Szkoła Drzewna w Garbatce – miejsce wyczarowane z drewna

meble - szkoła drzewna w garbatce

Jedni znają to miejsce z czasów, gdy byli szkolnymi uczniami, inni odwiedzają je jako dorośli ludzie, rozwijając swoją pasję do drewna i poszerzając umiejętności. Jeszcze inni kojarzą ją z osiągnięć i niecodziennych prac. Pasja do drewna jest wpisana w DNA szkoły, która od pokoleń kształci rzemieślników drewna, łącząc tradycję z nowoczesnością. W środowisku pełnym natury i piękna przyrody uczniowie zgłębiają tajniki stolarki, stolarstwa artystycznego i innych drewnianych rzemiosł. Szkoła Drzewna w Garbatce to miejsce, gdzie praktyczna wiedza i pasja łączą się w harmonii, kształcąc przyszłe pokolenia miłośników drewna.

Data publikacji: 14 marca 2019
Aktualizacja: 22 maja 2023

Szkoła Drzewna w Garbatce – miejsce

Zespół Szkół Drzewnych w Garbatce ma długą i ciekawą historię, która sięga kilku dekad wstecz. Zlokalizowany jest w urokliwym regionie, który otaczają rozległe lasy i malownicze krajobrazy. Garbatka to mała, ale piękna miejscowość, położona w sercu leśnej krainy. Tutaj, 50 km na wschód od Radomia, drewno od zawsze odgrywa niezwykle istotną rolę.

Historia szkoły sięga końca lat 40. XX wieku, gdy grupa pasjonatów drewna postanowiła stworzyć miejsce, w którym młodzi ludzie mogliby zgłębiać tajniki rzemiosła drzewnego. Początkowo szkoła działała w skromnych warunkach. Z upływem czasu zyskała jednak renomę i rozwinęła się w pełnoprawne centrum kształcenia w dziedzinie drewna.

Obecnie Zespół Szkół Drzewnych w Garbatce jest miejscem, w którym tradycja i nowoczesność spotykają się w harmonii. Uczniów zachęca się do eksperymentowania, innowacji i odkrywania nowych technik obróbki drewna, równocześnie dbając o tradycje rzemieślnicze. Przywiązanie do natury i ekologicznego podejścia do wykorzystania surowca drewna są również integralną częścią filozofii szkoły.

Szkoła w Garbatce to miejsce, w którym młodzi ludzie mogą odkrywać piękno i potencjał drewna, rozwijać swoje umiejętności rzemieślnicze i przygotować się na przyszłość w branży drzewnej.

Obecnie szkoła oferuje kształcenie dla młodzieży w zakresie:

  • 3-letniej szkoły branżowej I-ego stopnia (dekarz, tapicer, cieśla, stolarz)
  • 5-leniego technikum (technik architektury krajobrazu, technik technologii drewna, technik leśnik)

Jednocześnie miejsce to, pełni również funkcję centrum kultury, tradycji i pasji, które łączy ludzi zainteresowanych sztuką obróbki drewna w jedno społeczne i twórcze środowisko. Poza tym szkoła odgrywa istotną rolę w rozwoju lokalnej społeczności i promocji dziedzictwa rzemiosła drzewnego.

Szkoła Drzewna w Garbatce – kadra nauczycielska

Szkoła Drzewna w Garbatce - dyrektor Mirosław Dziedzicki

Mirosław Dziedzicki to bez wątpienia wyjątkowo charyzmatyczny dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce. Z pasją i zaangażowaniem kieruje placówką, inspirując uczniów i nauczycieli do osiągania sukcesów. Jest przykładem doskonałego lidera, który potrafi słuchać, motywować i wspierać. Jego wizja przekracza granice szkoły, skupiając się na rozwoju lokalnej społeczności i promocji tradycji rzemiosła drzewnego. Mirosław Dziedzicki, dzięki swojej energii i determinacji, stworzył atmosferę sprzyjającą kreatywności i wzajemnej inspiracji. Sprawił, że Zespół Szkół Drzewnych w Garbatce jest miejscem, w którym marzenia uczniów stają się rzeczywistością.

Mirosław Dziedzicki urodził się w 1962 roku w Garbatce-Letnisku. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny). Dyplom w pracowni malarstwa profesora Bogumiła Łukaszewskiego, aneks w pracowni fotografii profesora Marka Guza. Uprawia rzeźbę i malarstwo. Zajmuje się także renowacją i rekonstrukcją drewnianych zabytków, snycerstwem. Obecnie pracuje w Szkole Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku.

