Stropowanie – polerowanie noży i dłut na skórze – o co w tym chodzi?

stropowanie na skórze

Data publikacji: 14 listopada 2024r.

Stropowanie to etap, który zamyka proces ostrzenia i jednocześnie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu narzędzi w idealnym stanie. Jest to temat na tyle ważny, a jednocześnie rozległy, że postanowiliśmy zamknąć go w aż 3 artykułach, które tworzą spójną całość. Poniższa tabela podsumowuje różnice między artykułami, aby ułatwić Ci wybór tego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom:

ArtykułZakres tematycznyDla kogo?
1. Stropowanie – polerowanie noży i dłut na skórze – o co w tym chodzi?Wprowadzenie do stropowania, zalety i podstawowe zasady.Dla początkujących, chcących poznać podstawy stropowania.
2. 091″>Technika stropowania – praktyczny poradnikSzczegółowe instrukcje techniczne dotyczące stropowania noży i dłut, przygotowania stropu i pielęgnacji polerki.Dla użytkowników szukających praktycznych wskazówek.

Zajrzyj do wybranego artykułu i rozwijaj swoje umiejętności krok po kroku. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy już masz doświadczenie, znajdziesz tu wiedzę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Stropowanie – co to znaczy i o co w tym chodzi?

Stropowanie, nazywane inaczej polerowaniem, to ostatni etap ostrzenia narzędzi, takich jak noże, w tym noże kuchenne, outdoorowe, noże do drewna. Stropować można także z dużym powodzeniem dłuta stolarskie czy dłuta rzeźbiarskie. W uproszczeniu, na tym etapie nie zmieniamy już geometrii ostrza poprzez usuwanie stali, ale wygładzamy i polerujemy jego krawędź. Dzięki skórzanej polerce często stosowanej z dodatkiem pasty polerskiej ostrze staje się nie tylko gładkie, ale także niezwykle ostre, co zwiększa jego efektywność podczas pracy. Poprawnie przeprowadzone stropowanie znacząco wydłuża trwałość krawędzi tnącej. Pozwala to cieszyć się ostrym narzędziem znacznie dłużej niż w przypadku pominięcia tego etapu. Stropowanie pełni jeszcze jedną niezwykle wartościową rolę, o której nie wszyscy wiedzą, ale o tym za chwilę.

Jeśli chciałbyś kompleksowo zadbać o swoje narzędzia, zajrzyj do naszego artykułu pt. „6 sposobów na to, żeby mieć zawsze ostre narzędzia (dłuta, noże, siekiery itp.)”

Stropowanie, honowanie, polerowanie, czy wecowanie – czy to jest to samo?

W kontekście ostrzenia narzędzi, takich jak noże, dłuta czy brzytwy, funkcjonują cztery bliskoznaczne terminy: stropowanie, honowanie, polerowanie oraz wecowanie. Wszystkie obecnie odnoszą się do tego samego ostatniego etapu procesu ostrzenia – ostatecznego wykańczania ostrza. Zobaczmy, jak te pojęcia funkcjonują.

  • Honowanie – w tradycyjnym języku polskim honowanie było używane głównie w odniesieniu do precyzyjnego wygładzania powierzchni cylindrów i tłoków w mechanice. Pod wpływem angielskiego terminu honing, słowo to zaczęto także stosować w odniesieniu do krawędzi tnących, takich jak ostrza noży czy dłut. Honowanie w tym kontekście odnosi się do precyzyjnego doskonalenia krawędzi ostrza. Może to nastąpić przy użyciu różnych materiałów, takich jak kamienie naturalne, kamienie syntetyczne, osełki diamentowe czy polerki skórzane. Jest to więc pojęcie najbardziej ogólne z tych czterech.
  • Polerowanie – w języku polskim oznacza końcowy etap ostrzenia narzędzi (to również ostatni etap honowania), podczas którego ostrze jest wygładzane w celu uzyskania maksymalnej ostrości. Najczęściej wykonuje się je na materiałach takich jak skóra, czy twardy filc (na tarczach filcowych). Polerowanie może być prowadzone z użyciem pasty lub bez.
  • Stropowanie – popularne w amerykańskim angielskim określenie wygładzania ostrza, najczęściej na skórzanym pasie. Pochodzi od angielskiego słowa strop, które oznacza skórzany pas używany do polerowania ostrzy (pierwotnie chodziło o pas fryzjerski do polerowania brzytew). W brytyjskim angielskim termin ten jest mniej powszechny. W Polsce zyskuje na popularności i jest używane w znacznie szerszym kontekście niż dawniej. Proces ten usuwa mikroskopijne zadziory i nadaje ostrzu pełną gładkość, co gwarantuje odpowiednią ostrość.
  • Wecowanie – staropolskie pojęcie, które pierwotnie oznaczało cały proces ostrzenia, wywodzące się z niemieckiego Wetzen (naostrzyć). Współcześnie wecowanie zawęziło swoje znaczenie do polerowania ostrza na skórzanym pasku i najczęściej pojawia się w odniesieniu do polerowania brzytew.

