“Kępa marzeń” – warsztaty stolarskie nie tylko dla początkujących

narzędzia stolarza

W każdym kawałku drewna drzemie potencjał do stworzenia czegoś wyjątkowego. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rozpocząć swoją przygodę z rękodziełem drewnianym lub jak doskonalić swoje umiejętności stolarskie? “Kępa marzeń” to miejsce, gdzie pasjonaci i profesjonaliści dzielą się wiedzą i umiejętnościami, pomagając przekształcić marzenia w rzeczywistość. Czy warto skorzystać z ich kursów? Nasz wywiad rzuca światło na unikalne podejście “Kępy Marzeń” do sztuki obróbki drewna, ukazując, jak każdy może kształtować swój kunszt i tworzyć z pasją. Dowiedz się, dlaczego to właśnie tutaj wielu znajduje inspirację i wsparcie na drodze do mistrzostwa.

Data publikacji: 15 stycznia 2019

Od Urzędnika do Stolarza

Kępa marzeń - stolarz przed warsztatem

DLUTA.PL: Jak to możliwe, że poważny biegły sądowy, rzuca swoje dotychczasowe zajęcia, pakuje walizkę i wyprowadza na wieś, by w całości poświęcić się obróbce drewna?

Przemek: Na wieś wyprowadziliśmy się dlatego ponieważ pracowaliśmy w dwóch różnych miastach, które leżały w odległości 100 km od siebie. Próbując znaleźć kompromis, zdecydowaliśmy się na zakup domku w pół drogi.  I tak już mieszkamy ponad 10 lat na pięknej polskiej wsi, gdzie natura jest na wyciągniecie ręki. Otaczają nas piękne lasy i dzika rzeka. Czego chcieć więcej!
Rzucenie etatu w instytucji państwowej na rzecz pracy z drewnem, to nie była spontaniczna decyzja. Do tego kroku dojrzewałem i przygotowywałem się przez lata. Zaczęło się od prowadzenia bloga i kanału na YouTubie. Dodatkowo pracując jeszcze na etacie ukończyłem 1,5 roczną szkołę „Drzewną” w Garbatce-Letnisku, uzyskując tytuł stolarza. Po drodze jeszcze ukończyłem certyfikowany kurs snycerski i toczenia w drewnie. Dopiero gdy zobaczyłem że praca z drewnem sprawia mi bardzo dużo radości, a po pewnym czasie stała się moją pasją, stwierdziłem że dlaczego nie spróbować zmienić swojego życia? Żyć w zgodzie ze sobą, a pracę zamienić na pasję, z której też okazuje się można zarobić.  Ale żeby tak się stało, musiałem się mocno zaangażować i ciężko na to wszystko pracować!
Dlaczego drewno? Bo jest to bardzo ciekawy, nieokiełznany i piękny materiał do pracy. Cała otoczka związana ze stolarstwem, powoduje że mamy możliwość obcowania z naturą. Dotyk, ciepło tego materiału sprawia, że nie można się od niego oderwać. To zmienia podejście do życia. Człowiek się wycisza i uspokaja. Koncentrując się na wykonaniu danego projektu z drewna, ma się wrażenie, jakby świat zwalniał i celebruje się każdą jego chwilę. Dla mnie ma to ogromne znacznie, szczególnie w tym dzisiejszym pędzącym świecie.

Jeśli jesteś zainteresowany kursami stolarskimi w Zespole Szkół Drzewnych w Garbatce-Letnisku, przeczytaj koniecznie ten artykuł: “Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku — tradycja w nowoczesnym wydaniu”

Dlaczego Kępa Marzeń?

DLUTA.PL: Jak wyglądały początki projektu „Kępa marzeń”, jakie są jego założenia? Działacie według jakiegoś planu, czy może wszystko dzieje się spontanicznie i dlaczego właśnie „kępa”?

