Ostrzenie dłut rzeźbiarskich i snycerskich krok po kroku

ostrzenie dłut rzeźbiarskich

Skoro tu zaglądasz, to rzeźbisz. A jeśli rzeźbisz, to zapewne uwielbiasz spędzać godziny z dłutem w ręce, wpatrując się w fakturę drewna, czując jego zapach i słysząc odgłos skrawanych wiórów. To jest Twój świat, który sprawia Ci niesamowitą przyjemność i satysfakcję. Jednak raz na jakiś czas musisz opuścić tę przyjemną przestrzeń i zająć się zupełnie inną materią: metalem! I tutaj pojawia się wyzwanie, bo szlifowanie metalu to zupełnie inna bajka, która nie do końca Ci się podoba. I wiesz co, wcale Ci się nie dziwię, bo mam tak samo! Uwielbiam rzeźbienie, a ostrzenie dłut rzeźbiarskich traktuję jak zło konieczne. Dlatego właśnie staram się, aby było ono jak najszybsze i najprostsze oraz zabierało jak najmniej czasu. Jeśli chcesz poznać moje metody, przeczytaj koniecznie ten artykuł!

Data publikacji: 31 lipca 2019, aktualizacja 2 sierpnia 2024

Co musisz wiedzieć na początek

Kiedyś wydawało mi się, że aby ostrzyć, trzeba wiedzieć naprawdę dużo na ten temat. Czytałam więc liczne artykuły i książki, oglądałam dziesiątki filmów, a przede wszystkim testowałam różne techniki w praktyce. Teraz, po wielu latach ostrzenia, a także używania tych naostrzonych przeze mnie narzędzi, wiem, że cała ta wiedza jest potrzebna, ale tylko tym, którzy chcą tego uczyć. Jeśli natomiast chcesz naostrzyć swoje narzędzia, powinieneś przyswoić tylko kilka podstawowych zasad. Reszta to praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Co zatem warto wiedzieć, zanim zacznie się ostrzenie dłut rzeźbiarskich? Oto przed Tobą kilka kluczowych i niezbędnych informacji, które pozwolą Ci zrozumieć technikę, którą omówię na samym końcu. I zaznaczę tylko, że w tym artykule celowo upraszczam, a niekiedy wręcz pomijam pewne kwestie, gdyż jest to pigułka wiedzy przeznaczona dla osób początkujących w zakresie ostrzenia.

Co to znaczy, że dłuto jest tępe?

Co to jest ostrość dłuta

Ostrą krawędź tworzą dwie ścianki dłuta, które stykają się ze sobą idealnie pod określonym kątem. W dłucie tępym widać wyraźnie, że nie tylko nie ma tam punktu styku pomiędzy tymi ściankami, ale dodatkowo krawędzie są bardzo poszarpane i pełne rys.
Zatem Twoim zadaniem będzie zeszlifowanie dwóch stron ostrza tak, aby te ścianki idealnie się połączyły i to nie tylko w kilku punktach, ale na całej długości ostrza.

Jeśli interesuje Cię temat ostrzenia, zajrzyj do naszego działu porad, gdzie znajdziesz najbardziej wyczerpujące kompendium wiedzy na ten temat
www.dluta.pl/porady/ostrzenie

Jakie osełki będą potrzebne do ostrzenia

Temat osełek to temat na książkę. I nie da się go ominąć, jeśli mowa o ostrzeniu. Co zatem z tej niekończącej się wręcz skarbnicy wiedzy musisz wiedzieć? Na początek tylko 3 rzeczy:

Kamienie do ostrzenia

Rodzaje osełek

Kamienie do ostrzenia dłut mogą być naturalne (wodne lub olejowe), syntetyczne (wodne lub olejowe), lub diamentowe.

