Jak wyposażyć warsztat stolarski – zrób to z nami i Pomysłami na Dobry Design.

Wyposażenie warsztatu stolarskiego

Zapewne trafiłeś tu, ponieważ chcesz skompletować wyposażenie warsztatu stolarskiego, ale nie wiesz, jak się za to zabrać. Chcesz, by znalazły się w nim wszystkie potrzebne elementy i nie wydać przy tym miliona monet? Wraz z Rob in Woodem oraz Yanem Cieślą i Pomysłami na Dobry Design wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń. Po wielu testach, wpadkach i utopionych pieniądzach wiemy, co jest dla nas najlepsze. Być może produkty polecane w tym materiale będą też Twoim strzałem w  dziesiątkę.

Data publikacji: 18 czerwca 2021

Artykuł podzielony został na następujące części:

Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na pracownię doskonałą, bo jej wyposażenie często różni się w zależności od przeznaczenia. Na początek odpowiedz sobie na proste pytanie: co będę robił w pracowni najczęściej? Tworzył od zera stolarskie konstrukcje? Dawał przedmiotom nowe życie, zajmując się upcyklingiem lub renowacją drewnianych mebli? Czy może potrzebne będzie mi stanowisko tapicerskie? Sam widzisz, jest tego sporo. Nie będziemy się jednak rozdrabniać, ale w oparciu o opinie praktyków wypunktujemy najbardziej podstawowe elementy, tak zwany MUST HAVE każdej pracowni.

Jak duży powinien być warsztat stolarski?

Zacznijmy od samego pomieszczenia. Oczywiście nie potrzebujesz ogromnej hali, wystarczy Ci niewielki, przydomowy warsztat.  W każdym pomieszczeniu da się pracować, jeśli tylko zadbasz o odpowiednią organizację przestrzeni. Ułatwimy Ci to wskazówkami, które znajdziesz w dalszej części.

Wentylacja w warsztacie stolarskim

bhp w warsztacie stolarskim

Bez względu na powierzchnię warsztatu, musisz zadbać o dopływ świeżego powietrza. Pamiętaj, że podczas pracy z drewnem wytwarzasz sporą ilość pyłu, który nie wpływa dobrze na Twoje zdrowie. Warto więc pomyśleć również o wentylacji pyłowej lub korzystać z profesjonalnych masek przeciwpyłowych.

Jak urządzić warsztat stolarski?

Przechodzimy do organizacji, która jest niezwykle ważna, zwłaszcza na małej powierzchni. Początkowo wystarczą Ci stare szafki, blaty lub samodzielnie skonstruowane meble warsztatowe. Pamiętaj jednak, że wielu producentów stosuje rozwiązania, które pomogą Ci przenieść swoją pracę na zupełnie inny poziom. Zdecydowanie polecamy systemy szafek na kółkach, które sprawią, że Twoja pracownia będzie elastyczna i na bieżąco modyfikowalna. Przy dużych powierzchniach, bieganie po narzędzia do szafki może być uciążliwe. Dzięki kółkom nie Ty biegasz do regału, a on jedzie z Tobą do wyznaczonego stanowiska pracy.
Poza szafkami w warsztacie sprawdzi się też system mobilnych skrzynek, które można stawiać jedna na druga, a w razie potrzeby zabrać ze sobą na montaż.

Wszystko pięknie, ale zaraz…,  brakuje tu jeszcze serca pracowni, a niewątpliwie jest nim stół stolarski. Zdajemy sobie sprawę, że jest to spory wydatek, i na początku nie każdy będzie miał na to fundusz, ale spokojnie, to tylko cel, do którego chcemy, byś dążył. Niezwykle stabilny, wyposażony w imadło i pięknie wyglądający, jak już zaczniesz na nim działać, nie będziesz chciał wrócić do zwykłego, przypadkowego blatu.

Wyposażenie warsztatu stolarskiego

Narzędzia ręczne, czyli to, na czym znamy się najlepiej i bez czego żadna pracownia nie istnieje. Jeśli tworzysz pierwszy warsztat, ostrzegamy, nie daj się zwieźć marketowym podróbkom, fakt zaoszczędzisz kilka groszy, ale tylko na chwilę. Takie narzędzia posłużą Ci krótko i nie dadzą pożądanych efektów podczas użytkowania. Czasem postawienie na nieco droższego producenta, skutkuje satysfakcją na lata. Poniżej kilka pozycji z naszego sklepu, bez których według chłopaków z Pomysłów na Dobry Design trudno wyobrazić sobie pracę.

Piła japońska RYOBA

Podwójne uzębienie czyni ją niezwykle uniwersalnym narzędziem. Ponadto jej uzębienie jest dość precyzyjne, aby wykonywać nawet bardzo wymagające projekty. Przeznaczona do cięcia wzdłużnego oraz poprzecznego, szybka i niezawodna. To zdecydowany ulubieniec naszych klientów!

Dłuta stolarskie czeskiej marki NAREX oraz z nieco wyższej półki niemieckie dłuta KIRSCHEN

W naszej ofercie znajdziecie je w wersji prostej, żłobaka oraz specjalnej. Wachlarz jest dość spory, warto więc zajrzeć na naszą stronę i wybrać coś dla siebie. W filmie chłopaki prezentują uniwersalne dłuto dwustronne 2Cut od  KIRSCHENA. To multinarzędzie sprawdzi się podczas dłutowania, cięcia, skrobania, trasowania oraz żłobienia. Warto je mieć w swojej pracowni choćby z tego względu, że nie musisz organizować przestrzeni dla kilku oddzielnych przyrządów, wystarczy jeden skromny wieszak, czy miejsce w szufladzie.

Cykliny do drewna

Narzędzie te cieszą się rosnącą sławą wśród renowatorów mebli, jednak nie tylko. Ta niepozorna blaszka zedrze nawet najstarsze warstwy farby, czy lakieru, a poza tym potrafi wygładzić powierzchnię drewna tak, jak żaden najlepszy strug! Dzięki wielu dostępnym kształtom z łatwością dostosujesz ją do przedmiotu, który jest właśnie Twoim pacjentem.

Kątowniki i inne narzędzia pomiarowe

W pracach stolarskich precyzja jest niczym mantra przyświecająca każdemu projektowi. Jak ją osiągnąć bez klasycznej miary, kątomierza, czy nieco bardziej zaawansowanego przyrządu? Tutaj znów musimy użyć słowa multi, bo o tych produktach inaczej się nie da. Za pomocą jednego z nich wykonasz tyle czynności, że w głowie się nie mieści. LeanCraft to polska marka oferująca narzędzia pomiarowe, które nie raz Cię zaskoczą. To bardzo praktyczne akcesoria, które ponadto oferowane są w bardzo przystępnych cenach. Na pewno sprawią, że Twoja praca będzie przyjemna i znacznie szybsza.

Więcej na temat firmy LeanCraft przeczytasz we wpisie pt. „LEANCRAFT – o japońskich ideach w polskim wydaniu”

Ściski stolarskie Bessey

Zdecydowanie najlepsze ściski, jakie można kupić na polskim rynku. Producent sam prześciga się w pomysłach, by do każdego rodzaju prac znaleźć rozwiązanie w jego produkcie. Dzięki nim bez problemu skleisz drewnianą ramę lustra, czy przymocujesz deskę do blatu, by nie przesuwała się podczas cięcia piłą. W ofercie znajdziesz ściski śrubowe, korpusowe, sprężynowe, z przekładnią, jednoręczne, drewniane, stalowe i żeliwne.

Elektronarzędzia — współczesne wyposażenie warsztatu

W tym przypadku wyróżniamy dwa typy, narzędzia zasilane z gniazdka oraz bezprzewodowe. Na przestrzeni lat, narzędzia akumulatorowe wiele zyskały, baterie je zasilające są znacznie lepszej jakości, a niczym nieograniczona mobilność to powód, dla którego skłaniamy się właśnie ku drugiemu rodzajowi. Na rynku znajdziemy wielu producentów oraz modeli narzędzi elektrycznych, które przyspieszą nasze prace stolarskie, poniżej ulubione przyrządy Rob in Wooda oraz Yana Cieśli.

  • Wiertarko-wkrętarka
  • Wyrzynarka
  • Taker
  • Pistolet klejowy
  • Szlifierka kątowa

Oświetlenie w pracowni stolarza

Dobre lampy to podstawa, chyba podczas każdej precyzyjnej pracy. Tutaj liczy się każdy detal, a tylko światło o odpowiednim natężeniu i barwie jest w stanie pozwolić naszym oczom wyłapać drobne usterki, czy zacieki po lakierze. W tym przypadku najlepsze będzie światło o naturalnej barwie, zbliżonej do światła dziennego. Co ciekawe, odpowiednia barwa wpływa na to, w jaki sposób nasze oczy odbierają kolor materiału, co jest szalenie ważne podczas barwienia drewna. Warto postawić na lampy mobilne, które  umożliwiają zmianę miejsca i skierowanie strumienia pod odpowiednim kątem.

Preparaty do zabezpieczania i farbowania drewna

Mowa tu o wszelkiego rodzaju olejach, impregnatach, lakierach, farbach oraz klejach do drewna. Więcej na temat preparatów polecanych przez Pomysły na Dobry Design znajdziesz w poniższym filmie.

Jeśli chodzi o niezbędne wyposażenie warsztatu, jesteśmy już na mecie, lecz z pewnością znajdziesz jeszcze wiele pozycji, które Twoim zdaniem są niezbędne. I bardzo dobrze! Śmiało konfiguruj naszą listę! Chętnie zobaczymy, jak wygląda Twój warsztat! Podziel się z nami zdjęciem swojej pracowni na Instagramie, koniecznie oznacz nasz profil @dluta.pl oraz #pomyslynadobrydesign.


Autorka tekstu:
Agata Suchorska

Agata Suchorska

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button