    Tak zatem wygląda ta zależność w uproszczeniu: wecowanie to stropowanie brzytew, stropowanie to polerowanie na skórze, a polerowanie to ostatni etap honowania.

Stropowanie jako wykańczanie ostrza

Stropowanie to ostatni etap procesu ostrzenia narzędzi, który koncentruje się na wykończeniu krawędzi ostrza poprzez usunięcie mikro-zadziorków (gratu) i wygładzenie powierzchni. Wprowadza ono narzędzie w stan gotowości do precyzyjnej pracy, nadając mu maksymalną ostrość i gładkość. Etap ten może być przeprowadzany bez lub z użyciem pasty polerskiej, o czym szerzej piszę w dalszej części tego artykułu.

Usuwanie gratu i polerowanie – podstawowe funkcje stropowania

Stropowanie odnosi się do dwóch kluczowych procesów, które wpływają na ostateczną jakość ostrza:

  • Usuwanie gratu: grat (drut, ostrzyna) to mikroskopijny zadzior (Fot. 1 i Fot. 2) powstający na krawędzi ostrza podczas ostrzenia na kamieniach. Choć ostrze może wydawać się ostre, grat, który pozostaje na jego powierzchni, może wpływać na precyzję cięcia. Usunięcie gratu jest kluczowym etapem w procesie stropowania (Fot. 3).
    Im drobniejszego kamienia używamy, tym mniejszy zadzior uzyskujemy. Dlatego przy ostrzeniu na drobnoziarnistych kamieniach, zadzior może być trudny do zauważenia gołym okiem.
  • Polerowanie krawędzi: polerowanie wygładza mikroskopijne rysy i nierówności, nadając ostrzu ostateczną gładkość i ostrość. Ten proces poprawia efektywność narzędzia i zwiększa jego trwałość.

Jednak to nie koniec korzyści, jakie niesie za sobą używanie polerek skórzanych. O tym, co jeszcze daje polerka, przeczytasz już za chwilę. Ale zanim to nastąpi, musisz poznać jeszcze kilka szczegółów.

Rodzaje stropów

Stropowanie z zasady przeprowadzane jest na skórze. Skóra bydlęca jest najpopularniejszym materiałem, ceniona za swoją wytrzymałość, dostępność i wszechstronność. Skóra ta oferuje dwie strony o różnych właściwościach:

  • Strona mizdra (surowa, chropowata): używana do pierwszego etapu stropowania, gdy trzeba szybko usunąć zadziory i wyrównać krawędź ostrza. Preferowana przez stolarzy i rzeźbiarzy.
  • Strona licowa (gładka): Jest idealna do finalnego polerowania ostrza. Wybierana najczęściej przez użytkowników noży kuchennych, czy outdoorowych.

Oprócz skóry bydlęcej dostępne są również inne rodzaje skór. Używane są głównie przez profesjonalistów lub hobbystów szukających specyficznych właściwości, takie jak np. skóra kangura. Jest ona cieńsza, ale twardsza i bardziej wytrzymała, przez co doskonała do bardzo precyzyjnego stropowania.

