Jedni znają to miejsce z czasów, gdy byli szkolnymi uczniami, inni odwiedzają je jako dorośli ludzie, rozwijając swoją pasję do drewna i poszerzając umiejętności. Jeszcze inni kojarzą ją z osiągnięć i niecodziennych prac. Przedstawiamy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku.
Powstała w 1948 roku, niewielka szkoła w przepięknym otoczeniu puszczy kozienickiej to urokliwe miejsce, w którym rodzi się pasja do drewna. Co roku pojawiają się tu nowi uczniowie chcący zdobywać wiedzę i praktykę w dziedzinie stolarstwa oraz głównej specjalizacji szkoły, jaką od zawsze są kierunki drzewne. Obecnie w skład placówki wchodzą: : Technikum Drzewne, Technikum Leśne, Szkoła Branżowa I-ego stopnia, CKU dla słuchaczy dorosłych oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Całością zarządza charyzmatyczny dyrektor Mirek Dziedzicki, który swoją pasją do drewna zaraża kolejne pokolenia.
Mirosław Dziedzicki urodził się w 1962 roku w Garbatce-Letnisku. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny). Dyplom w pracowni malarstwa profesora Bogumiła Łukaszewskiego, aneks w pracowni fotografii profesora Marka Guza. Uprawia rzeźbę i malarstwo. Zajmuje się także renowacją i rekonstrukcją drewnianych zbytków, snycerstwem. Obecnie pracuje w Szkole Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku.
- Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu – Mistrz rzemiosł rzeźby w drewnie.
- Współorganizacja warsztatów rękodzieła artystycznego z Drogą Ikony: ikonopisania, snycerskich, plecionkarskich, garncarskich, politury, pozłotnictwa, mozaiki wg tradycji bizantyjskiej, rzeźbiarskich technik odlewniczych.
- Organizator corocznych akcji ekologicznych i happeningowych „Sprzątanie Garbatki”
- Członek „Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki”
- Organizator i Komisarz cyklicznego Międzynarodowego Pleneru Artystycznego pt. „Inspiracje Garbatka-Letnisko”
- Organizator Twórczego Lata w Garbatce
- Członek rady Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”
- Członek Związku Artystów Plastyków Polskich oddział w Radomiu
- Medal za zasługi dla powiatu Kozienickiego od Zarządu Powiatu Kozienickiego
- Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa Egzaminator w zawodzie rzeźba w drewnie w Izbie Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu
Szkoła w Garbatce cieszy się ogromną renomą oraz szczyci faktem, że spod skrzydeł kadry pedagogicznej wychodzą artyści i rzemieślnicy najwyższej klasy. Jeśli jednak przysłowiowy „Jaś”nie zdążył nauczyć się zawodu za młodu, nic straconego! Od 6 lat możecie skorzystać z cieszących się rosnącą popularnością kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych, zdobywając uprawnienia w dziedzinie stolarki, tapicerki, leśnictwa oraz ciesielstwa. Obecnie szkolne audytorium liczy około 90 uczniów, natomiast słuchaczy weekendowych pojawia się tu znacznie więcej (ok. 275 osób). Nie obawiaj się więc i zacznij naukę, bo na nią nigdy nie jest za późno. Jeśli uważasz, że szkoła w Garbatce to miejsce położone zbyt daleko od Twojego domu, to porzuć to przekonanie natychmiast! Na kursy dla dorosłych przyjeżdżają ludzie z całej Polski, nie szukaj więc wymówek… Jedyne czego potrzebujesz to PASJA, bez niej nic nie osiągniesz, jeśli jednak posiadasz zamiłowanie do pracy z drewnem i odważysz się skierować swoje kroki do szkoły Drzewnej, wiedz, że bez ukończonego egzaminu końcowego stamtąd nie wyjedziesz.
warsztaty - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJOSIĄGNIĘCIA
W celu zapewnienia, że nasze słowa to nie pusty przekaz, a osiągnięcia i zdolności absolwentów oraz uczniów szkoły w Garbatce zapierają dech w piersiach, prezentujemy kilka zdobytych nagród oraz zdjęcia prac konkursowych.
1. KONKURS „WYCZAROWANE Z DREWNA” – organizowany przez: „Wydawnictwo Inwestor”, Międzynarodowe Targi Poznańskie, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji narodowej i Sportu. Zadaniem konkursowym jest wykonanie z drewna rzeczy dotąd niespotykanej. Szkoła Drzewna z Garbatki-Letnisko, w dziedzinie tej jest niepokonana, zdobywając co roku nagrody za prace konkursowe, których nie można sobie nawet wyobrazić.
2007 rok
Pierwszy udział w konkursie
WYRÓŻNIENIE: Kołyska – Bartosz Staszewski .
2008 ROK

PIERWSZA NAGRODA
Drewniana piłka futbolowa
-Bartłomiej Ziemka-

WYRÓŻNIENIE
Drewniany łańcuch
z okowami
– Piotr Baran –

WYRÓŻNIENIE
Karafka z kieliszkami
-Kamil Maj-
2009 ROK

WYRÓŻNIENIE:
Kask Roberta Kubicy
– Bartłomiej Ziemka –

WYRÓŻNIENIE:
Drewniany sedes
– Mariusz Szczepaniak-
2010 ROK

PIERWSZA NAGRODA
Słuchawki magnetofonowe
-Paweł Gozdyra-

WYRÓŻNIENIE:
Drewniany rower
-Mateusz Bachanek-

2011 ROK

PIERWSZA NAGRODA
Ryszard – ostatni terminator
– Dariusz Sikora-

WYRÓŻNIENIE
Drewniana felga samochodowa
-Mateusz Szot-
2012 ROK

WYRÓŻNIENIE
Siodło westernowskie
-Dawid Molenda-

WYRÓŻNIENIE
Przyłbica rycerska
-Paweł Gozdyra-
2013 ROK

PIERWSZA NAGRODA
Drewniany motocykl, ścigacz
-Krzysztof Rogulski-
2014 ROK
PIERWSZA NAGRODA – Drewniane dzieło przec. Lotnicze – Adam Słowik.
2015 ROK

PIERWSZA NAGRODA
Drewniany bicykl
-Sebastian Marchewka-
WYRÓŻNIENIE – Koło terenowe – Karol Sałek, Bartosz Suwała
WYRÓŻNIENIE – Silnik – Karol Sałek, Dominik Soboń
2016 ROK

PIERWSZA NAGRODA
Drewniany Quad
-Karol Sałek, Bartosz Suwała, Dominik Soboń-
WYRÓŻNIENIE – Drewniany róg myśliwski – Mateusz Utkowski
2. OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA UCZNIÓW SZKÓŁ DRZEWNYCH „SPRAWNY W ZAWODZIE”. Konkurs organizowany przez Salezjanów z Oświęcimia oraz Technikum Drzewne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Polega na przeprowadzeniu teoretycznych oraz praktycznych testów badających umiejętności uczniów w kategoriach: stolarz i technik technologii drewna.
3. OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS WIEDZY O DREWNIE – SGGW WARSZAWA Konkurs teoretyczny z zakresu technologii drewna, organizowany przez Wydział Technologii Drewna w Warszawie.
4. OGÓLNOPOLSKI KONKURS „DIAMENTOWA PIŁA” organizowany przez Szkołę Drzewną w Bydgoszczy, sprawdzający umiejętności praktyczne uczniów na poziomie kwalifikacji egzaminacyjnych.
WYDARZENIA
Garbatka Letnisko to również miejsce spotkań z artystami oraz organizator wielu eventów, mających na celu aktywizowanie lokalnej społeczności, edukowanie młodego pokolenia specjalistów, zrzeszanie artystów i rzemieślników oraz promowanie obróbki drewna.
1. „SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI”
Wydarzenie odbywające się ok 3-4 razy rocznie. Wśród gości, którzy odwiedzili szkolne mury znajdują się m.in. : Pan Robert Latusek, Pan Robert Grudzień, Pani Halina Szpilmanowa, Pan Andrzej Jan Kumor, Andrzej Jagodziński, Edward Kossoy, Andrzej Komorowski, czy ks. prof. Stanisław Kowalczyk.
2. AKADEMIA CIESIELSKA I POKAZY ELEKTRONARZĘDZI
Spotkania fascynatów technik stolarskich z przedstawicielami firm specjalizujących się w mechanicznej obróbce drewna. Podczas spotkań odbywają się warsztaty, a uczestnicy zdobywają wiedzę na temat najnowszych technik i narzędzi wykorzystywanych podczas prac.
3. „TWÓRCZE LATO W SZKOLE DRZEWNEJ”
pod honorowym patronatem Pana marszałka Adama Struzika. Warsztaty odbywają się podczas letnich wakacji i kierowane są do wszystkich mających ochotę poobcować z rzemiosłem i sztuką. W trakcie eventu odbywają się takie zajęcia jak: warsztaty plecionkarstwa, garncarskie, kurs ikonopisania, snycerki, czy turniej szachowy. Podczas wydarzenia organizowany jest również „Międzynarodowy Plener Malarsko Rzeźbiarski”, w trakcie którego swoje umiejętności prezentują mistrzowie fachu z Polski i zagranicy.

Ciekawa oferta edukacyjna oraz rozbudowana działalność kulturalna przyciągają w to miejsce wielu miłośników pracy w drewnie, nie może zabraknąć również Ciebie! Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia tego miejsca, zarówno w formie rzeczywistej, jak i w przestrzeni wirtualnej, poprzez odwiedziny strony internetowej www.drzewna.com oraz nowopowstałego profilu na Facebooku.
OBEJRZYJ WYWIAD NA TEMAT SZKOŁY DRZEWNEJ W GARBATCE, PRZEPROWADZONY PRZEZ PRZEMKA Z KĘPY MARZEŃ.
Autor: Agata Głowacka
Foto: archiwum Szkoły Drzewnej w Garbatce – Letnisku