  • Mistrz rzemiosł rzeźby w drewnie.
  • Współorganizator warsztatów rękodzieła artystycznego z Drogą Ikony: ikonopisania, snycerskich, plecionkarskich, garncarskich, politury, pozłotnictwa, mozaiki wg tradycji bizantyjskiej, rzeźbiarskich technik odlewniczych.
  • Organizator corocznych akcji ekologicznych i happeningowych „Sprzątanie Garbatki”
  • Członek „Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki”
  • Organizator i Komisarz cyklicznego Międzynarodowego Pleneru Artystycznego pt. „Inspiracje Garbatka-Letnisko”
  • Organizator Twórczego Lata w Garbatce
  • Członek rady Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”
  • Członek Związku Artystów Plastyków Polskich oddział w Radomiu

W Zespole Szkół Drzewnych w Garbatce pracuje zespół wyjątkowych nauczycieli, których pasja do drewna jest nieodłączną częścią ich życia. Są to osoby pełne zaangażowania i wiedzy, które przekazują uczniom umiejętności rzemieślnicze, a ponadto inspirują ich do rozwoju i odkrywania własnej twórczości. Nauczyciele tworzą przyjazną i wspierającą atmosferę, w której każdy uczeń czuje się doceniony i zmotywowany do osiągania sukcesów. Ich doświadczenie w dziedzinie obróbki drewna sprawiają, że Szkoła Drzewna jest miejscem, gdzie talent uczniów może rozkwitnąć i przynieść wspaniałe rezultaty.

Szkoła Drzewna w Garbatce – uczniowie

Pasja do drewna jest nierozerwalnie związana z tożsamością tej placówki. Uczniowie mają możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach związanych z drewnem. Są to takie dziedziny jak stolarstwo, stolarka artystyczna, rzeźbiarstwo czy meblarstwo. Dzieje się tak m.in. dzięki nauczycielom, którzy sami będąc utalentowanymi rzemieślnikami, przekazują swoje doświadczenie i wiedzę, rozwijając umiejętności uczniów.

Szkoła organizuje praktyki w lokalnych zakładach stolarskich i firmach meblarskich. Pozwala to uczniom zdobywać praktyczne doświadczenie i wchodzić w świat profesjonalnego rzemiosła drzewnego. Ponadto szkoła regularnie organizuje wystawy i pokazy, podczas których uczniowie mogą prezentować swoje dzieła i umiejętności szerszej publiczności.

Dzięki solidnemu wykształceniu, pasji do drewna i praktycznym umiejętnościom, absolwenci Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce znajdują zatrudnienie zarówno w lokalnych warsztatach rzemieślniczych, jak i w renomowanych firmach stolarskich w całym kraju.

Chcąc zapewnić, że zdolności uczniów szkoły w Garbatce zapierają dech w piersiach, należy wspomnieć o konkursie “Wyczarowane z drewna”. Konkurs ten organizowany jest przez: Wydawnictwo Inwestor, jak również Międzynarodowe Targi Poznańskie, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji narodowej i Sportu.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie z drewna rzeczy dotąd niespotykanej. Szkoła Drzewna z Garbatki co roku zdobywa imponujące nagrody za prace konkursowe, zajmując często pierwsze miejsca. A oto zaledwie kilka z wielu takich prac.

Kursy stolarskie dla dorosłych

Szkoła w Garbatce cieszy się ogromną renomą oraz szczyci faktem, że spod skrzydeł kadry pedagogicznej wychodzą artyści i rzemieślnicy najwyższej klasy. Jeśli jednak przysłowiowy „Jaś” nie zdążył nauczyć się zawodu za młodu, nic straconego! Od 6 lat możesz skorzystać z cieszących się rosnącą popularnością kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych. Oferują one uprawnienia w dziedzinie stolarki, tapicerki, leśnictwa oraz ciesielstwa. Nie obawiaj się więc i zacznij naukę, bo na nią nigdy nie jest za późno! Jeśli uważasz, że szkoła w Garbatce to miejsce położone zbyt daleko od Twojego domu, to porzuć to przekonanie natychmiast! Na kursy dla dorosłych przyjeżdżają ludzie z całej Polski! Jedyne czego potrzebujesz to PASJA, bo bez niej niewiele osiągniesz. Jeśli jednak posiadasz zamiłowanie do pracy z drewnem i odważysz się skierować swoje kroki do Szkoły Drzewnej, wiedz, że bez ukończonego egzaminu końcowego stamtąd nie wyjedziesz!