Asia: To słowo nawiązuje do nazwy miejscowości, w której mieszkamy. Dodatkowo kępa to synonim grupy czy zbioru naszych marzeń.  Na początku Kępa miała być tylko blogiem o naszym życiu na wsi i naszych projektach. Wraz z rozwojem Przemka pasji do drewna pojawił się kanał na YT, a następnie sklep i kursy stolarskie, snycerskie i toczenia w drewnie.  Od czasu kiedy Kępa Marzeń stała się działalnością zarówno prawnie jak i faktycznie, prowadzimy ją w oparciu o plan, choć dawniej raczej wszystko działo się spontanicznie.

Warsztaty stolarskie, rzeźbiarskie, tokarskie

DLUTA.PL: Przemku od kilku już lat swoją miłością do drewna zarażasz innych. Zdradź nam, jak wygląda ścieżka od biegłego sądowego do stolarza wspaniałego oraz dlaczego warto przyjść na Twoje warsztaty?

Przemek: Stolarstwem i jego gałęziami jak toczeniem w drewnie czy snycerstwem, zajmuje się od paru lat. Pomimo tego, że uzyskałem tytuł stolarza, ukończyłem certyfikowane kursy toczenia w drewnie i snycerski, to mam bardzo dużo w sobie pokory, której uczy mnie sama praca z tym pięknym materiałem. Zresztą uważam, że człowiek uczy się całe życie. Takiego podejścia pokory i ciągłego rozwoju nauczyli mnie moi mistrzowie. Byli to ludzie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy, we wspomnianej już wcześniej szkole „Drzewnej”, za co im bardzo dziękuję!

Jak słusznie zauważyłaś moim głównym celem prowadzenia kursów, jest zarażanie innych swoją pasją do drewna. Zakochałem się w tej pięknej zanikającej dziedzinie, jaką jest stolarstwo, i zależy mi na jego propagowaniu. Zauważyłem, że osoby, które trafiają do nas na kursy, szukają czegoś nowego, innego w swoim życiu. Niektórzy chcą się po prostu nauczyć podstawowych technik podczas pracy z drewnem, żeby zrobić raz na jakiś czas jakiś przedmiot użytkowy do domu lub wykonać prezent dla swojej najbliższej osoby. Część z kursantów chce podszkolić swoje umiejętności. Zamierzają czy to założyć własną działalność, czy traktować pracę z drewnem jako hobby, a przy okazji dodatkowy przychód. Jedni chcą twórczo i miło spędzić weekend. Jeszcze inni potrzebują zwolnić, wyciszyć się, odreagować od codziennego pędu czy miejskiego zgiełku.
Na naszych kursach doradzamy, od czego zacząć tą piękną przygodę oraz w jakie maszyny i narzędzia warto zainwestować. W części teoretycznej koncentrujemy się na rozpoznawaniu popularnych gatunków drewna. Omawiamy budowę i rodzaje dłut czy to do rzeźbienia czy toczenia. Kładziemy nacisk na ostrzenie narzędzi czy to na japońskich kamieniach, czy szlifierce szybko i wolnoobrotowej. To ważne,a by od tego zacząć, żeby nie zrazić się do tej pięknej dziedziny.  Tylko dobrze naostrzonym narzędziem przyjemnie się pracuje.  Na końcu pokazujemy jak wykończyć powierzchnię drewnianą bejcami, olejami, woskami czy olejowoskami.

Dłuto, piła i wyobraźnia – ulubione narzędzia stolarza

DLUTA.PL: Nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała o Wasze ulubione narzędzie. Jedno wspólne, a może w tej kwestii Wasze zdania są podzielone? Bez jakiego narzędzia nie wyobrażacie sobie pracy z drewnem?

Przemek: Pomimo tego, że staram się wykorzystywać nowoczesne technologie podczas pracy z drewnem, to nie wyobrażam sobie pracy bez tradycyjnych narzędzi stolarskich, tj: dłuta, ręczne piły czy strugi. Praca tymi narzędziami, jak już opanuje się technikę, jest naprawdę niepowtarzalna, miła i relaksująca.

Asia: Ponieważ jestem bardzo niecierpliwą osobą, to bardzo lubię pistolet pneumatyczny na zszywki czy gwoździe, gdzie po docięciu desek na wymiar szybko można zrealizować dany projekt. 

Wspólnie uważamy, że niezbędnym narzędziem podczas pracy z drewnem jest…wyobraźnia!

Chatka marzeń – urlop ze stolarstwem w tle

chatka marzeń - kępa marzeń

DLUTA.PL: Jakie macie plany na przyszłość? Spokojna wiejska sielanka w domowym zaciszu, czy zdobywanie świata kolejnymi projektami? Czego jeszcze możemy się po Was spodziewać?

Przemek: Na pewno w dalszym ciągu chcemy zarażać innych pasją do drewna. Jesteśmy na etapie dokańczania naszej Chatki Marzeń, w której chcemy gościć naszych kursantów, już od maja tego roku. Chatka mieści się w obszarze chronionym Natura 2000 w samym lesie, bardzo blisko czystej rzeki Pilicy. Sprawia to, że w wolnym czasie można wybrać się na piesze czy rowerowe wędrówki, lub spłynąć kajakami w dół dzikiej rzeki.

Szczęście to droga, a nie cel, pod warunkiem że idziesz Swoją drogą

kępa marzeń - stolarz z powołania

DLUTA.PL: Jako wieloletni pasjonaci zapewne macie już spory bagaż doświadczeń związanych z obróbką drewna. Czy możecie podzielić się zatem jakąś Złotą myślą, która mogłaby posłużyć za przesłanie lub wskazówkę dla naszych czytelników?

Asia: Żeby pasja do drewna pozostała pasją, to trzeba od niej czasem odpocząć. Właśnie dlatego w wolnych chwilach czytamy książki, fotografujemy i zwiedzamy, szukając kolejnych inspiracji do naszych projektów. A w niedzielne popołudnia Przemek gra na gitarze zmysłowego bluesa.

Przemek: Bardzo lubię śmieszne powiedzonko i mam do niego ogromny dystans, bo sam byłem urzędnikiem:
„Drewno to nie urzędnik, zawsze pracuje” 
“Drewno żyje własnym życiem i czasem warto podążać za jego wyglądem – usłojeniem i tym co nam oferuje, a nie starać się na siłę dopasować go do naszego wstępnie złożonego projektu. Efekt może być zdumiewający!”
„Szczęście to droga, a nie cel, pod warunkiem że idziesz Swoją drogą”
– druga część po przecinku to moje skromne dopowiedzenie.

DLUTA.PL: Joanno i Przemku, dziękuję za przeprowadzoną rozmowę. Życzę Wam by Kępa rozrosła się do rozmiarów ogromnej łąki, z której będziecie mogli zrywać swoje marzenia.

Aktualizacja 2024:
Obecnie Przemek posiada 2 tytuły mistrzowskie: w zakresie stolarstwa i tokarstwa, a także tytuł czeladnika w zakresie rzeźby w drewnie. Jest również egzaminatorem w Izbie Rzemiosła w Radomiu.
Natomiast Chatka Marzeń już od dłuższego czasu gości zarówno kursantów, jak i osoby, które chcą odpocząć w tym urokliwym miejscu.


Wywiad przeprowadziła:
Agata Suchorska

Agata Suchorska

Powiązane Wpisy

Fizyczne i mechaniczne właściwości drewna

Drewno – nieprzewidywalny materiał pochodzący z natury. Posiada różne kolory i wzory, zróżnicowaną strukturę i [...]

Kurs stolarski online: mistrzowska wiedza i techniki dla każdego

Rozpoczęcie przygody ze stolarstwem może wydawać się jak wejście do labiryntu bez mapy. Początkujący stolarz [...]

Jak wyposażyć mały warsztat stolarski

Stawianie pierwszych kroków w świecie stolarstwa może wydawać się wyzwaniem, szczególnie kiedy nie wiesz, jak [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button