6 sposobów na to, żeby mieć zawsze ostre narzędzia (dłuta, noże, siekiery itp.)

rzeźbienie w drewnie

Lubisz ostrzyć? Bo ja nie! I nie znam nikogo, kto to lubi. Ostrzenie wymaga wiedzy, doświadczenia, sprzętu, ale także skupienia, no i przede wszystkim czasu! Wolę ten cenny czas przeznaczyć na kojącą pracę z drewnem niż na szlifowanie metalu. Dlatego też ostrzę sporadycznie, ale mimo to zawsze mam w warsztacie gotowe do pracy bardzo ostre narzędzia. Jak to robię? Mam na to kilka sprawdzonych trików, którymi chcę się dzisiaj z Tobą podzielić. Zainteresowany?

Data publikacji: 6 kwietnia 2023

Po co nam ostre narzędzia?

Zanim przejdę do konkretnych rozwiązań, chciałabym Ci uświadomić, że ostre narzędzia to nie jest fanaberia! Ostrość wpływa realnie na kilka aspektów Twojej pracy. W narzędziach typu dłuto rzeźbiarskie, nóż snycerski, nóż do struga, czy siekiera, efekt Twojej pracy będzie zależał właśnie od jakości ostrza. To ważne szczególnie wtedy, kiedy zależy Ci na wysokiej jakości Twoich działań i doskonałym końcowym efekcie. To przecież dość logiczne, że np. ostre dłuto będzie precyzyjnie rozcinało włókna drewna, zamiast je niedbale rozrywać, dlatego pozostawi powierzchnię drewna estetyczną i przyjemnie gładką.

Ostra krawędź tnąca wpływa również na ergonomię pracy. Jeśli kiedykolwiek trzymałeś w dłoni ekstremalnie ostre narzędzie, to wiesz, że praca nim to czysta przyjemność. W takim przypadku nie musisz używać zbyt dużej siły, aby osiągnąć pożądany efekt. Zgodzisz się przecież, że np. ostrą siekierą zdecydowanie łatwiej i szybciej połupiesz drewno, niż stępioną.

Jest również trzecia ważna korzyść płynąca z pracy ostrymi narzędziami. Przez to, że wymagają one użycia mniejszej siły, stają się nie tylko łatwiejsze w obsłudze, ale również bezpieczniejsze! Pracując np. ostrym nożem, bardziej możemy skupić się na kierunku, w jakim popychamy ostrze, niż na sile, którą musimy do tego wykorzystać. Poza tym wobec ostrego narzędzia czujemy większy respekt i jesteśmy zazwyczaj ostrożniejsi. A dodatkowo rana, która powstała z przecięcia ostrym narzędziem goi się zdecydowanie szybciej.

Co wpływa na ostrość narzędzi?

Jest kilka czynników, które wpływają na ostateczną ostrość.

 • Po pierwsze: stal, z jakiej wykonano narzędzie. Upraszczając, im lepsza stal, tym lepszą ostrość możemy osiągnąć. A na to, czy stal jest dobra, ma wpływ zarówno jej skład, jak i stopień hartowania podawany w skali Rockwella (HRc). Im wyższa wartość stoi przed literami HRc, tym twardsza stal. Twarde stale są trudniejsze do ostrzenia, ale za to możemy je lepiej wyostrzyć, tzn. lepszy efekt ostrości uzyskamy, no i zdecydowanie dłużej tę ostrość utrzymają.

 • Po drugie: intensywność użytkowania. Im częściej używamy danego narzędzia, tym szybciej będzie się ono tępić, to chyba dość logiczna zależność.

 • Po trzecie: rodzaj obrabianego drewna. Drewno drewnu nierówne. Są gatunki, które są bardzo przyjazne dla ostrza (np. drewno lipowe, drewno olchowe, drewno brzozowe), a bywają takie, szczególnie egzotyczne, które m.in.przez swoją ekstremalną twardość wręcz tępią ostrze (drewno żelazne, drewno pink ivory, drewno mutenye, czy drewno amarant).