Poza skórą mamy do wyboru również inne materiały do stropowania. Jednak biorąc pod uwagę przytoczone powyżej definicje, raczej nazwiemy wtedy ten etap polerowaniem. Oto, jakie inne powierzchnie sprawdzą się na tym etapie pracy nad ostrzem:

  • Filc: twardy materiał, idealny do polerowania z pastą polerską, zapewnia precyzyjne wygładzenie ostrza. Dostępny jest najczęściej w postaci krążków montowanych np. na wiertarkę.
  • Tkaniny syntetyczne: tańsza alternatywa, używana głównie do usuwania zadziorów, choć mniej skuteczna w polerowaniu.
  • Drewno z pastą polerską: stabilne, polecane głównie do polerowania narzędzi profilowych, gdyż pozwala nam łatwo przygotować odpowiedni profil ostrza.
  • Jeans: popularny materiał domowy, dobry zarówno do usuwania zadziorów, jak i wygładzania ostrza z pastą lub bez. Niestety nie tak precyzyjny i trwały, jak skóra.
  • Papier gazetowy: zawiera mikroskopijne drobinki ścierne, efektywny w delikatnym usuwaniu zadziorów. Jego trwałość jest jednak wyjątkowo niska.
  • Stropy syntetyczne: oferują większą wytrzymałość i stabilność, co czyni je dobrym wyborem dla profesjonalistów szukających trwałego rozwiązania do regularnego stropowania. Są jednak znacząco droższe od zwykłej polerki skórzanej.

Jak wybrać odpowiednią polerkę?

Polerki skórzane występują w różnych kształtach, które można dostosować do rodzaju narzędzia oraz techniki polerowania.

Dla noży, szczególnie niewielkich, jak noże rzeźbiarskie i noże snycerskie, najlepsze są wąskie polerki. Umożliwiają one precyzyjne prowadzenie ostrza wzdłuż krawędzi tnącej, co pozwala uniknąć przypadkowego stępienia.

Natomiast w przypadku dłut stolarskich czy dłut rzeźbiarskich, szczególnie tych o szerszych ostrzach, wygodniejsze są szerokie polerki, które można zamontować na stole warsztatowym. Dzięki temu zyskujemy stabilną powierzchnię, co ułatwia równomierne polerowanie całej krawędzi.

Do polerowania wewnętrznej strony dłut profilowych, takich jak dłuta typu „U” czy „V”, świetnie sprawdzi się kawałek skóry odpowiednio zgięty lub uformowany. Taki kawałek skóry można natrzeć pastą polerską i dokładnie dopasować do kształtu ostrza. Umożliwia to wygładzenie i polerowanie trudno dostępnych miejsc.

Dobór kształtu polerki do narzędzia jest kluczowy, by osiągnąć optymalne rezultaty i zadbać o długotrwałą ostrość narzędzi.

Stropować z pastą, czy bez?

Pasta polerska działa jak mikro-ścierniwo, które pomaga usunąć drobne zadziory i wygładza ostrze, nadając mu dodatkową ostrość i gładkość. Czy warto jej używać? To zależy od Twoich potrzeb i efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Stropowanie bez pasty jest bardziej delikatne i wciąż skuteczne, szczególnie jeśli zależy Ci na regularnym utrzymaniu ostrości bez intensywnego wygładzania. Skóra bez pasty działa na zasadzie naturalnego tarcia, które pomaga zachować ostrość narzędzia i usuwa drobne nierówności.

Jeśli jednak szukasz maksymalnej ostrości lub efektu lustra na krawędzi ostrza, pasta będzie pomocna. Ale uwaga – jeśli słyszałeś, że zielona pasta jest „najlepsza,” to zapraszam Cię do lektury kolejnego artykułu, w którym obalam ten popularny mit!

Więcej na temat past polerskich dowiesz się z artykułu pt. „Pasta polerska – jak wybrać najlepszą i nie zniszczyć narzędzi?

Stropowanie w celu utrzymania ostrości – prawdziwy gamechanger!

Wiesz już, że stropowanie to kluczowy, ostateczny etap pracy nad ostrzem – i o tym mówi wiele osób. Mało kto jednak wspomina o jego drugiej, nieocenionej funkcji, która dla mnie stała się prawdziwym odkryciem w warsztacie! Dzięki stropowaniu możesz ograniczyć ostrzenie do absolutnego minimum i dłużej cieszyć się perfekcyjną ostrością swoich narzędzi. Regularne przeciąganie ostrza po skórzanej polerce wygładza drobne nierówności powstałe podczas pracy. Sprawia różwnież, że narzędzie zachowuje ostrość znacznie dłużej, bez konieczności częstego sięgania po kamienie.

