA – dla osób dorosłych

Są to krótkie formy doskonalące, trwające od kilku do kilkunastu dni. Pozwalają one pozyskać i poszerzyć umiejętności m.in. w zakresie snycerstwa, pozłotnictwa, toczenia w drewnie itp. Dają one również możliwość zdobycia świadectwa czy dyplomu czeladniczego/mistrzowskiego. Są to kursy płatne.

 • kurs snycerski – 1 – 7.07.2024
 • kurs ikonopisania – 1 – 7.07.2024
 • kurs sokolniczy – 1 – 7.07.2024
 • kurs emalii – 8 – 17.07.2024
 • kurs kaletniczy – galanteria skórzana – 8 – 12.07.2024
 • kurs makramy – 8 – 14.07.2024
 • kurs florystyczny – 29.07 – 4.08.2024
 • kurs filcowania na mokro – 29.07 – 4.08.2024

Więcej informacji znajdziesz tutaj: CKU Garbatka – Twórcze Lato

Zapraszam do obejrzenia bardzo ciekawego filmu autorstwa Przemka Kowalczyka z Kępy Marzeń.

Plany Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych na najbliższą przyszłość

Wspomniałam już, że Drzewna w Garbatce to miejsce szczególne, z czym zgodzi się zapewne każdy, kto tak jak ja, miał okazję uczyć się w tym miejscu. Równie wyjątkowe są plany tej placówki na przyszłość. Nie mogę zbyt dużo zdradzić, wspomnę jednak, że Drzewna ma ambitne plany. Są one związane nie tylko z kształceniem podążającym za bieżącymi trendami na rynku pracy. Garbatka chce stać się także miejsce wskrzeszania tradycji rzemieślniczych. które często już zapomniane, warte są przywrócenia im należnego miejsca w naszej kulturze.


Autorka tekstu:

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów.
Obecni
e prowadzę również warsztaty rzeźbienia w drewnie dla osób początkujących pod nazwą “Alelipa!”, a także konsultacje z ręcznego ostrzenia narzędzi.


Powiązane Wpisy

Szkoła Drzewna w Garbatce – miejsce wyczarowane z drewna

Jedni znają to miejsce z czasów, gdy byli szkolnymi uczniami, inni odwiedzają je jako dorośli [...]

“Kępa marzeń” – warsztaty stolarskie nie tylko dla początkujących

W każdym kawałku drewna drzemie potencjał do stworzenia czegoś wyjątkowego. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, [...]

Komentarz do “Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku — tradycja w nowoczesnym wydaniu

 1. Marcin Tomaszewski napisał(a):

  Cudowny tekst Agnieszko, bardzo dziękujemy za niego i za całe serducho i wsparcie, które od Was otrzymujemy. Dzięki takim ludziom i miejscom jak Twoje i to nasze jest nadzieja w narodzie, ze będzie dobrze z rzemiosłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button