Dlaczego warto sadzić drzewa?

czy warto sadzić drzewa

Zastanawiałeś się kiedyś, jak ważne są drzewa w Twoim życiu? Pewnie nie raz szukałeś cienia latem albo cieszyłeś się czystym powietrzem podczas spaceru w parku. W DLUTA.PL, gdzie codziennie pracujemy z drewnem, wiemy, jak cenne są drzewa. Chcesz wiedzieć, co zyskujemy, sadząc je? W tym artykule pokażę Ci, jak wielki wpływ mają drzewa na nasze zdrowie, środowisko i nawet ekonomię. Sprawdź, co przygotowaliśmy i zobacz, dlaczego każde posadzone drzewo ma znaczenie. Zacznijmy!

Data publikacji: 3 maja 2024 r.

Wpływ drzew na nasze życie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, po co nam drzewa? Jeśli nie, to spróbuj to zrobić teraz. Pomyśl przez chwilę, jakie mają dla Ciebie znaczenie? Czy są ważne w Twoim życiu i czy mógłbyś bez nich żyć? A może pojawiają się w Twoich wspomnieniach i są częścią Twoich planów na przyszłość? Poświęć na to dosłownie minutę, a najprawdopodobniej zdziwisz się, odkrywając swoją dotąd nieznaną nomen omen “naturę”.

Przyznam, że ja dopiero całkiem niedawno uświadomiłam sobie, jak ważnym elementem mojego życia są drzewa i jak niesamowicie splatają się w różnego rodzaju historie, sytuacje i przeżycia, które mnie dotyczą. Przełomem było przeczytanie książki pt. “Kwitnący Umysł – o uzdrawiającej mocy natury” autorstwa Sue Stuart-Smith. Wtedy uświadomiłam sobie, jak dalece złożona jest nasza relacja ze środowiskiem naturalnym.

Dla mnie drzewa to coś więcej niż duże rośliny. To wspomnienie dzieciństwa, które spędziłam w cieniu dwóch ogromnych lip i kryjąc się w konarach starej wierzby. To także symbol bezpieczeństwa, wpisanego w nasze DNA, bo w końcu kiedyś tam właśnie człowiek szukał schronienia. To również symbol nadziei na lepsze jutro. Sadzę je, gdzie tylko mogę i namawiam do tego innych, w tym również klientów mojego sklepu DLUTA.PL. Do tej pory udało mi się zasadzić własnoręcznie ponad 100 drzew we własnym ogrodzie. Kolejne kilkaset sadzonek znalazło swój dom za pomocą różnego rodzaju akcji, które prowadziliśmy w naszej firmie. Rozdawaliśmy np. drzewka na targach zamiast gadżetów.
W tym roku mamy kolejny pomysł na wspólną kampanię, ale o tym przeczytasz na końcu tego artykułu. Na razie chciałabym, abyś sprawdził, czy na pewno wiesz, dlaczego warto dbać i sadzić drzewa. Przeczytaj więc uważnie, bo od tego, co wiesz i co w efekcie tego zrobisz, zależy nasza wspólna przyszłość!

Jak drzewa wpływają na środowisko?

Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych korzyści, które dają nam drzewa. I jak widać, nie są to powtarzane bezmyślnie frazesy, tylko poparte badaniami naukowymi zalety drzew w naszym otoczeniu.

Drzewa CO2 zjadają na śniadanie

Według badań drzewa pomagają w regulacji klimatu poprzez absorpcję dwutlenku węgla z atmosfery. W procesie fotosyntezy drzewa absorbują CO2 i magazynują węgiel w swoich tkankach. Ten proces zmniejsza ilość CO2 w atmosferze, co przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego i ograniczenia globalnego ocieplenia.

(np. Badanie: “Global climate stabilisation by tree diversity: evidence from the early Miocene” – Svenning et al., 2014)

Nasze naturalne oczyszczacze powietrza

Okazuje się, że drzewa są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych substancji, takich jak dwutlenek węgla, tlenki azotu i zanieczyszczenia powietrza pochodzenia przemysłowego. Drzewa pochłaniają te substancje poprzez proces fotosyntezy, a następnie magazynują je w swoich tkankach lub uwalniają do atmosfery w postaci tlenu.

(Np. badanie: “Urban Forests and Pollution Mitigation: Analyzing Ecosystem Services and Disservices” – McPherson et al., 2010)

Drzewa niczym żywe fontanny

Podobnie jak fontanny chłodzą otoczenie, rozpryskując wodę, drzewa przez transpirację wypuszczają wodę. Badania wykazały, że jedno drzewo może wydzielić do 400 litrów wody dziennie, działając jak pięć klimatyzatorów! To obniża temperaturę nawet o 10°C w ich sąsiedztwie!

(Np. badanie “Cooling effect of shade trees with different characteristics in a campus environment” – Santamouris et al., 2018)

Ucieczka przed słońcem? Drzewa mają na to cień!

Cień drzew daje naturalną ochronę przed słońcem, a dodając do tego transpirację, drzewa stają się prawdziwymi naturalnymi klimatyzatorami. Gdy temperatura w słońcu sięga niekiedy nawet powyżej 45°C, pod drzewem, dzięki cieniowi i chłodzącemu efektowi transpiracji, może być odczuwalnie chłodniej, nawet o 20°C lub więcej! Dzięki temu odpoczynek w ich otoczeniu staje się bardziej komfortowy, nawet w największe upały.

(Np. badanie: “The restorative effects of nature: Toward an integrative framework” – Kaplan, 1995)

Naturalna Brita dla środowiska

Drzewa odgrywają kluczową rolę w regulowaniu przepływu wody w środowisku. Ich korzenie działają jako naturalny system filtrujący, który chroni wody gruntowe. Ponadto, dzięki drzewom, deszcz spływa wolniej, dając glebie więcej czasu na wchłonięcie wody, co ogranicza zjawisko zmywania i przyczynia się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń dostających się do rzek.

(Np. badania “The role of trees in sustainable agriculture in sub-Saharan Africa” – Flinn & Simmonds, 2001)

W obronie żyzności

Opadłe liście z drzew stanowią naturalny nawóz dla ziemi, dostarczając składników odżywczych i poprawiając jej strukturę. Dodatkowo drzewa są nie tylko barierą przed wiatrem, ale także zmniejszają erozję gleby, co chroni ją przed zmywaniem i utratą żyzności.

(Np. badanie: “The role of tree roots and termite biopores in structuring tropical soils” – Norgrove & Hauser, 2013)

Korony drzew: zwierzęcy raj

Korony drzew stanowią schronienie dla ptaków, owadów i innych zwierząt. Dodatkowo opadłe liście i owoce drzew są źródłem pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, co przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej w ekosystemie.

Jakie korzyści dają drzewa człowiekowi?

Oczywiście, wszystkie wymienione wcześniej korzyści są niezmiernie wartościowe dla ludzi. Środowisko to zamknięty ekosystem, co oznacza, że każdy wpływ drzew ma swoje odzwierciedlenie w życiu człowieka. Istnieją jednak obszary, gdzie drzewa wpływają przede wszystkim na dobrostan jednostki.

Moc natury w walce ze stresem

Badania jasno wskazują, że spędzanie czasu w naturze, szczególnie w otoczeniu drzew, ma zdolność zmniejszania stresu, lęku i depresji, co z kolei przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia.

