Ostrzenie cyklin do drewna – poradnik krok po kroku

ostrzenie cykliny prostokątnej

Ostrzenie cykliny jest dla Ciebie zagadką? Nie wiesz, dlaczego i jak to robić? Zastanawiasz się nad wyborem potrzebnych akcesoriów? A może już próbowałeś tego dokonać, jednak cały czas nie wychodzi to tak, jak byś chciał?
W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, a także dowiesz się co zrobić, aby ostrzenie cyklin zaczęło być dla Ciebie łatwe i przyjemne, a ich używanie efektywne!

Data publikacji: 28 czerwca 2023

Dlaczego cyklinę trzeba ostrzyć?

Kupujesz cyklinę, bo ktoś znajomy Ci ją polecił, albo zobaczyłeś filmik, na którym stolarski guru tłumaczył, jakie to cudowne narzędzie. Jednak kiedy bierzesz ją do ręki po raz pierwszy, czujesz się ogłupiony, no bo niby jak taka zwykła blaszka ma być tym wyjątkowym i niezastąpionym narzędziem? Być może już zdążyłeś się dowiedzieć, że cykliną będziesz mógł zarówno zdzierać farbę i lakier, jak i ostatecznie wygładzać powierzchnię drewna. Niestety nikt Ci nie powiedział, że będziesz musiał ją ostrzyć!

Ta stalowa płytka potrafi zdziałać cuda, jednak tylko wtedy, kiedy ją odpowiednio przygotujemy. W tym celu musisz stworzyć na jej krawędzi specyficzne ostrze, które ścina cienkie warstwy materiału, a nie skrobie, jak to się dzieje w przypadku skrobaków. Zanim jednak dojdziemy do samej technik ostrzenia, przyjrzyjmy się samej cyklinie.

Więcej na temat tego, co to jest cyklina, do czego służy, jakie są jej rodzaje, i jak jej używać, przeczytasz w artykule pt. “Cyklina do drewna – co to jest, do czego służy i jak jej używać

Czy cyklina to skrobak?

jak działa cyklina

Rąbek, zadzior, haczyk, drut to określenia tego, co w cyklinie najważniejsze, czyli ostrza. Powstaje ono w dość osobliwy sposób, o którym szczegółowo powiem w dalszej części. Teraz ważne, abyś wiedział, że cyklina to nie skrobak!

To wyjątkowe ostrze jest w stanie nie tylko bardzo szybko i efektywnie usuwać resztki farby, ale doskonale sprawdza się na końcowym etapie oczyszczania, czy wygładzania powierzchni drewna. Dzięki znacznej kontroli, jaką ma użytkownik nad narzędziem, cyklina  pozwala na zdarcie określonej ilości materiału, co jest niezwykle przydatne m.in. podczas renowacji mebli, zwłaszcza gdy chcemy, by zachował on pierwotny charakter.

Jak wygląda ostrze w cyklinie?

cyklina - rzut

Najbardziej popularna jest cyklina prostokątna, która posiada 4 krawędzie i każdą z nich możesz zaostrzyć. Najczęściej jednak wykorzystuje się tylko te dwie najdłuższe.

Czy ostrze jest widoczne gołym okiem? Niestety nie. Jedynie mocne zbliżenie pokaże nam wywinięty fragment stali. Przyjrzyj się jednak powyższemu rysunkowi, a zrozumiesz, jak wygląda ten tajemniczy rąbek, który będziesz w stanie wyczuć pod palcami a jeszcze lepiej pod paznokciami.

Ostrzenie cyklin – kiedy to robić?

Cyklinę należy ostrzyć dość często, gdyż ostrze jest bardzo delikatne i szybko ulega zużyciu. Będzie to oczywiście zależało od wielu czynników, m.in. od rodzaju i twardości stali, od grubości cykliny, sposobu zaostrzenia, sposobu używania, gatunku drewna itp. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez umiejętności ostrzenia cykliny nie będziesz w stanie jej używać. To nie jest dłuto, które możesz naostrzyć raz na kilka tygodni, czy miesięcy, a ono nadal będzie dawało radę. Cyklina wymaga ostrzenia co ok. 10 minut ciągłej pracy i tego nie przeskoczysz. Możesz jednak znacząco ułatwić sobie ten proces, korzystając np. z poniższych wskazówek.

Warto również zaznaczyć, że nowa cyklina powinna zostać naostrzona, gdyż to, co wydaje się fabrycznie przygotowanym rąbkiem, jest najczęściej pozostałością po procesie cięcia stali. I nawet jeśli ten zadzior całkiem nieźle skrobie farbę, to już ze ścinaniem cienkich warstw drewna sobie nie poradzi, a może tylko uszkodzić powierzchnię mebla, nad którym właśnie pracujesz.

Akcesoria do ostrzenia cyklin

Co może sama cyklina? Niestety niewiele. Bez dodatkowych akcesoriów do ostrzenia, jest to zwykła metalowa blaszka, którą przy odrobinie szczęścia zeskrobiesz starą farbę, ale to też nie jest pewne.