Każda z tych 5 grup ma swoje plusy i minusy, ja jednak zawsze na początek zalecam 2 rozwiązania:

Jeśli najważniejszym kryterium jest dla Ciebie cena, wybierz osełki syntetyczne wodne. Jeżeli natomiast stawiasz na trwałość i wygodę, rozważ zakup osełek diamentowych. Jakie to mają być konkretne osełki? Zanim podam Ci listę must have, omówimy jeszcze dwie ważne kwestie.

Granulacja osełek

Wiesz zapewne, że materiały ścierne (np. papier ścierny) mogą mieć różną granulację. Ta sama zasada dotyczy osełek, których granulacja waha się od 100 do 10.000 i wyżej. Nas najbardziej interesują osełki o granulacji ok:
1.000 – ostrzenie wstępne – nadajemy ostrzu odpowiedni kształtu
3.000 – ostrzenie właściwe – szlifujemy je aż do osiągnięcia najcieńszej krawędzi.
6.000. – usuwamy powstały grat (zadzior) i wygładzamy ostrze (ta granulacja wskazana jest przy wysokiej jakości ostrzach)
Po osełkach warto użyć polerki skórzanej (tzw. strop) z pastą polerską.

Kształt i rozmiar osełek

Większość osełek produkuje się w kształcie bloczków. Kamienie o takich kształtach idealnie sprawdzą się podczas ostrzenia dłut płaskich oraz zewnętrznej strony dłut profilowych. Jednak do naostrzenia wewnętrznej – wklęsłej strony dłut profilowych niezbędne będą kamienie o nieregularnym kształcie, zaokrąglone lub ścięte w szpic. I tutaj najlepszym wyborem są kamienie multiform posiadające kombinację różnych krzywizn.
Należy także zwrócić uwagę na wielkość osełek, gdyż im większe dłuto, tym większego rozmiaru kamienia będziesz potrzebował.

Przykładowe zestawy do ostrzenia dłut rzeźbiarskich

Tak jak w przypadku wielu innych produktów, tak i tutaj sprawdza się zasada, że im lepsze narzędzie posiadasz, tym lepsze akcesoria do ich ostrzenia powinieneś zastosować. Dlaczego? Wysokiej jakości stal ma ogromny potencjał i możesz na jej krawędzi uzyskać niesamowitą ostrość! Jednak do tego będziesz potrzebował wysokiej jakości osełek.
Natomiast dłuta tańsze i tak nie zagwarantują Ci ostrości brzytwy, dlatego do ich naostrzenia wystarczą tańsze kamienie. Czyli im lepszej ostrości oczekujesz, tym więcej będzie musiał zainwestować w narzędzia i akcesoria do ostrzenia. Logiczne, prawda?

Zestaw do ostrzenia tańszych dłut rzeźbiarskich

Załóżmy jednak, że Twój zestaw dłut nie jest markowy, a Ty szukasz rozsądnych cenowo akcesoriów do ich ostrzenia. Oto jak taki przykładowy zestaw do ostrzenia tańszych dłut rzeźbiarskich może wyglądać:

Zestaw do ostrzenia dłut rzeźbiarskich wysokiej klasy:

A tak może wyglądać zestaw do ostrzenia dłut wysokiej klasy. Jeśli więc posiadasz markowe dłuta, których stal gwarantuje Ci uzyskanie ekstremalnej ostrości (np. szwajcarskiej marki Pfeil lub niemieckiej Kirschen), to propozycja dla Ciebie.

Dlaczego uważam osełki diamentowe za najlepsze rozwiązanie? Wolniej się zużywają, szybciej ostrzą, nie są narażone na pęknięcie, są do każdego rodzaju stali (w tym hss i nierdzewnej), nie wymagają regeneracji (wyrównywania powierzchni), nie wymagają dużej ilości wody podczas ostrzenia, mniej brudzą. Oczywiście mowa tutaj o osełkach diamentowych wysokiej jakości, a nie produktach z chińskich sklepów.

