NAREX Bystrice – historia firmy

Pod koniec kwietnia odwiedziłam naszego kolejnego kluczowego dostawcę – firmę NAREX Bystrice. Fabryka Narex mieści się w Bystricach, niewielkim miasteczku oddalonym o pięćdziesiąt kilometrów od Pragi. Teren firmy usytuowany jest w bardzo malowniczym rejonie, wśród niezliczonych pól, stawów i lasów.

Po fabryce oprowadzali mnie dwaj przesympatyczni Czesi: inż. Petr Staněk – dyrektor generalny oraz inż. Filip Staněk – dyrektor handlowy. Opowiedzieli mi oni zarówno historię firmy, jak również zaprezentowali obecne metody produkcji. Zacznijmy od historii…

 

Historia firmy NAREX Bystrice

NAREX Bystrice - dawniej

 
1919

Założenie przez Vaclava Richtera firmy produkującej narzędzia do drewna.

1919-1948

Dzięki wysokim standardom produkcji narzędzia tej firmy zdobywają wielu zwolenników.

Firma notuje gwałtowny wzrost, nawet podczas II wojny światowej, kiedy to produkcja odbywa się na dwie zmiany.

1948

Firma staje się częścią nowo utworzonego państwowego przedsiębiorstwa  Nářadí  Praha (czyli Narzędzia Praga)

1958-1970

Następuje kolejny okres wzmożonego rozwoju firmy, która staje się w tym czasie typowym komunistycznym kombinatem.

W tym czasie zostaje także zmieniona nazwa firmy na Narex Praha.

Do roku 1989 (kiedy to w Czechach miała miejsce Aksamitna rewolucja)

Nieprzerwanie, od 70 lat firma w nieprzerwany sposób się rozwija i odnosi sukcesy na rynkach krajowych i międzynarodowych.

1989-1994

W wyniku zmiany ustroju, poszczególne zakłady produkcyjne należące do Narex Praha zostały rozdzielone do nowych spółek, które uzyskały prawo do posługiwania się nazwą Narex.

Zakład w miejscowości Bystrice staje się przedsiębiorstwem Narex Bystrice, specjalizującym się m.in. w produkcji dłut.

1994

Przedsiębiorstwo Narex Bystrice  przechodzi w ręce prywatne, specjalizując się m.in. w produkcji dłut.

Spuścizną czasów komunistycznych, wykorzystywaną z powodzeniem do dzisiaj, okazała się wyjątkowa stal chromowo-manganowa. Opracowanie stopu tej stali było bardzo kosztowne, jednak przynosi do dzisiaj wymierne korzyści.

XXI wiek

W ostatnich latach firma Narex Bystrice znowu zaczęła dynamicznie się rozwijać. Poszerzany jest asortyment narzędzi, wprowadzane są nowe rozwiązania techniczne. Również wykonanie, wygląd i ergonomia narzędzi znacznie się polepszyły.

Dzięki takim zaletom, a przy zachowaniu bardzo korzystnych cen, można z pewnością określić produkty tej marki jako „good value for money”.

Obecnie połowa produkcji jest eksportowana do prawie 50 krajów na świecie! Firma prezentuje się na wszystkich branżowych targach, a także imprezach lokalnych. W zeszłym roku Narex zorganizował pierwsze warsztaty rzeźbiarskie i zapowiada kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Narex Bystrice - targi w Kolonii   Narex Bystrice - impreza lokalnaNarex Bystrice - warsztaty                 Tyle historii… już wkrótce napiszę więcej o teraźniejszości w Bystricach. Agnieszka Baraniok-Lipińska  
___________________________________________________________________

O etapach produkcji w firmie NAREX przeczytasz TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button