W artykule pt. „Kępa marzeń” – bo marzeń nie musi być dużo, wystarczy jedno nadające sens życiu przeczytasz historię Przemka, który po tym, jak w Garbatce uzyskał tytuł stolarza, sam zajął się uczeniem innych! Jego warsztaty stolarskie i snycerskie uznawane są za jedne z najlepszych w Polsce i cieszą się ogromnym powodzeniem.

Kurs snycerski dla dorosłych

W letnim okresie w Garbatce odbywa się wyjątkowy tygodniowy kurs snycerski, który już od wielu lat przyciąga pasjonatów drewna z całej Polski. Nawiasem mówiąc, sklep Dluta.pl jest stałym patronem tego wydarzenia 🙂 To doskonała okazja dla osób pragnących spędzić wakacje w twórczy sposób, rozwijając swoje umiejętności snycerskie w malowniczym plenerze.

Kurs snycerski w Garbatce-Letnisku jest prowadzony przez Mirosława Dziedzickiego, malarza i rzeźbiarza, mającego głęboką wiedzę na temat rzeźbienia drewna. Podczas kursu uczestnicy mają możliwość zgłębienia różnorodnych technik snycerskich, od podstawowych po zaawansowane. Dodatkowo kursanci poznają narzędzia snycerskie oraz otrzymują wskazówki dotyczące doboru odpowiednich gatunków drewna i jego obróbki.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie szkoły: www.drzewna.com

Kurs ten to wyjątkowa okazja, aby połączyć wakacyjną przyjemność z rozwijaniem umiejętności artystycznych. Niezależnie od poziomu doświadczenia, każdy uczestnik może czerpać korzyści z kursu, zdobywając nową wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności związanych z pracą ręczną w drewnie, zapoznaj się z naszymi Samouczkami Rzeźbiarskimi – domowymi warsztatami rzeźbienia w drewnie.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Samouczek drewniana łyżka – jak zrobić łyżkę z drewna.

Zespół Szkół w Garbatce – nowa siedziba


Na zakończenie warto wspomnieć, że Zespół Szkół Drzewnych w Garbatce już wkrótce (otwarcie planowane jest na koniec 2023 roku) otrzyma imponującą nową siedzibę. Przez ostatnie lata szkoła intensywnie pracowała nad realizacją tego przedsięwzięcia, które teraz stało się rzeczywistością. Nowa siedziba szkoły została zaprojektowana tak, aby spełniać najnowocześniejsze standardy edukacyjne i zapewnić uczniom i nauczycielom dogodne warunki nauki i pracy. Budynek jest przestronny, funkcjonalny i wyposażony w nowoczesne sale lekcyjne, pracownie rzemieślnicze oraz pracownię projektową. Ponadto przestrzeń jest dostosowana do potrzeb osób o różnych umiejętnościach i posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Nowa siedziba Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce to nie tylko miejsce nauki, ale również inspirujące środowisko, które sprzyja twórczemu rozwojowi uczniów i umożliwia realizację ich pasji i marzeń związanych z drewnem.

Już teraz można z całą pewnością stwierdzić, że Szkoła Drzewna w Garbatce to najnowocześniejsze miejsce kształcenia w zakresie kierunków drzewnych w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie!

www.drzewna.com
www.facebook/SzkolaDrzewna
www.facebook/CKUwGarbatceAutorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie pracuję już nad kolejną serią.Powiązane Wpisy

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku — tradycja w nowoczesnym wydaniu

Zapraszam Cię w podróż przez czas i przestrzeń, abyś poznał miejsce niezwykłe, które od lat [...]

“Kępa marzeń” – warsztaty stolarskie nie tylko dla początkujących

W każdym kawałku drewna drzemie potencjał do stworzenia czegoś wyjątkowego. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, [...]

Rob in Wood — specjalista of upcyclingu

Czy wiecie, kto obchodzi swoje święto 19 marca? Między innymi świętować będzie Rob in Wood. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button