AGNIESZKA BARANIOK-LIPIŃSKA – wywiad dla magazynu Meblarstwo

W lipcowym numerze magazynu Meblarstwo pojawił się wywiad z właścicielką sklepu Dluta.pl. Agnieszka Baraniok-Lipińska odpowiedziała na pytania czy tradycyjne narzędzia i nowoczesne stolarstwo mogą iść w parze.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

Agnieszka Baraniok-Lipińska

 

Meblarstwo: Czy nowoczesne stolarstwo wyklucza używanie tradycyjnych narzędzi do obróbki drewna? 

Agnieszka Baraniok-Lipińska: Myślę, że jest wręcz odwrotnie. Przecież nowoczesny to inaczej idący z duchem czasu, nadążający za współczesnymi trendami, a właśnie powrót do klasycznych technik, i to nie tylko związanych z obróbką drewna, jest wyraźnie zauważalny od kilku lat. Z coraz większym zainteresowaniem i szacunkiem spoglądamy w przeszłość, czerpiąc z niej sprawdzone już pomysły i łącząc je z tym, co daje nam współczesny świat. Wśród narzędzi do drewna widać to wyraźnie, kiedy to do produkcji tradycyjnych narzędzi używane są współczesne materiały wysokiej jakości, lub kiedy na rynek wchodzą nowi producenci i rozpoczynają produkcję najwyższej klasy narzędzi ręcznych wzorując się na modelach sprzed ponad stu lat.

Dłuta rzeźbiarskie firmy Prefil
Dłuta rzeźbiarskie firmy Prefil
  Meblarstwo: Można śmiało powiedzieć, że jest Pani specjalistką w zakresie narzędzi do ręcznej obróbki drewna. Jak zaczęła się Pani przygoda w tej typowo „męskiej” branży? A.B.L.: Nasza rodzinna przygoda z narzędziami rozpoczęła się już w 1991 r. Wtedy firmą kierował mój ojciec Stanisław Baraniok, do którego wraz z moimi braćmi stopniowo dołączyliśmy. Jako firma Basta sprzedawaliśmy przede wszystkim narzędzia ręczne, m.in. firmy Gedore, Bessey, Wera. W 1994 r. podczas jednego z wyjazdu do Niemiec, nasz kierowca kupił na własny użytek zestaw dłut rzeźbiarskich firmy Kirschen, które bardzo spodobały się mojemu ojcu. Rok później nawiązaliśmy współpracę z tym producentem, a przez kolejne lata poszerzaliśmy asortyment narzędzi do ręcznej obróbki drewna. W roku 2004 ruszył nasz sklep internetowy Dluta.pl, w którym prezentowaliśmy już szeroki asortyment wielu renomowanych marek: Kirschen, Pfeil, Narex, Tormek, Kunz, Stanley itd. Początki nie były łatwe, jednak przez te 10 lat udało nam się zbudować sprawnie działający profesjonalny sklep, w którym systematycznie poszerzamy asortyment, a także zwiększamy dostępność produktów. Od początku 2009 r. sklep jest własnością mojej firmy CILIO, która jako jedna z bardzo nielicznych na krajowym rynku specjalizuje się wyłącznie w narzędziach ręcznych do obróbki drewna. Od samego początku naszym priorytetem jest jakość oferowanych narzędzi, a także wysoki poziom obsługi klienta. Dążymy do tego, aby sklep był jak najbardziej profesjonalny, pamiętając również o tym, żeby klient czuł w nim przyjazną atmosferę. Nasz zespół jest wyłącznie damski, co w tej branży nie jest normą, myślę więc, że właśnie dzięki takiemu podejściu udało nam się zasłużyć na zaufanie naszych klientów.
Meblarstwo: Jak na przestrzeni ostatnich lat kształtował się rynek narzędzi do obróbki drewna?  A.B.L.: Pracuję w tej branży od prawie dwudziestu lat i widzę jak daleką drogę przeszliśmy, ale również jak dużo mamy jeszcze do zrobienia. Zmieniły się przede wszystkim dwie rzeczy: dostępność narzędzi i podejście użytkowników. Dostawcy mogą już bez problemu sprowadzać produkty z całego świata, dzięki czemu systematycznie poszerza się asortyment produktów dostępnych na rynku. Z drugiej strony, w dużej mierze dzięki Internetowi, klienci pogłębiają swoją wiedzę dotyczącą narzędzi, a co za tym idzie zwiększają się ich wymagania. Jest jeszcze jedna wyraźnie zauważalna tendencja, otóż użytkownicy coraz bardziej dbają o swoje narzędzia, traktując je często z wielkim pietyzmem i czułością, a tym samym coraz częściej wybierają narzędzia wyższej klasy. Jednak nadal jest jeszcze wiele do poprawienia, udoskonalenia, usprawnienia, z czego osobiście bardzo się cieszę, gdyż uwielbiam nowe wyzwania.   Meblarstwo: Wspomniała Pani, że narzędzia do ręcznej obróbki drewna wyglądem nie różnią się zbytnio od tych sprzed kilkudziesięciu a nawet setek lat. Jaką zatem przeszły one drogę, by dostosować się do wymagań współczesnego stolarstwa? A.B.L.: To prawda. Sam wygląd narzędzi nie zmienia się prawie wcale od wielu lat. Kiedy przeglądam stuletnie katalogi, bez trudu rozpoznaję w nich narzędzia, które sprzedaję w moim sklepie. W większym stopniu zmieniają się metody produkcji tych narzędzi, chociaż nadal większość z nich powstaje w niewielkich manufakturach, a ogromna część procesu produkcyjnego jest przeprowadzana przy użyciu tradycyjnego sprzętu. Mowa tu oczywiście o produktach najwyższej jakości, a nie o tych, które można znaleźć w marketach. W większym zakresie zmieniają się materiały, z których powstają narzędzia. I choć i tak większość naszych dostawców już wiele lat temu opracowała najbardziej optymalny skład stali, wciąż dokonują pewnych zmian, aby ich narzędzia jak najdłużej służyły swoim użytkownikom. Również nowoczesne tworzywa wypierają często drewno m.in. w rękojeściach dłut, strugów, młotków.
14 rodzajów dłut stolarskich firmy Narex
14 rodzajów dłut stolarskich firmy Narex
  Meblarstwo: Jakie zatem cechy powinno mieć to idealne narzędzie stolarskie?  A.B.L.: Dla naszych klientów, jak również dla nas, najważniejszym kryterium wyboru narzędzi jest wysoka jakość, bo gwarantuje ona długi czas użytkowania, jak również bezpieczeństwo i wygodę pracy. Oczywiście każdy ma inne potrzeby, tak więc poziomów jakości także jest kilka. W naszym sklepie znajdują się zarówno produkty z tzw. najwyższej półki, jak i produkty tańsze, lecz nadal cenionych i znanych producentów, a przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Zawsze jednak staramy się wyraźnie opisać jaki poziom jakości dane narzędzie reprezentuje. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość naszych narzędzi, dając na nie aż 5 lat gwarancji. Jakość w przypadku narzędzi stolarskich oznacza m.in. ostrość i trwałość, a tym samym zależy od rodzaju stali użytej do produkcji. Tak się dzieje w przypadku dłut, pił, strugów, siekier itp. Jakość stali ważna jest także w przypadku zacisków, wierteł, czy narzędzi wkrętakowych. Innym kryterium jest także dokładność wykonania, bo np. nieprecyzyjny kątownik przestaje tak naprawdę być kątownikiem, a staje się zwykłym kawałkiem metalu.   Meblarstwo: Bez jakiego narzędzia nie wyobraża sobie Pani współczesnego zakładu stolarskiego? Których nie można zastąpić przez elektronarzędzia czy maszyny? A.B.L.: W każdym zakładzie stolarskim znajdziemy podstawowe narzędzia ręczne, takie jak dłuta, młotki, piły, zaciski, narzędzia pomiarowe, których nie jest w stanie zastąpić maszyna. Im mniejszy zakład stolarski, tym częściej pojawiają się w nim narzędzia ręczne. Są one niewspółmiernie tańsze, zajmują mniej miejsca, a ich użycie jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Stolarze, którzy cenią prace ręczne często do powyższego zestawu wybierają również tradycyjne strugi, ośniki, cykliny. Nie wyobrażam sobie także prawdziwego zakładu stolarskiego bez klasycznego stołu, czyli tzw. strugnicy stolarskiej.  
Nóż do strugania i kamień japoński
Nóż do strugania i kamień japoński
Meblarstwo: Asortyment sklepu Dluta.pl to około 5000 narzędzi. Jakie produkty z Państwa oferty są najczęściej wybierane przez stolarzy?  A.B.L.: Największą popularnością cieszą się obecnie dłuta stolarskie Narex Premium. Ten czeski producent jest już dobrze znany na rynku polskim z bardzo dobrej jakości, która idzie w parze z przystępną ceną. Klienci często podkreślają, że narzędzia tej firmy są dużo lepsze niż odpowiedniki innych znanych na naszym rynku producentów. Dodatkową i niezaprzeczalną przewagą jest również asortyment tych dłut. Mamy tutaj do wyboru aż 14 rodzajów dłut stolarskich. Są to m.in. dłuta fazowane (tzw. dziobaki), fazowane zbieżnie, bez fazowania (tzw. rzezaki), ciesielskie, dłuta gniazdowe (tzw. przysieki), wygięte, skośne, dłuta do połączeń na jaskółczy ogon itp. Takiej gamy i dodatkowo w tak przystępnej cenie nie ma żaden inny producent dłut stolarskich. Są one także wyjątkowo estetycznie wykonane, a dzięki eleganckim drewnianym kasetom komplety tych dłut mogą stać się wyjątkowym prezentem dla każdego stolarza.   Meblarstwo: Klienci sklepu to zarówno profesjonalni stolarze, jak i pasjonaci „dłubania w drewnie”. Czy ich potrzeby są różne? A.B.L.: Największa część naszych klientów to wymagający profesjonaliści, którzy posiadają ogromną wiedzę dotyczącą narzędzi. Potrafią oni doskonale sami wybrać narzędzia, które rozwiążą ich problemy, a od nas wymagają wyłącznie świetnej jakości produktów i szybkiej realizacji zamówienia, która pozwoli im na nieprzerwaną pracę. Są to zarówno duże firmy produkujące np. wysokiej klasy meble, schody, jak również instytucje publiczne, jak szkoły czy muzea. Kolejną, coraz większą grupę naszych klientów stanowią amatorzy, którzy pracę w drewnie traktują jako dodatkowe zajęcie lub wręcz wyłącznie hobby. Są to ludzie, którzy przeglądają międzynarodowe serwisy związane z obróbką drewna, udzielają się na branżowych forach, zwiększając tym samym swoją wiedzę i oczekiwania. Tacy klienci stanowią dla nas duże wyzwanie, ponieważ szukają narzędzi nietuzinkowych. Często podpowiadają nam, co powinniśmy dodać do naszej oferty, wskazując konkretne produkty, czy marki, z drugiej jednak strony oczekują od nas takiego samego zaangażowania i poziomu wiedzy. Z takimi klientami nawiązujemy często długotrwałe kontakty, a wręcz bliższe znajomości, prowadząc ciekawe rozmowy o narzędziach. To właśnie dla nich sprowadzamy narzędzia nawet z drugiego końca świata.   Meblarstwo: Klienci sklepu to zarówno profesjonalni stolarze, jak i pasjonaci „dłubania w drewnie”. Czy ich potrzeby są różne?  Trzecią wyraźną grupę stanowią klienci, którzy sami nie mają wystarczającej wiedzy, chęci lub po prostu czasu aby rozwiązać swoje stolarskie problemy. Oni często zadają najbardziej podstawowe pytania, np. jakie narzędzia wybrać na początek, w jaki sposób ostrzyć narzędzia, czym różnią się poszczególne rodzaje dłut czy siekier itp. I właśnie dla nich tworzymy specjalny dział porad i filmów w naszym sklepie, który cieszy ogromnym zainteresowaniem.   Meblarstwo: Posiadacie ogromną wiedzę na temat narzędzi do ręcznej obróbki drewna, którą chętnie dzielicie się z Waszymi klientami.   A.B.L.: Od samego początku ważną częścią naszej działalności było rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej tradycyjnej obróbki drewna. Właśnie dlatego współpracujemy ze szkołami (m.in. Szkoła Drzewna w Garbatce, Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), bierzemy udział w wielu inicjatywach związanych z propagowaniem wiedzy stolarskiej (m.in. Piknik Stolarski w Bychawce, Warsztaty Ciesielskie w Czubajowiźnie, Warsztaty Stolarskie w Poznaniu), jesteśmy także współorganizatorem warsztatów rzeźby w Poznaniu. Już wiele lat temu zrezygnowaliśmy z udziału w dużych imprezach targowych na rzecz mniejszych, na których spotykamy swoich obecnych, a także przyszłych klientów. Takie kameralne spotkania to doskonała okazja do prezentacji naszych narzędzi, a także do wsłuchania się w potrzeby i opinie naszych klientów. Dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button