Deneb Puchalski z Lie-Nielsen z wizytą w DLUTA.PL

Lie-Nielsen – Gość specjalny

Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy nad liftingiem działu “struganie” było spotkanie z jednym z autorytetów w kwestii strugów, czyli Denebem Puchalskim z firmy Lie Nielsen.
Wśród załogi DLUTA.PL odwiedziny Gościa  budziły wiele emocji. Stres  ostatecznie przerodził się w ogromny entuzjazm i pełne zapału mogłyśmy przystąpić do pracy pod okiem mistrza.

 

Wiedza o strugach, którą posiada Deneb jest imponująca i nie sposób przekazać ją w kilkanaście godzin. Ale dzięki profesjonalizmowi i otwartości Deneba, a także zaangażowaniu całej naszej ekipy, udało się w pełni wykorzystać poświęcony nam czas.

Strugamy – czyli część praktyczna

Szkolenie zostało podzielone na 4 etapy.
Pierwszym etapem było omówienie wyposażenia warsztatu, które powinien mieć każdy, kto chciałby pracować  z drewnem. Strugi, piły, dłuta i kamienie, czyli niezbędnik każdego stolarza.

wyposażenie warsztatu stolarskiego

Kolejnym etapem była nauka ostrzenia noży struga. I tu spotkało nas spore zaskoczenie…
Wszystko, co na filmach wydawało się bardzo proste, w praktyce okazało się dla nas sporym wyzwaniem,  któremu przy pomocy Deneba, udało się sprostać.

noże struga - ostrzenie

Trzeci etap to zastosowanie poszczególnych strugów oraz ich regulacja.

strugi - zastosowanie

A na koniec fizyczna praca, czyli struganie.

Dzięki takiemu podziałowi znacznie poszerzyłyśmy naszą wiedzę o strugach, lepiej poznałyśmy ich zastosowanie i doceniłyśmy ich możliwości.

struganie

Spotkanie na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Praca ze strugami była dla nas fantastyczną przygodą, a bolące mięśnie jeszcze przez kilka dni przypominały nam o tym jak ciężką pracą jest struganie…

 

Jeśli chcielibyście uczestniczyć w warsztatach stolarskich, i pracować strugami tego producenta to polecamy warsztaty prowadzone przez –  Cztery Deski.

___________________________________

Magdalena Piasecka – dział techniczny


2017-03-16_baners_nowosc-strugi_v2


  

 

     

Lie-Nielsen Toolworks – to niesamowita historia człowieka, który postanowił produkować najlepsze strugi ręczne na świecie!
Historia tej firmy rozpoczęła się zaledwie 36 lat temu, a nie jak w przypadku wielu niemieckich producentów pod koniec XIX wieku. Otóż w 1981 roku, w maleńkiej szopie na farmie w West Rockport (Maine), Thomas Lie-Nielsen rozpoczął produkcję strugów model Stanley #95. Kilka lat później przeprowadził się do większego! (35,7 m2!) warsztatu, gdzie rozpoczął produkcję kolejnego modelu struga, tym razem był to równiak. W 1988 roku firma na tyle się rozrosła, że mogła przenieść się do nowego przestronnego budynku w Warren (Maine), w którym do dzisiaj mieści się jej siedziba.
 
Obecnie Lie-Nielsen produkuje 100 typów różnego rodzaju narzędzi ręcznych, takich jak strugi, piły, dłuta itp. Firma dumnie podkreśla, że wszystkie ich narzędzia mogą nosić miano “Made in America” ponieważ nie tylko w całości powstają w tym kraju, ale także nawiązują swą konstrukcją do najbardziej tradycyjnych amerykańskich narzędzi powstających kiedyś m.in. pod marką Stanley.
Misją firmy jest tworzenie rzeczy nie tylko o doskonałej jakości, ale jednocześnie pięknych! To niesamowite, jak obcowanie z narzędziami tej firmy może inspirować nawet najbardziej wymagających użytkowników!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button