Jeśli chciałbyś skompletować swój indywidualnie dopasowany zestaw osełek, skontaktuj się z nami, a chętnie doradzimy! Napisz info@dluta.pl do nas lub zadzwoń 798 328 592.

Jak często należy ostrzyć dłuta?

Jak często trzeba ostrzyć narzędzia? To zależy. Od czego? Od wielu czynników: jakiego efektu oczekujemy, w jakim stanie i jakiej jakości narzędzia posiadamy, jakich akcesoriów do ostrzenia używamy i jaką techniką ostrzenia się posługujemy. Zamiast jednak zastanawiać się nad tą kwestią, ja patrzę na ten problem od drugiej strony: szukam sposobów, żeby ostrzyć jak najmniej, a najlepiej wcale! Ale czy tak się da?

Prowadząc warsztaty rzeźbiarskie oraz konsultacje ostrzenia zauważyłam, że podstawowym problemem jest to, że zdecydowana większość użytkowników nieodpowiednio i niewystarczająco dba o narzędzia, a szczególnie ich ostrza! Narzędzia są często upuszczane na podłogę, leżą na stołach stykając się z innymi metalowymi elementami, przechowywane są byle jak itp. itd.

A ostrzenie dłut rzeźbiarskich można wyeliminować prawie do zera! stosując zasady, które opisałam szerzej w artykule pt. “6 sposobów na to, żeby mieć zawsze ostre narzędzia“. Zajrzyj tam, a przekonasz się, że utrzymanie ostrych narzędzi nie musi być trudnym zajęciem.

Ostrzenie dłut rzeźbiarskich w kilku prostych krokach

Zanim zaczniesz ostrzyć, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi wskazówkami:

  • Prezentowany poniżej sposób możesz stosować do wszelkiego rodzaju dłut: (rzeźbiarskich, snycerskich, do drzeworytu i linorytu), niezależnie od rodzaju osełek, które do ostrzenia wybierzesz.
  • Pamiętaj, aby przygotować osełki zgodnie z zaleceniami (niektóre mogą wymagać zamoczenia w wodzie, a inne użycia oleju – wszystko zależy od tego, jakie kamienie posiadasz).
  • Osełki, których użyjesz, powinny być zregenerowane, to znaczy ich powierzchnia powinna być pozbawiona wgłębień po poprzednim ostrzeniu. Służy do tego m.in. kratka do regeneracji.
  • Możesz używać osełki dwustronnej (z granulacją grubszą i drobniejszą) lub dwóch oddzielnych kamieni o różnych granulacjach.
  • Podczas ostrzenia na osełce w formie bloczka “wędruj” dłutem po całej powierzchni kamienia, aby nie wyżłobić go tylko w jednym miejscu.
  • Kąt 25° jest kątem uniwersalnym i właśnie pod takim kątem dłuta są najczęściej ostrzone fabrycznie. Jednak Twoje dłuto może mieć troszkę inny kąt. Nie przejmuj się zatem tym, aby kąt był dokładnie równy 25°, raczej skup się na utrzymywaniu wybranego kąta na każdym z etapów ostrzenia.
  • Drewno miękkie preferuje niższe kąty, nawet ok. 15°, natomiast do drewna twardego kąt wzrasta nawet do 35°.
  • Podczas ostrzenia na krawędzi powstaje tzw. zadzior (grat, drut). Są to fragmenty zeszlifowanego metalu, które musimy usunąć, szlifując ostrze od drugiej strony. Im bardziej gruboziarnista osełka, tym bardziej wyczuwalny pod palcami będzie ten zadzior.
  • Po zakończonym ostrzeniu dłuto należy zakonserwować odrobiną odpowiedniego oleju, aby zapobiec korozji.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o dłutach do rzeźbienia, zajrzyj do artykułu pt. “Rodzaje dłut rzeźbiarskich, czyli dłuta rzeźbiarskie od podstaw”

Technika ostrzenie dłut rzeźbiarskich płaskich

Każdy z poniższych kroków powtórz min. 10 razy.

płaskie -1

Zacznij od osełki gruboziarnistej.