Osobiście zawsze mam polerkę pod ręką i co kilkanaście minut pracy wykonuję kilka szybkich pociągnięć, które utrzymują moje dłuta w idealnej ostrości. Dzięki tej prostej rutynie moje narzędzia są zawsze gotowe do precyzyjnej pracy, a ja unikam bałaganu i czasochłonnego ostrzenia na kamieniach. Co więcej, stropowanie nie zmienia geometrii ostrza, co jest szczególnie ważne dla osób początkujących. Nawet bez doświadczenia w ostrzeniu wystarczy regularnie stropować fabrycznie nowe ostrze lub takie, które oddałeś do profesjonalnego ostrzenia, by utrzymać je w świetnej formie.

Dla mnie to był przełom – odkąd stosuję ten trik, zamiast ciągle ostrzyć, mogę w pełni skupić się na rzeźbieniu.

strop skórzany - kup tutaj

Podsumowanie

Stropowanie to kluczowy etap wykańczania ostrza, który pomaga uzyskać maksymalną ostrość i gładkość. Regularne stropowanie pozwala dłużej cieszyć się ostrym narzędziem, zmniejszając potrzebę częstego ostrzenia. Można wykonywać je na skórze – wybierając stronę mizdrę lub lico – a także z pastą polerską lub bez niej, co pozwala dostosować efekt do własnych potrzeb. Niezależnie od użytych materiałów, stropowanie usuwa grat i wygładza krawędź, zapewniając, że narzędzie jest zawsze gotowe do precyzyjnej pracy.

W następnych artykułach znajdziesz szczegółowe omówienie rodzajów past polerskich i technik stropowania, które pozwolą jeszcze bardziej udoskonalić proces wykańczania ostrzy. Musisz wiedzieć, że choć technika stropowania jest banalnie prosta, to aby była efektywna, musisz zadbać o kilka ważnych detali!

Co myślisz o stropowaniu – stosujesz je regularnie, czy może będzie to Twój pierwszy raz? Daj koniecznie znać w komentarzu!


Źródła

Lee L., The Complete Guide to Sharpening, Taunton Press, 1996
Lie-Nielsen T., Taunton’s Complete Illustrated Guide to Sharpening, Taunton Press, 2014

Agrell I., Carving tool tune-up, Fine Woodworking, XI-XII 1998
https://blademag.com/knifemaking/stropping-what-it-is-and-how-its-accomplished (dostęp: 10.11.2024)
https://artofsharpening.com/perfecting-the-edge-how-honing-compounds-enhance-stropping-results/ (dostęp: 10.11.2024)
https://carvingisfun.com/compound (dostęp: 10.11.2024)
https://onlyknife.com/how-to-strop-a-knife/ (dostęp: 10.11.2024)

© 2024 CILIO Agnieszka Baraniok-Lipińska
Treści dostępne na blogu objęte są ochroną prawa autorskiego, a ich kopiowanie, powielanie, dalsze rozpowszechnianie lub inne korzystanie bez wyraźnej zgody autora jest zakazane i może skutkować odpowiedzialnością cywilną lub karną. W razie zainteresowania licencją na korzystanie z treści napisz na adres blog@dluta.pl


Autorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Z tematem ostrzenia zaprzyjaźniam się samego początku, najpierw teoretycznie, a od kilku lat również praktycznie. Ze względu na moje zainteresowania rzeźbiarsko-stolarskie, ostrzę zarówno różnego rodzaju dłuta, noże, jak również strugi, czy cykliny.
Bardzo dużą satysfakcję czerpię z uczenia innych, dlatego moje doświadczenie w tej dziedzinie wykorzystuję, tworząc zestawy do ostrzenia, a także prowadząc konsultacje z ostrzenia ręcznego.


Powiązane Wpisy

6 sposobów na to, żeby mieć zawsze ostre narzędzia (dłuta, noże, siekiery itp.)

Lubisz ostrzyć? Bo ja nie! I nie znam nikogo, kto to lubi. Ostrzenie wymaga wiedzy, [...]

Ostrzenie dłut do linorytu – jak to robić łatwo i skutecznie

Czy ostrzenie dłut do linorytu może być proste? Czy możliwe jest naostrzenie niewielkich profilowych rylców [...]

Ostrzenie dłut rzeźbiarskich i snycerskich krok po kroku

Skoro tu zaglądasz, to rzeźbisz. A jeśli rzeźbisz, to zapewne uwielbiasz spędzać godziny z dłutem [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *