Marzy Ci się chwila spokoju. Chciałbyś zaszyć się gdzieś na jakiś krótki nawet czas, żeby naładować akumulatory. A może po prostu chcesz coś stworzyć własnymi rękami, bo lubisz prace manualne? Być może jest jeszcze inaczej, bo już wpadłeś na ten świetny pomysł i chciałbyś nauczyć się strugać drewniane łyżki, tylko nie wiesz jak…
W każdym tym przypadku mogę powiedzieć jedno: sięgnij po nasze zestawy Samouczek drewniana łyżka. Dzięki nim nauczysz się jak robić łyżki, a jednocześnie doświadczysz niesamowicie kojącego efektu, jaki daje ręczna praca w drewnie.
Data publikacji: 26 października 2022
Czym są Samouczki rzeźbiarskie?
Nasza rodzina Samouczków rzeźbiarskich powstała w wyniku moich własnych doświadczeń, przemyśleń i potrzeb.
Więcej na temat powstania Samouczków przeczytasz w artykule pt. “Dlaczego zaczęłam strugać drewniane łyżki”.
Samouczki rzeźbiarskie obejmują obecnie dwie serie: Samouczek pierwsza rzeźba oraz Samouczek drewniana łyżka. To zestawy, dzięki którym możesz na postawie prostej obrazkowej instrukcji samemu nauczyć się rzeźbić za pomocą dłut, czy strugać za pomocą noża. Możesz zrobić to we własnym domu, we własnym tempie, kiedy masz na to czas i ochotę. To nic innego, jak domowy kurs rzeźbienia.
Koncepcja samouczków opiera się na kilku prostych założeniach, dzięki którym są one:
- kompletne – dostajesz wszystko to, co jest niezbędne, aby od razu zacząć
- proste – projekt i instrukcja są tak stworzone, aby były stosunkowo łatwe, ale nie trywialne
- wysokiej jakości – bo cenimy dobrą jakość, trwałość i solidność
- estetyczne – lubimy ładne rzeczy, dlatego dbamy, aby wszystkie elementy zestawu cieszyły również oko
Ważny jest poza tym umiar, gdyż chcemy dawać tylko to, co potrzebne, ale nic ponadto. Nie chcemy Cię przytłaczać nadmiarem, czy zaśmiecać niepotrzebnymi elementami, dbając jednocześnie, aby niczego Ci nie zabrakło.
Dla kogo jest Samouczek drewniana łyżka?
Samouczek drewniana łyżka został stworzony z myślą o osobach początkujących. A wręcz dla zupełnych laików, osób, które nigdy dotąd nie pracowały w drewnie. Dlatego właśnie wszystkie elementy zestawów są pomyślane tak, aby poprowadzić samouczkowych uczniów krok po kroku.
Wielokrotnie miałam do czynienia z osobami, które chciały zacząć coś robić w drewnie. Niestety, zupełnie nie miały pojęcia, od czego zacząć. I właśnie dla nich stworzyłam te zestawy. Nie musisz więc mieć ani przygotowania technicznego, ani swoich akcesoriów, bo wszystko znajdziesz w samouczkowym komplecie.
Wystarczy, że masz chęć, chwilę czasu, odrobinę siły i podstawowe umiejętności manualne. Wiem, co mówię, nawet moja 13-letnia córka daje sobie z tym radę.
Po co strugać drewniane łyżki?
Prawdę powiedziawszy, nie do końca chodzi o te drewniane łyżki… Nie wiem, czy wiesz, że praca w drewnie bardzo dobrze wpływa na nas, zarówno na naszą głowę, jak i ciało. Z jednej strony poprawia nastrój, koncentrację, relaksuje i odpręża. Nadałam nawet temu nazwę – drewnoterapia.
Czym dokładnie jest drewnoterapia dowiesz się czytając “Drewnoterapia – terapia bez recepty”.
A z drugiej strony, rozwija nasze umiejętności manualne i m.in. zmysł myślenia przestrzennego.
No i oczywiście, nie sposób pominąć te najbardziej widoczne i wymierne korzyści: piękne i użyteczne przedmioty. Mogą nam one służyć na co dzień, ale także być doskonałym własnoręcznie przygotowanym prezentem dla najbliższych. Mogą to potwierdzić moi znajomi i rodzina, którzy od pewnego czasu otrzymują ode mnie pięknie wystrugane drewniane łyżki do sałaty, czy rzeźbione misy na owoce.
Gdzie mogę strugać drewniane łyżki?
Struganie łyżek drewnianych, czy rzeźbienie łyżek? Wiele osób nie dostrzega różnicy, a jest ona bardzo istotna. Jest wiele różnych technik i sposobów na wykonanie drewnianej łyżki. Można używać tutaj dłut rzeźbiarskich i wtedy mówimy o rzeźbieniu. Można także wykorzystać same noże do drewna, a wtedy nazwiemy to struganiem (po ang. to tzw. whittling). No i właśnie te noże dają nam niesamowite możliwości w odniesieniu do miejsca, w którym chcemy tworzyć. Bo dłuta wymagają unieruchomienia drewna np. w imadle, ale noże nie nakładają już takich ograniczeń. Siadamy z kawałkiem drewna w jednej ręce, a nożem w drugiej i strugamy!
Możesz to więc robić dosłownie wszędzie! W domu, w ogrodzie, na biwaku w lesie czy nad jeziorem. Możesz strugać na plaży, czy na górskiej polanie. To tylko 2 noże i kawałek drewna, który zawsze zmieścisz do plecaka, czy walizki.
Ile czasu zajmuje wystruganie drewnianej łyżki?
Struganie łyżki kuchennej może trwać oczywiście dowolnie długo, bo wszystko zależy od tego, jak skomplikowany projekt wybierzesz. Jednak z naszym samouczkiem wystarczą Ci 3-4 godziny, aby wystrugać prostą łyżkę. Jednak jeśli jesteś niecierpliwy, to dodam, że już po 1-2 godzinach zobaczysz wyraźnie, co powstaje w Twoich dłoniach. Kolejne 2 godziny będziesz potrzebował na wykończenie powierzchni. Bardzo prawdopodobne jednak, że wydłużysz ten czas, bo struganie drewna wciąga tak bardzo, że zapominamy o otaczającym nas świecie. Widziałam już wiele łyżek z dziurą, która powstała dlatego, że ich twórcy nie mogli przestać strugać!
Który zestaw do samodzielnej nauki mam wybrać?
Seria Samouczek drewniana łyżka składa się z 4 poziomów, a na każdym z nich pracujesz nad 2 łyżkami.
- Poziom SL1 – zdobywasz na nim podstawowe umiejętności skrawania drewna
- Poziom SL2 – uczysz się pracy nad detalami
- Poziom SL3 – poznajesz technikę dekorowania zwaną chip-carvingiem
- Poziom SL4 – skupiasz się na tworzeniu trzeciego wymiaru
Najprościej zacząć od poziomu 1 i przechodzić na kolejne, sukcesywnie rozwijając swoje umiejętności. Możesz jednak przeskoczyć od razu wyżej, jeśli lubisz wyzwania. W tym wypadku zwróć uwagę na to, że podstawowe noże potrzebne do strugania: łyżkowy i rzeźbiarski, znajdziesz tylko w zestawie SL1 (tę informację znajdziesz również w opisach tych zestawów).
Na każdym poziomie masz do wyboru:
- Samą instrukcję – otrzymujesz od nas prostą instrukcję obrazkową + drukowany szablon jednej łyżki. Dodatkowo otrzymujesz dostęp online do strony, na której znajdziesz instrukcję + szablon drugiej łyżki, a także dodatkowe informacje techniczne.
Jest to propozycja dla osób, które mają swoje narzędzia, drewno, akcesoria lub które chcą skomponować swój zestaw samodzielnie.
- Zestaw z nożami – oprócz powyższej instrukcji, w zestawie znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia, drewno, akcesoria, a także płócienny worek do wygodnego przechowywania, a także przenoszenie kompletu.
Jest to propozycja dla osób, które nie wiedzą co wybrać, nie posiadają żadnych swoich narzędzi lub chcą zrobić komuś prezent.
A co jak już wystrugam wszystkie łyżki?
Struganie łyżek to doskonały wstęp do przygody z drewnem. Robiąc łyżki, zyskujesz podstawowe umiejętności i wiedzę potrzebne, aby zrobić kolejny krok. Możesz wtedy np. przejść do zajęć stolarskich lub zająć się rzeźbieniem. Możesz jednak poprzestać też na samym struganiu, bo za pomocą noża również masz wiele ciekawych możliwości, możesz np. zacząć tworzyć figurki, czy biżuterię itp.
Na naszym blogu znajdziesz wkrótce wiele artykułów dot. innych technik pracy w drewnie. Również rodzina samouczków powiększy się już za chwilę o kolejne serie. Dlatego, jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami i artykułami, zostaw nam swój adres e-mail:
Samouczek drewniana łyżka to doskonały pomysł,
aby rozpocząć swoją przygodę z drewnem.
Spróbuj i przekonaj się jakie to proste.
Autorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska
Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie pracuję już nad kolejną serią.
Powiązane Wpisy
Drewnoterapia – terapia bez recepty
Powiedzmy sobie szczerze: codzienność nas nie rozpieszcza. Praca, dom, obowiązki, oczekiwania, wszystko pędzi coraz szybciej, [...]
Dlaczego zaczęłam strugać drewniane łyżki…
Kiedy zamykam się w moim maleńkim warsztacie, zapominam o całym świecie. Czuję się tam całkowicie bezpiecznie, a [...]