fbpx

Co kryje się za lipą…

Lipa – święte drzewo rzeźbiarzy, ale czy Wiesz, co jeszcze kryje się za lipą? Poniższy artykuł stanowi uzupełnienie prowadzonej przez nas akcji urodzinowej. 150 klientów wraz z zamówionymi produktami otrzyma pod swoją opiekę niewielką sadzonkę lipy. Mamy nadzieję, że Marcel, Albert, Kaja, Marek, Kajtek, Maria, Inga, Julek, Zbyszek, Zosia, Gustaw, Kasia, Borys, Roman, Tosia, Krysia oraz Franek znajdą miejsce w Twoim ogrodzie. Jeśli wykorzystujesz drewno, sam je sobie wyhoduj, a przy okazji przyczyń się do zwalczania smogu. Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat lipy, wskazówki jak się nią opiekować oraz informację co dostaniesz w zamian.

Zapraszamy do poznania LIPY DROBNOLISTNEJ bliżej.

Drzewo lipowe.

Choć lipa ma wiele odmian (drobnolistna, szerokolistna, czy srebrzysta), to właśnie ta pierwsza daje nam sporo serca, widocznego już na pierwszy rzut oka, w postaci drobnych liści o sercowatym kształcie. Lipa drobnolistna pochodzi z Europy i Azji, nie ma dużych wymagań pod względem miejsca zakwaterowania, gdyż warunki do jej hodowli wszędzie są odpowiednie. Pomimo że najczęściej wzrasta w stanie naturalnym, w cieniu innych drzew lasów liściastych, to z coraz większym powodzeniem sadzi się ją również przy drogach, w ogrodach, czy parkach. W odpowiednich warunkach Wasze drzewko osiągnie do 30 m wysokości, ok. 100 cm średnicy i dożyje nawet 1000 lat. Z historii wiemy, że w starożytnej Grecji lipa drobnolistna uchodziła za symbol czystości, nadziei i niewinności, natomiast pogańscy Słowianie czcili ją, uważając za święte drzewo chroniące przed piorunami i złymi duchami. Niekiedy też drzewo lipowe sadzono w ogrodzie na znak narodzin nowego członka rodziny, wierząc w tajemniczy związek siły życiowej drzewa z losami dziecka.

Mamy nadzieje, że Wasze lipy też przyniosą Wam wiele radości, dadzą cień i ochronią przed złymi mocami. 🙂

liscie-lipy
owoce-drzewa-lipowego

Jak będzie wyglądało Wasze drzewko w przyszłości, to zależy tylko od Was. Możemy jednak zdradzić, że jest to gatunek o stosunkowo krótkim pniu i bardzo gęstej, rozłożystej, niekiedy kulistej koronie, uwielbiającej strzyżenie i formowanie.Pojedyncze liście jak wspominałam wcześniej, przypominają 6-centymetrowe serca o pikowanym brzegu. Od spodu znajdziemy urocze rudawe włoski biegnące wzdłuż kącików nerwowych. Jej kora zmienia się wraz z wiekiem, w młodości zielonkawo-szara, gładka i miła w dotyku, z czasem coraz ciemniejsza, grubsza i spękana. Charakterystyczną cechą lipy jest bardzo silny system korzeniowy, dzięki czemu przesadzenie nawet starszego drzewka nie powinno stanowić problemu, a nowe lokum szybko stanie się jej domem, w którym ponownie zapuści swe korzenie.W okresie kwitnienia (czerwiec-lipiec) na gałązkach pojawiają się skupiska żółtawych kwiatów o niezwykle słodkim zapachu, wabiącym owady zapylające. Następnie kwiatostany przekształcają się w owoce, będące małymi orzeszkami, kryjącymi w swym wnętrzu mikroskopijne ziarenka.

Uprawa lipy.