Najpierw wyrównaj spodnią stronę ostrza – dłuto trzymaj płasko, fazą do góry i naciskając na nie, równomiernie przesuwaj je po kamieniu.

W ten sposób wystarczy przygotować powierzchnię w zakresie ok. 1 cm od krawędzi tnącej.

płaskie -2

Odwróć dłuto i przesuwaj je po kamieniu w przód i tył. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego kąta.

Wkrótce na krawędzi powinien pojawić się zadzior.

płaskie -3

Wróć do pierwszej pozycji. Tym razem jednak dłuto nieznacznie unieś (o około 1-2°). Wykonaj kilka ruchów, aby usunąć zadzior.

Krok 2 i 3 powtórz na drobniejszej osełce np. 3.000.
Na końcu weź polerkę skórzaną, nanieś na nią niewielką ilość pasty polerskiej i wygładź ostrze w identyczny sposób, jak na osełce. Pamiętaj tylko, żeby na skórze dłuto wyłącznie ciągnąć, a nigdy pchać.
Przetrzyj dłuto ściereczką nasączoną olejem.

Technika ostrzenie dłut rzeźbiarskich półokrągłych typu “U”

półokrągłe -1

Dłuta profilowe w pierwszym kroku ostrzymy na bloku, zajmując się spodnią stroną ostrza.

Dłuto ustaw pod kątem, jakie dłuto już posiada lub zmień kąt wg preferencji. Przesuwaj ostrze z lewa na prawo, kołysząc je jednocześnie na boki. Zarazem przesuwaj dłuto w przód i tył.

Wkrótce na wewnętrznej krawędzi powinien pojawić się tzw. zadzior.

półokrągłe -2

Czas na usunięcie zadzioru. Weź teraz osełkę typu multiform. Odwróć dłuto i oprzyj ostrze na półokrągłej krawędzi. Przesuwaj je w tył.

Na końcu weź polerkę skórzaną, nanieś na nią niewielką ilość pasty polerskiej i wygładź ostrze w identyczny sposób, jak na osełce. Pamiętaj tylko, żeby na skórze dłuto wyłącznie ciągnąć, a nigdy pchać.
Przetrzyj dłuto ściereczką nasączoną olejem.

Technika ostrzenie dłut rzeźbiarskich kątowych typu “V”

kątowe -1

Dłuto kątowe potraktuj jak dwa dłuta płaskie połączone niewielkim dłutem półokrągłym.

Przechyl zatem dłuto na jeden z płaskich boków i szlifuj jak dłuto płaskie. Powtórz dla drugiej płaskie ścianki.

kątowe -2

Teraz zajmij się środkową częścią ostrza. Potraktuj ją jak niewielkie dłuto półokrągłe.

kątowe -3

Teraz weź osełkę typu multiform, odwróć dłuto i oprzyj ostrze na trójkątnej krawędzi. Przesuwaj je w tył.

Punkt 2 powtórz na drobniejszej osełce np. 3.000 i ponownie na kamieniu multiform usuń zadzior (krok nr 2).
Na końcu wygładź zewnętrzną stronę dłuta na skórze z naniesioną pastą polerską. Pamiętaj, żeby na skórze dłuto tylko ciągnąć, a nigdy pchać.
Przetrzyj dłuto ściereczką nasączoną olejem.

film o ostrzeniu dłut

Jeśli chcesz zobaczyć, jak cały proces wygląda w praktyce, możesz obejrzeć nasz film dot. ostrzenia dłut rzeźbiarskich.
Prezentowana w nim metoda jest zbliżona do tej opisanej powyżej.

A co jeśli nie radzisz sobie z ostrzeniem dłut?

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki były pomocne i Twoje dłuta znowu wcinają się w drewno, jak w masło! Mogło się jednak zdarzyć, że nie poradziłeś sobie z tym tematem, albo nawet nie zabrałeś się za ostrzenie, bo nie masz na to najzwyczajniej ochoty. Rozumiem Cię doskonale, bo ja też nie przepadam za ostrzeniem. Mam jednak dla Ciebie rozwiązanie, które być może Cię zainteresuje: skorzystaj z fachowej pomocy! Przyślij do nas swoje dłuta, a my je profesjonalnie naostrzymy. Wrócą do Ciebie perfekcyjnie ostre, a praca nimi znów będzie bezpieczna i cudownie przyjemna. Szczegóły znajdziesz pod adresem dluta.pl/usluga-ostrzenia

usługa ostrzenia

© 2024 CILIO Agnieszka Baraniok-Lipińska
Treści dostępne na blogu objęte są ochroną prawa autorskiego, a ich kopiowanie, powielanie, dalsze rozpowszechnianie lub inne korzystanie bez wyraźnej zgody autora jest zakazane i może skutkować odpowiedzialnością cywilną lub karną. W razie zainteresowania licencją na korzystanie z treści napisz na adres blog@dluta.pl


Autorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Z tematem ostrzenia zaprzyjaźniam się samego początku, najpierw teoretycznie, a od kilku lat również praktycznie. Ze względu na moje zainteresowania rzeźbiarsko-stolarskie, ostrzę zarówno różnego rodzaju dłuta, noże, jak również strugi, czy cykliny.
Bardzo dużą satysfakcję czerpię z uczenia innych, dlatego moje doświadczenie w tej dziedzinie wykorzystuję, tworząc zestawy do ostrzenia, a także prowadząc konsultacje z ostrzenia ręcznego.


Powiązane Wpisy

Rzeźbienie w drewnie dla początkujących

Chcesz zacząć rzeźbić w drewnie, ale nie wiesz, jak zacząć, jakie narzędzia wybrać, skąd wziąć [...]

6 sposobów na to, żeby mieć zawsze ostre narzędzia (dłuta, noże, siekiery itp.)

Lubisz ostrzyć? Bo ja nie! I nie znam nikogo, kto to lubi. Ostrzenie wymaga wiedzy, [...]

Rodzaje dłut rzeźbiarskich, czyli dłuta rzeźbiarskie od podstaw

Dłuta rzeźbiarskie to specjalistyczne narzędzia do pracy w drewnie, które występują w wielu odmianach i [...]

4 komentarze do “Ostrzenie dłut rzeźbiarskich i snycerskich krok po kroku

  1. Agnieszka napisał(a):

    Dzień dobry, swego czasu kupiłam różne dłuta. Z 20sztuk😄. Część z nich od nowości była już tępa. Ponieważ wyznaję zasadę, że nie wyrzucam rzeczy, jeśli można je “reanimować ” postanowiłam i im dać szansę. Czy mogłaby Pani polecić kilka niedrogich kamieni do ostrzenia zarówno ” U”wek jak “V” ek?
    Bez nich moje dłuta są bezużyteczne.
    Dziękuję serdecznie!

    • Agnieszka napisał(a):

      Pani Agnieszko, dużo zależy od wielkości tych dłut. Najłatwiej będzie, jeśli skontaktuje się Pani z nami mailowo: info @dluta.pl i prześle nam np. zdjęcia tych dłut. Wtedy będziemy mogli dobrać odpowiednie osełki.
      Pozdrawiam
      Agnieszka Baraniok-Lipińska

  2. Jacek Miżejewski napisał(a):

    Super materiał rozjaśnił mi co nie co, bo nie mam tak wielkiej i elokwentnej wiedzy jak co nie którzy komentatorzy przede mną. Uważam, że bardzo przydatny. Dobrym by było coś więcej napisać odnośnie ostrzenia na ostrzałkach wodnych wolno obrotowych i ustawianiu tych katów na drewna miękki i twarde.
    Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button