Znajdź wewnętrzny spokój – warsztaty snycerskie

W pewien słoneczny weekend lutego 2021 roku, w starym poniemieckim domu w Stankowicach na Dolnym Śląsku, spotkało się osiem osób dzielących pasję do drewna i marzenie o wycinaniu z niego artystycznych form. Warsztaty snycerskie organizowane przez Drwa i sklep dluta.pl, a prowadzone przez Jędrzeja Cyganika, sprawiły, że to wspólne marzenie nabrało bardzo realnych kształtów, zawartych w kilkunastu lipowych deseczkach, przedstawiających rozmaite figury – geometryczne wzory, płaskorzeźbione motyle i kwiaty, figurki przedstawiające m.in. psa, pingwina i szczura. Różnorodność wykonanych projektów odzwierciedlała różnorodność charakterów uczestników i uczestniczek warsztatów, którzy, przyjeżdżając z różnych stron i z różnych powodów, stworzyli w 3 dni nie tylko stos rzeźbionych form, ale też zgraną gromadę snycerzy, rozgadanych i roześmianych nad swoimi projektami, wycinanymi do późnych godzin nocnych.

Warsztaty snycerskie w Stankowicach stanowiły pierwszą edycję wydarzenia wprowadzającego w sztukę rzeźbienia w drewnie organizowaną przez Drwa w sezonie 2021 na Pogórzu Izerskim. Gościli je gospodarze agroturystyki Baobabka, ciepłego, otwartego domu na końcu wsi, na skraju izerskich lasów. Zajęcia odbywały się w dawnej oborze, przekształconej w jadalnię i salę spotkań,. Uczestnicy mieszkali na poddaszu, w oddzielnych przestrzeniach wykończonych wikliną i płótnem, a wegetariańskie posiłki z lokalnych, sezonowych produktów przygotowywała dla nich Iwonka, jedna z mieszkanek domu. Jędrzej, prowadzący i również mieszkaniec stankowickiej chaty, zadbał o przestrzeń, materiały, narzędzia, a także o treść merytoryczną i prowadzenie noży snycerskich uczestników przez kolejne nacięcia i podcięcia.

Te warsztaty to dwudniowe zajęcia wprowadzające w sztukę rzeźbienia w drewnie. W trakcie trwania zajęć praktycznych uczestnicy poznają trzy podstawowe techniki – snycerstwo geometryczne, czyli chip carving, płaskorzeźbę oraz trójwymiarową formę – figurkę lub łyżkę. Uczestnicy kończą warsztaty z dwoma lub trzema gotowymi projektami – zależnie od poziomu skomplikowania. W niektórych przypadkach projekt jest na tyle złożony, że jego dokończenie zostaje “zadaniem domowym”. W cenie warsztatów każdy uczestnik otrzymuje nóż snycerski, dzięki czemu może kontynuować prace nad tym i kolejnymi projektami.

Oprócz zajęć praktycznych warsztaty zawierają też kilka tematycznych bloków teoretycznych, m.in. wprowadzenie do snycerstwa i technik rzeźbienia w drewnie, BHP snycerstwa, ostrzenie i konserwacja narzędzi, wybór narzędzi do rzeźbienia i ich klasyfikacja, dobór drewna i charakterystyka różnych gatunków. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy mają podstawową wiedzę o tym, jak zabrać się do projektu, jak dobrać narzędzia, jak narysować i przenieść wzór na drewno oraz jak wykonać i wykończyć projekt. Dodatkowo mają możliwość konsultacji kolejnych projektów z instruktorem oraz rabat na zakup narzędzi w sklepie dluta.pl

Oprócz wartości edukacyjnej, nasze spotkania przy kawałku lipy mają też walor towarzyski, można powiedzieć, że to wartość dodana, ale to również wartość nie do przecenienia. Podczas rzeźbienia gawędzimy i opowiadamy sobie różne historie z życia, co w kilkuosobowej grupie ludzi różnego wieku ( tu od 10 do 60 lat), płci i zawodu otwiera cały nowy horyzont wiedzy. Podczas ostatniego kursu gościliśmy m.in. cieślę, pracownika wysokościowego platform wiertniczych, tatuażystę i pasjonatkę renowacji mebli. Każda z tych osób wzbogaciła pozostałe o garść wiedzy z nieznanego im dotąd świata, a przy okazji nawiązaliśmy kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą na innych polach.

I choć w lutym zima zniechęciła nas do palenia ognisk i przesiadywania na świeżym powietrzu, to wspólna praca i integracja trwały do późnych godzin nocnych, w domowym zaciszu, przy kominku, herbacie i muzyce. Warsztaty przeciągnęły się znacząco w czasie, nikomu nie spieszyło się do wyjazdu, a gospodarzom do pożegnania z gośćmi. W ramach ewaluacji spotkania uczestnicy zgłosili żywą chęć powrotu na kolejny poziom kursu lub po prostu na zorganizowany plener rzeźbiarski, podczas którego mogliby się ponownie spotkać i pogadać nad kawałkiem lipy. Jakość powstałych prac przekonała wszystkich, że rzeźbienie w drewnie to nie jakaś nieosiągalna i tajemna umiejętność, ale że każdy, przy odrobinie determinacji i wsparciu instruktora, jest w stanie wykroić ozdobny przedmiot z litego kawałka drewna.


Poniżej kilka przykładów prac powstałych podczas warsztatów w Stankowicach. Osoby zainteresowane tworzeniem takich małych cudeniek zapraszamy serdecznie na kolejne edycje warsztatów snycerskich w Izerach, najbliższa już w połowie maja!

Jeśli nie możesz dotrzeć na warsztaty snycerskie, spróbuj pracy w drewnie w domowym zaciszu. Zajrzyj na stronę dluta.pl i wybierz swój SAMOUCZEK RZEŹBIARSKI


Kontakt: warsztatydrwa@gmail.com

Więcej informacji: FB: http://facebook.com/drwacyganik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button