(np. Badanie: “The physiological effects of Shinrin-yoku (taking in the forest atmosphere or forest bathing): evidence from field experiments in 24 forests across Japan” – Yoshifumi Miyazaki et al., 2010)

Harmonia dla zmęczonej duszy

Czas spędzony wśród drzew to recepta na lepsze samopoczucie. Kontakt z naturą, zwłaszcza w otoczeniu drzew, ma niezaprzeczalny kojący wpływ na nas, relaksując umysł i pomagając w oderwaniu się od codziennych trosk. Odczuwamy wówczas spokój i harmonię, co przekłada się na ogólną poprawę jakości życia, wzmacniając nasze poczucie szczęścia i spokoju

(np. Badanie: “The restorative effects of nature: Toward an integrative framework” – Kaplan, 1995, Badanie: “Green space, urbanity, and health: How strong is the relation?” – Maas et al., 2006)

Skupienie w zielonym otoczeniu

Spędzanie czasu w otoczeniu zieleni, zwłaszcza wśród drzew, może wspomagać koncentrację i skupienie uwagi, co przynosi korzyści zarówno w pracy, jak i w nauce.

(np. Badanie: “Being in a Tree-Rich Urban Park: Stress Reduction and Attention Restoration” – Bratman, Gregory N. et al., 2015)

Zachęta do aktywności fizycznej

Obecność drzew i zielonych obszarów sprzyja aktywności fizycznej poprzez tworzenie przyjemnego i zachęcającego otoczenia. W rezultacie ludzie częściej angażują się w aktywność fizyczną, co przyczynia się do utrzymania zdrowego trybu życia.

(np. Badanie: “The association between nature-based recreation and park use and physical activity among urban residents” – Kaczynski, Andrew T. et al., 2008)

Drzewa karmią nasze zmysły i wyobraźnię

Korzyści estetyczne kontaktu z naturą, zwłaszcza w otoczeniu drzew, są nieocenione. Piękno przyrody otacza nas barwami, formami i teksturami, które karmią naszą wyobraźnię i zmysły. Spacery wśród drzew pozwalają nam cieszyć się harmonią krajobrazu, odprężających widoków i zapachów, które łagodzą nasze napięcia i inspirują do twórczego myślenia.

(np. Badanie: “The Experience of Nature: A Psychological Perspective” – Kaplan, 1989)

A czy wiesz, że drzewa zmniejszają przestępczość?

Drzewa i zielone przestrzenie mogą odgrywać znaczącą rolę w redukcji przestępczości, tworząc środowisko, które zniechęca do aktów wandalizmu czy przemocy. Poprzez promowanie większego poczucia wspólnoty, zmniejszanie stresu i zachęcanie do aktywności na zewnątrz, zielone przestrzenie wpływają pozytywnie na zachowania społeczne.

(Np. badanie: “Aggression and Violence in the Inner City: Effects of Environment via Mental Fatigue” -Frances E. Kuo i Williama C. Sullivana, 2001)

Zasadź dzisiaj drzewo, daj dzieciom jutro!

Wyobraź sobie, że każde drzewo, które sadzisz, to osobisty list do przyszłości. To Twoja historia, która będzie rosła, rozkwitała i przetrwa przez dziesięciolecia, nawet kiedy Ty będziesz już tylko wspomnieniem. To Twoje dziedzictwo, które mówi: “Byłem tu. Dbam. Przekazuję troskę dalej”.

Twój wkład w lepsze jutro

Kiedy sadzisz drzewo, stawiasz krok w kierunku świata, jaki chcesz zostawić swoim dzieciom. To Twoja decyzja o budowaniu lepszego, zdrowszego i bardziej zielonego jutra. To nie tylko walka z kryzysem klimatycznym; to Twoje osobiste zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń.

Bądź inspiracją

Twoje działania mogą inspirować innych. Pokaż swoim dzieciom, rodzinie, przyjaciołom, jak ważne jest sadzenie drzew. Niech Twoje zaangażowanie będzie iskrą, która zapali w nich chęć dbania o naszą planetę. Twoje drzewo może zainspirować całą wspólnotę do stania się bohaterami własnej ziemi.

Łączymy siły

Sadzenie drzew to nasz wspólny cel. Razem budujemy lepszy świat, nie tylko dla nas, ale dla wszystkich istot, które tu żyją. To Twoja szansa, by dołączyć do globalnej społeczności ludzi o wielkich sercach, którzy chcą zrobić coś dobrego dla naszej planety.

Zostaw po sobie zielony ślad

To, co robisz dzisiaj, staje się częścią przyszłości. Twoje drzewo to więcej niż roślina; to symbol nadziei, życia i Twojego związku z naturą. Kiedy sadzisz drzewo, zostawiasz po sobie coś, co będzie rosło i rozwijało się, niosąc Twoje marzenia i wartości w przyszłość.

Sadzimy lipy – nasze jubileuszowe postanowienie

czas na las
czas na las - www
czas na las - wybór drzew
czas na las - wybierz drzewo
certyfikat

Z okazji naszego 20-lecia postanowiliśmy zasadzić kolejne drzewa. Jednak tym razem, robimy to z pomocą organizacji pozarządowej, które w ramach akcji CZAS na LAS zasadziła już prawie 2 miliony drzew! Na stronie o tej nazwie każdy może wybrać drzewo, które chce posadzić, zapłacić za nie blikiem i już po chwili odebrać piękny certyfikat.

Nasze zobowiązanie to 20 lip każdego miesiąca do końca 2024 roku. Łącznie da nam to 180 lip = 12.960 kg pochłoniętego CO2 = 260 m2 posadzonego lasu. I będzie nam bardzo miło, jeśli nam w tym pomożesz! W zamian będziesz mógł zrobić zakupy w naszym sklepie DLUTA.PL, nie ponosząc kosztów przesyłki!

Regulamin tej akcji znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym urzekła nas lipa, przeczytaj artykuł pt. “Lipa – co to za drzewo”

Zasadź z nami lipę i odbierz rabat na zakupy w DLUTA.PL

Jeśli zatem chciałbyś dać nam prezent z okazji naszego jubileuszu, zasadź lipę 🙂
Jak to zrobić? Bardzo prosto:

  • Wejdź na stronę https://czasnalas.org/
  • Wybierz drzewo lipowe i kliknij “posadź drzewo”
  • W polu “dedykacja” wpisz “DLUTA.PL + swoje imię i pierwszą literę nazwiska
  • Zrób zakupy w sklepie DLUTA.PL i wpisz podczas finalizacji zamówienia kod: czasnalas, a otrzymasz rabat na zakupy o wartości 10 zł. 

Regulamin tej akcji znajdziesz tutaj.


Jeśli Twoja pasja to praca z drewnem, pamiętaj, że każde drzewo, które sadzisz, nie tylko upiększa krajobraz, ale też zapewnia przyszłe materiały dla Twojego hobby. To inwestycja w odnawialne źródła drewna, które pewnego dnia mogą stać się materiałem na Twoje kolejne arcydzieło.

Więc zasadź dzisiaj z nami drzewo, a kto wie, może za kilka lat z jego drewna powstanie coś wyjątkowego?
Co sądzisz o takiej akcji?


Autorka tekstu:

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! W swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję. Jednak nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko
. Przede wszystkim jednak rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie prowadzę również warsztaty rzeźbienia w drewnie dla osób początkujących pod nazwą “Alelipa!”, a także konsultacje z ręcznego ostrzenia narzędzi.


Powiązane Wpisy

Czy drewno kiedyś się skończy?

Jeśli pracujesz w drewnie, to zapewne nie raz zastanawiałeś się, jakie są właściwości mechaniczne tego [...]

Lipa – co to za drzewo

Piękna, monumentalna, obłędnie pachnąca. Taka jest właśnie lipa. To cudowne drzewo cieszy nasze oczy wiosną [...]

Dąb – jak wygląda, jak długo żyje i jak go sadzić

Dąb to nie tylko symbol siły i trwałości, lecz także żywy pomnik przeszłości, który przetrwał [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button