 • Po czwarte: częstotliwość i czas ostrzenia. Tutaj zależność też jest dość prosta. Jeśli ostrzymy rzadko, a później chcemy to szybko i byle jak nadrobić, to takie właśnie ostrze otrzymamy. Jeżeli natomiast poświęcimy temu zabiegowi odpowiednią ilość czasu, przyłożymy się do tego i zbudujemy precyzyjną krawędź, to odwdzięczy się ona trwałą ostrością.

 • Po piąte: jakość materiałów użytych do ostrzenia. W przypadku miękkich, słabszych stali, jakość osełki nie ma aż takiego znaczenia. Jednak wysokiej jakości twarda stal wymaga wysokiej jakości twardych osełek, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie wydobyć z tych narzędzi ich maksymalną ostrość.

6 sposobów na ostre narzędzia do drewna

Jak zatem zadbać o to, żeby narzędzia zawsze, kiedy po nie chwycimy, były ostre? Przestrzegaj poniższych dość prostych zasad, a Twój kontakt z ostrzeniem ograniczysz do minimum!

dłuta stolarskie Kirschen

1. Wybierz narzędzia wykonane z wysokiej jakości stali


Dobra stal długo trzyma ostrość. 
A poza tym narzędzia wykonane z takiej stali, przyjeżdżają zazwyczaj bardzo dobrze naostrzone przez producenta. W tym wypadku będziesz mógł ominąć kolejny punkt.

ostrzenie noża struga

2. Zadbaj o fachowe ostrzenie

Jeśli Twoje narzędzia są tępe, musisz je najpierw dobrze naostrzyć. Pisałam o tym powyżej, że istotne jest precyzyjne zbudowanie krawędzi tnącej, która będzie mogła utrzymywać długo ostrość. Tak więc musisz poświęcić na to trochę czasu i tutaj nie ma drogi na skróty, chyba że… skorzystasz z naszej Usługi ostrzenia! Jednak wierz mi, profesjonalne ostrzenie to inwestycja, która się Tobie za chwilę zwróci!

polerowanie dłuta na skórze

3. Utrzymuj regularnie ostrość

Krok trzeci jest chyba najczęściej niedoceniany. Wyobraź sobie, że jeśli Twoje ostrze jest już dobrze naostrzone, to możesz w bardzo łatwy sposób utrzymywać tę ostrość! Wystarczy, że będziesz je regularnie polerował na skórze z dodatkiem pasty polerskiej.

Polerki skórzane to doskonałe rozwiązanie, ponieważ na nich nie usuwasz już stali, tym samym nie jesteś w stanie zepsuć ostrza!

Ważne natomiast, abyś robił to dość często, co ok. 15-30 minut ciągłej pracy, ale wystarczy zazwyczaj kilka pociągnięć, więc spędzisz na tym łącznie zaledwie kilka minut dziennie.

Takie polerowanie może odsunąć poważniejsze ostrzenie nawet o kilka tygodni, czy miesięcy! A być może już się przekonałeś, że poważne ostrzenie często trwa ponad godzinę, kosztuje Cię wiele wysiłku, a efekt i tak nie zawsze jest zadowalający, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych ostrzy. Pamiętaj jednak, że polerowanie to nie jest ostrzenie, więc ostrze musi być już dobrze przygotowane, aby ten trik się udał.

ostre narzędzia należy konserwować olejem

4. Konserwuj ostrze

Narzędzia tnące, które używane są przez rzeźbiarzy, czy stolarzy rzadko wykonywane są ze stali nierdzewnej. Dlatego też należy bezwzględnie konserwować ostrze za pomocą specjalnego oleju przeznaczonego do konserwacji stali. Narzędzia mogą mieć bowiem do czynienia z wilgocią zarówno podczas ostrzenia (szczególnie jeśli używasz kamieni wodnych), jak i podczas użytkowania (mokre, świeże drewno), czy przechowywania (wilgoć w warsztacie).

Więcej na temat niezwykle uniwersalnego oleju marki BALLISTOL przeczytasz w artykule pt. “BALLISTOL – zabezpieczy Twoje narzędzia, ale i zdrowie. Sprawdź jakie CUDOWNE MOCE kryje niewielka butelka oleju

używanie dłut rzeźbiarskich

5. Świadomie i fachowo używaj

Ta wskazówka może wydawać się zbędna, jednak już tyle razy widziałam wyszczerbione dłuta, którymi ktoś np. otwierał puszkę z farbą, że muszę o tym napisać.

Krawędź tnąca jest bardzo delikatna, więc musisz ją bardzo chronić. W związku z tym:

 • Podczas pracy odkładaj narzędzia w takie miejsce, gdzie nie stykają się z innymi szczególnie metalowymi elementami.
 • Staraj się nie obrabiać drewna zanieczyszczonego np. piaskiem (ta uwaga szczególnie dotyczy siekier).
 • Uważaj na sęki, które skrawaj stopniowo i z dużą ostrożnością, gdyż mogą doprowadzić do wyszczerbienia ostrza.
 • Nie używaj dłut jako dźwigni, chyba że są do tego dostosowane (np. dłuta stolarskie gniazdowe).
 • Używaj pobijaka z rozwagą i wyłącznie do dłut, które zostały do tego zaprojektowane.
ostre narzędzia (noże) - przechowywanie

6. Odpowiednio przechowuj

Podczas przechowywania ostrze powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Możesz w tym celu wykorzystać wiele rozwiązań:

 • Oryginalne plastikowe ochraniacze ostrza, w które producent wyposażył narzędzia (np. dłuta, czy noże strugów)
 • Szyny magnetyczne (najlepsze do noży, ew. dłut)
 • Specjalne ochraniacze skórzane zaprojektowane dla poszczególnych grup narzędzi (najczęściej noży, czy siekier)
 • Etui na narzędzia wykonane z grubej tkaniny (tak przechowuje się najczęściej dłuta, ale też niekiedy noże)
 • Inne domowe sposoby, takie jak korek od wina nabijany na końcówkę wąskiego dłuta, czy nakładka z ogrodowego węża na szersze dłuto

Jak widzisz, nie są to zbyt skomplikowane zasady, powiedziałabym nawet, że te reguły są dość banalne. Jadnak w życiu często bywa tak, że nie doceniamy prostych rozwiązań i myślę, że właśnie to jest taki przypadek. Ja jednak od lat tak właśnie dbam o moje narzędzia i jak już wspomniałam, ostrzę sporadycznie. Istotne jest dla mnie również to, że kiedy mam chwilę na rzeźbienie, to mogę wejść do warsztatu, chwycić za pierwsze dłuto z brzegu, a ono zawsze będzie ostre jak brzytwa! I takich właśnie narzędzi Ci życzę!


Autorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie pracuję już nad kolejną serią.


Powiązane Wpisy

Usługa ostrzenia w Dluta.pl: ostrzenie noży, nożyczek, dłut, siekier itp.

Ostre narzędzia to nasza codzienność. Nawet jeśli nie używasz specjalistycznych dłut, czy siekier, to na [...]

Ostrzenie narzędzi ręcznych – informacje ogólne

Nawet najlepsze narzędzie jest bezużyteczne, jeśli nie jest ostre! To, w jaki sposób ostrzyć, aby [...]

Ostrzenie dłut do linorytu – jak to robić łatwo i skutecznie

Czy ostrzenie dłut do linorytu może być proste? Czy możliwe jest naostrzenie niewielkich profilowych rylców [...]

2 komentarze do “6 sposobów na to, żeby mieć zawsze ostre narzędzia (dłuta, noże, siekiery itp.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button