Często spotykam się z zarzutami, że to absurd, żeby do takiej taniej blaszki, trzeba było dokupować tak drogie akcesoria. Ja jednak patrzę na cyklinę nie przez pryzmat jej ceny, czy trywialnego wręcz wyglądu, a poprzez to, co za jej pomocą mogę osiągnąć. I jeśli policzymy, ile zapłacimy za cyklinę + akcesoria, to okaże się, że jest to nadal dużo mniej, niż cena przyzwoitego struga. A już zdążyliśmy ustalić, że przy cyklinie to nawet najlepszy strug nie ma szans…

Podstawowy zestaw do ostrzenia cyklin służących do usuwania nawarstwień

(pozwala ostrzyć krawędzie proste i wypukłe)

zestaw do ostrzenia cyklin

Zestaw do ostrzenia cyklin* Basic

Wybierając ten zestaw, otrzymujesz:
– wszystkie powyższe akcesoria
– niezbędną wiedzę dot. ostrzenia cyklin
– szczegółową drukowaną instrukcję obrazkową
– dostęp do dedykowanego filmu instruktażowego
– wskazówki jak dbać o cyklinę oraz akcesoria

Wybierz ten zestaw i nie martw się o NIC więcej!

*Polecany, jeśli chcesz używać cykliny przede wszystkim do zdzierania farb, lakierów itp.

Podstawowy zestaw do ostrzenia cyklin służących do wygładzania drewna

(pozwala ostrzyć krawędzie proste i wypukłe)

profesjonalny zestaw do ostrzenia cyklin

Zestaw do ostrzenia cyklin* Profi

Wybierając ten zestaw, otrzymujesz:
– wszystkie powyższe akcesoria
– niezbędną wiedzę dot. ostrzenia cyklin
– szczegółową drukowaną instrukcję obrazkową
– dostęp do dedykowanego filmu instruktażowego
– wskazówki jak dbać o cyklinę oraz akcesoria

Wybierz ten zestaw i nie martw się o NIC więcej!

*Polecany, jeśli chcesz używać cykliny przede wszystkim do precyzyjnego wygładzania powierzchni drewna

Akcesoria pozostałe, wskazane w przypadku częstego ostrzenia:

Ostrzenie cyklin – wskazówki

W jaki sposób ostrzyć cykliny? Chciałbyś prostą odpowiedź? Nic z tego. W życiu już tak jest, że wszystko… zależy! Tak więc zależnie od Twoich potrzeb, umiejętności, preferencji, czy zasobności portfela będziesz musiał wybrać najlepszą metodę dla siebie. Zasadniczo ostrzenie to bardzo rozległy temat i każdy uważa, że jego metoda jest najlepsza 😉 I ja również będę chciała Cię przekonać do mojej metody, która powstała na bazie dziesiątek godzin doświadczania, czytania, obserwowania. A ponieważ mam dodatkowo możliwość przetestowania wielu różnych akcesoriów, dlatego jestem przekonana, że to technika, która sprawdzi się najlepiej!

Zanim zaczniesz ostrzyć, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi wskazówkami:

  • Pamiętaj, aby przygotować osełkę zgodnie z zaleceniami (niektóre mogą wymagać zamoczenia w wodzie, a inne użycia oleju – wszystko zależy od tego, jakie kamienie posiadasz).
  • Osełka, której użyjesz, powinna być zregenerowana, to znaczy jej powierzchnia powinna być pozbawiona wgłębień po poprzednim ostrzeniu. Służy do tego m.in. kratka do regeneracji.
  • Zaostrzyć możesz każdą krawędź cykliny, a na każdej możesz stworzyć 2 rąbki. Jeśli się na to zdecydujesz, uważaj, aby zaostrzone krawędzie nie skaleczyły Twoich dłoni. Wskazane jest używanie rękawic ochronnych.
  • Im grubsza cyklina, im większy rąbek, im większy kąt jego zawinięcia, tym bardziej zgrubne i agresywne działanie.
  • Stal użyta do produkcji cyklin jest stosunkowo miękka, dlatego nie musisz do ich ostrzenia stosować dużej siły. Dotyczy to zarówno pracy z pilnikiem, osełkami, jak i stalką.
  • Jeśli używasz cyklin wyłącznie do pracy zgrubnej (usuwania kleju, farby), może się okazać, że nie wszystkie etapy wygładzania krawędzi będą konieczne i będziesz mógł je pominąć. Istnieje jednak ryzyko, że taki nierówny brzeg zostawi na powierzchni drewna głębsze rysy.
  • I najważniejsza moim zdaniem wskazówka: im staranniej przygotujesz krawędź cykliny, tym lepszy efekt osiągniesz. Musisz zatem każdy z etapów dopracować, tak, aby krawędź była idealnie prostokątna i gładka, co pozwoli zbudować na niej trwałe i mocne ostrze.

Ostrzenie prostych krawędzi cykliny

krok 1

Zamocuj cyklinę w imadle lub w uchwycie do cyklin.