W jakim miejscu ją zasadzić i jak o nią dbać? Lipa nie jest zbyt wymagającą rośliną, wystarczy, że:

1. posadzisz ją w żyznej i dostatecznie wilgotnej glebie (UWAGA! Wrażliwa na zasolenie gleby)

2. zapewnisz dopływ światła słonecznego

3. będziesz podlewał, tak by gleba była zawsze wilgotna (dotyczy okresu od zasadzenia do ukorzenienia się drzewka)

krajobraz-drzewa-lipowe

Te trzy punkty zdecydowanie wystarczą, by Twoje drzewko prawidłowo rosło i cieszyło Cię swoją obecnością. Pamiętaj jednak, że najlepiej zasadzić je wiosną lub jesienią. Nie musisz chronić jej przed zimnem i upałem, gdyż doskonale znosi zarówno niskie, jak i bardzo wysokietemperatury (przy wilgotnej glebie).

Lipa jako roślina ozdobna.

Wielkim walorem lipy drobnolistnej jest atrakcyjne, obfite kwitnienie, ładny przekrój, rozłożysta korona oraz piękne ubarwienie liści, zwłaszcza w porze jesiennej. Wszystkie te cechy sprawiają, że drzewo lipowe jest idealnym kandydatem do bycia ozdobą Twojego ogrodu.Drzewo to charakteryzuje się dużym wzrostem. Co zrobić gdy przestaje mieścić się w domowym ogrodzie? Nie pozostaje nic innego jak przyciąć jej pnącza, nadać niespotykanego kształtu i tym samym zahamować wzrost. Dzięki genetycznym uwarunkowaniom ścięte gałęzie szybko się regenerują, przez co przycinanie zielonej czupryny to dla lipy czysta przyjemność.

Jak przycinać lipę?

Mimo że jest to drzewo o małych wymaganiach i ogromnej uległości na formowanie, zanim rozpoczniesz proces przycinania lipy, pamiętaj o:

• użyciu wyłącznie czystych i ostrych narzędzi

• regularnym usuwaniu starych gałęzi

• unikaniu obić i nacięć gałęzi, które mają pozostać nieprzycięte

• początkowym obcięciu gałęzi w odległości 10 cm od pnia i ewentualnym skróceniu w kolejnym kroku

• w przypadku podcinania grubych gałęzi, rozpocznij od podcięcia od spodu (aż poczujesz lekkie zaciskanie piły), dopiero następnie przejdź do cięcia ścinającego z góry. Dzięki takiemu zabiegowi unikniesz odłamania gałęzi od drzewa.

Kiedy przycinać lipę?

Idealnym okresem na formowanie kształtu korony drzewka lipowego jest WRZESIEŃ. Cięcie to najlepiej przeprowadzić, gdy liście są jeszcze na gałęziach. Bez nich byłoby trudno określić końcowy kształt. Natomiast dzikie pędy odroślowe śmiało możesz usuwać podczas całego okresu wegetacyjnego.

Zastosowanie lipy

Lipa ma wiele zastosowań, jednym z nich jest wykorzystanie kwiatostanów, zawierających związki flawonowe, będące silną substancją przeciwzapalną o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym. W skład substancji występujących w cennym ukwieceniu wchodzą również garbniki, węglowodany, aminokwasy, kwasy organiczne, śluz, olejek lotny oraz witaminy z grupy PP wpływające korzystnie na stan naskórka i przewodu pokarmowego. Witamina B3 odpowiada natomiast za rozszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnia funkcjonowanie mózgu.Kwiaty lipy to idealny surowiec do wykonania wywaru wspomagającego leczenie kaszlu i przeziębienia. Działanie napotne jest niezwykle cennym wspomagaczem w trakcie chorób wymagających obniżenie gorączki.Śluzy zawarte w lipie, doskonale nawilżają błony śluzowe dróg oddechowych, a napary z kwiatów ukoją najbardziej zszarpane nerwy.
Wymienione wyżej właściwości wydobędziesz z lipy poprzez przygotowanie jednego z poniżej przedstawionych przepisów.

napar-z-kwiatow-lipy

HERBATKA LIPOWA:

• 1-2 łyżeczki suszu z kwiatów (na 1 filiżankę) • Zalać wrzątkiem

• Pozostawić pod przykryciem 5-10 min

• Odcedzić

• Pić 3 razy dziennie po małej filiżance

Napar możesz urozmaicić suszonymi malinami i miodem.