Przyłóż pilnik idealnie pod kątem prostym i wykonaj kilka ruchów w przód i tył, aby wyrównać krawędź cykliny.

krok 2

Używając uchwytu lub klocka jako prowadnicy, dokładnie wygładź krawędź na osełce.

krok 3

Połóż cyklinę płasko na osełce, przyciśnij delikatnie klockiem i wygładź bok cykliny.

Powtórz to samo na drugim boku.

krok 4

Ponownie wygładź krawędź i sprawdź ew. pod światło, czy jest ona gładka i lśniąca.

Twoja cyklina jest już gotowa do zawijania rąbka.

krok 5

Pokryj stalkę niewielką ilością oleju.

Połóż cyklinę na brzegu stołu. Prowadząc stalkę pod minimalnym kątem 1-2º przeciągnij ją ok. 10 razy w przód i w tył.

Powtórz na drugim boku.

krok 6

Zamocuj cyklinę w imadle lub w uchwycie.

Przyłóż stalkę do krawędzi i pochyl ją w prawo pod kątem 5-15º . Przesuń ok. 10 razy w przód i w tył.

Następnie pochyl ją pod tym samym kątem w lewo. Ponownie wykonaj 10 pociągnięć.

Sprawdź paznokciem, czy po obu stronach powstały rąbki.

Ostrzenie wypukłych krawędzi cykliny

ostrzenie cykliny profilowej

krok 1

Zamocuj cyklinę w imadle lub w uchwycie do cyklin.

Przyłóż pilnik idealnie pod kątem prostym i wykonaj kilka ruchów w przód i tył, aby wyrównać krawędź cykliny.

krok 2

Używając uchwytu lub klocka jako prowadnicy, dokładnie wygładź krawędź na osełce.
Tym razem musisz przesuwać cyklinę fragment po fragmencie, aby wygładzić cały potrzebny odcinek (możesz go oznaczyć na cyklinie markerem).

krok 3

Połóż cyklinę płasko na osełce, przyciśnij delikatnie klockiem i wygładź bok cykliny.

Powtórz to samo na drugim boku.

krok 4

Ponownie wygładź krawędź i sprawdź ew. pod światło, czy jest ona gładka i lśniąca.

Twoja cyklina jest już gotowa do zawijania rąbka.

krok 5

Pokryj stalkę niewielką ilością oleju.

Połóż cyklinę na brzegu stołu. Tutaj musisz również działać na krótkich odcinkach, przesuwając cyklinę fragment po fragmencie.

Prowadząc stalkę pod minimalnym kątem 1-2º przeciągaj ją ok. 10 razy w przód i w tył.

Powtórz na drugim boku.

krok 6

Zamocuj cyklinę w imadle lub w uchwycie.

Przyłóż stalkę do krawędzi i pochyl ją w prawo pod kątem 5-15º . Przesuń ok. 10 razy w przód i w tył.

Następnie pochyl ją pod tym samym kątem w lewo. Ponownie wykonaj ok. 10 pociągnięć.

Sprawdź paznokciem, czy po obu stronach powstały rąbki.

Kupując nową cyklinę, zanim przystąpisz do pracy, musisz przejść wszystkie kroki.
Jeśli chcesz tylko odnowić rąbek, wystarczy, że wykonasz krok 5 i 6, jednak po ok. trzech odnowieniach, będziesz musiał znowu przejść cały proces od początku.

Jeśli używasz wklęsłej krawędzi cykliny, na pewno zainteresuje Cię artykuł pt. “Jak używać i jak ostrzyć cyklinę typu „łabędzia szyja”?”, w którym omówione zostało zarówno zastosowanie, jak i ostrzenie tego typu gładzic.

Jeśli chcesz, możesz obejrzeć nasz film dot. ostrzenia cyklin.
Prezentowana w nim metoda jest zbliżona do tej prezentowanej powyżej.

Jak dbać o cykliny

Mam nadzieję, że Twoje cykliny są już naostrzone. Doświadczyłeś właśnie, że ostrzenie cyklin wymaga zarówno czasu, jak i doświadczenia. Jeśli więc chcesz ograniczyć ostrzenie do minimum, proponuję zadbać o to, co już udało Ci się stworzyć. W tym celu przede wszystkim chroń ostrza swoich cyklin! Nie przechowuj ich jedna na drugiej, porzuconych gdzieś w kącie. Przeznacz dla nich specjalne miejsce, czy stojak, dzięki czemu ostrza nie będą miały kontaktu z innym metalem.
Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego etui na cykliny, w którym każda z nich otrzyma swoje specjalne miejsce. Takie etui pozwoli też łatwo cykliny przenosić, a także zabezpieczy przed wilgocią.

A jeśli już mowa o wilgoci, to wskazane jest regularne zabezpieczanie metalowej powierzchni olejem, co zapobiega korozji. Powinien to być specjalny olej do konserwacji metalu, np. uniwersalny olej Ballistol.


Autorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie pracuję już nad kolejną serią.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button