WYWAR Z LIPY:

• 8 łyżek stołowych kwiatu lipy

• Zalej 0,5 l. letniej wody

• Gotuj ok. 20 min

• Odcedź

Gotowym wywarem płucz gardło w stanach zapalnych lub dodaj do kąpieli przy nerwobólach.

SYROP Z LIPY:

• Przygotuj 100 g kwiatów lipy drobnolistnej

• 1 l. wody

• 1 kg. Cukru

• 20 g. kwasu cytrynowego lub soku z 2/3 cytryn

_____________

• Oczyść kwiaty z insektów (podczas zbierania potrząśnij gałązką, NIE PŁUCZ WODĄ)

• Zagotuj wodę z cukrem i sokiem z cytryny

• Gdy cukier się rozpuści, a syrop lekko zagotuje dodaj kwiaty lipy, tak by wszystkie były zanurzone • Przygotowany syrop odstaw na 2 dni

• Po upływie 2 dni odcedź mieszankę z pozostałości płatków

• W efekcie otrzymasz klarowny syrop o jasnozielonej barwie

Spożywaj syrop podczas przeziębienia jako dodatek do herbaty lub słodkie urozmaicenie deserów.

pszczoła-zbierajaca-nektar-z-kwiatów-lipy

Roślina miododajna

Jak pisałam wyżej, lipa w okresie kwitnienia wydziela intensywny słodki zapach, wabiący rzeszę owadów zapylających. Jej kwiaty bardzo długo zapewniają nektar pszczołom, dzięki czemu mogą one czerpać z zasobów drzewa, wytwarzając miód. Pasieka zlokalizowana w pobliżu drzew lipowych to gwarancja obfitego miodobrania. Miód powstały z nektaru kwiatów lipowych jest ceniony za swą łagodność i słodkość w smaku, a także z powodu wielu walorów prozdrowotnych.

miód-lipowy

Drewno lipowe:

Drewno lipowe to jedno z materiałów najlepiej poddających się pracy dłutem. Zwany również drewnianą gliną, z której łatwo można wydobyć oczekiwany kształt. Miękkie drewno lipowe to święty surowiec rzeźbiarzy, często wykorzystywany również w toczeniu oraz podczas wytwarzania instrumentów muzycznych. Drewno tego gatunku wykazuje skłonności do przebarwień i spękań, nabiera zielonkawego zabarwienia podczas długiego składowania. Jest surowcem o dużej elastyczności, wykorzystywanym jako drewno okleinowe w meblarstwie. Należy pamiętać, że lipę stosuje się raczej wewnątrz pomieszczeń, nie narażając jej na czynniki zewnętrzne. W przeszłości właśnie z lipy wytwarzano kołyski dla niemowląt, zapach, faktura i ciepło drewna koiły płacz dziecka. Do dziś panuje przekonanie, że drewno uspokaja, może więc warto przytulić się do lipy?

CZY WIESZ, ŻE…

Za najstarszą lipę drobnolistną w Europie uważa się okaz rosnący w miejscowości Oberbayern w Niemczech. Wiek tego drzewa szacowany jest na 1200 lat.

„Komsta Minima” – polska karłowa odmiana lipy (wyhodowali ją – Kazimierz i Stanisław Komst). Drzewko to przypomina bonzai, ma bardzo małe listki i utrzymuje taką wielkość przez co najmniej 15 lat

Lipa często stawała się muzą dla wielu poetów, jednym z autorów wiersza o lipie jest Jan Kochanowski.

NA LIPĘ

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

Agata Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *