Warsztaty dluta.pl podczas III Letniej Akademii Sztuki w Łuszkowie.

dlutapl-warsztaty-stolarskie-łodka

Wraz z małymi majsterkowiczami nabieraliśmy wiatru w stolarskie żagle podczas III Letniej Akademii Sztuki w Łuszkowie. Kto nie był, niech żałuje! Kreatywne warsztaty po raz kolejny uświadomiły nam, że małe ręce znakomicie operują nawet z pozoru niebezpiecznymi narzędziami.

Każdy majsterkowicz odwiedzający stoisko dluta.pl mógł wcielić się w budowniczego i stworzyć swoją własną łódkę lub wyrzeźbić jeden z projektów zawarty w naszym Samouczku pierwsza rzeźba. Merytoryczna i duchowa pomoc bohaterki kanału Helena majsterkuje dodawała dzieciakom odwagi i chęci do działania. Warsztaty wystartował, a końcowe realizacje przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

 

 

OD PROJEKTU DO EFEKTU

Przechodząc przez kolejne stacje robocze, dzieciaki za pomocą liniału i ołówka stolarskiego wyznaczały linię cięcia, następnie za pomocą piły i zacisków odcinały zbędne elementy, nadając desce charakterystycznego kształtu. Co dalej? Kolejny przystanek to szlifowanie. Kawałek papieru ściernego mknący po desce z szybkością błyskawicy pozwalał osiągnąć naprawdę oszałamiającą gładkość. Zabezpieczone w ten sposób krawędzie minimalizowały ryzyko wbicia drzazgi. Gdy ten etap został ukończony, dzieciaki chwytały w dłoń młotki i uzbrojone w zestaw gwoździ i sznurek tworzyły oryginalną burtę. Prace ręczne kończyło wykonanie niewielkiego odwiertu przy użyciu świdra ręcznego oraz umieszczenie w nim żagla. Warsztaty stolarskie z dluta.pl pozwoliły dzieciom nabyć nowych umiejętności manualnych, dostarczyły im świetnej zabawy, a każdy uczestnik swoje dzieło mógł zabrać do domu i pochwalić się rodzicom.

MIERZENIE I RYSOWANIE TO PODSTAWA KAŻDEGO PROJEKTU

dlutapl_warsztaty-stolarskie-mierzenie

PIŁA W DŁOŃ I TNIJ ILE SIŁ

dlutapl_warsztaty-stolarskie-ciecie

SZLIFOWANIE PAPIEREM ŚCIERNYM I ROBIENIE DZIUR TO DZIECIĘCA SPECJALNOŚĆ

dlutapl_warsztaty-stolarskie-szlifowanie-i-wiercenie

WSZECHOBECNY STUKOT MŁOTKA – TO LUBIMY NAJBARDZIEJ.

dlutapl_warsztaty-stolarskie-przybijanie

POZOSTAJE ZAMOCOWAĆ BURTĘ, MASZT ORAZ ŻAGIEL

dlutapl_warsztaty-stolarskie-maszt

EFEKT KOŃCOWY PRZESZEDŁ NASZE OCZEKIWANIA

dlutapl_warsztaty-stolarskie-efekt-koncowy

RZEŹBA DLA KAŻDEGO

Równie interesujące co projekt stolarski okazały się Samouczki pierwsza rzeźba, które swoją formą przyciągnęły nieco starsze grono miłośników ręcznej obróbki drewna. Dając możliwość wypróbowania dłut Narex oraz Kirschen, skorzystania z gotowego projektu oraz prostej instrukcji obudziliśmy zdolności manualne, o których nie mieli pojęcia.  Dzieciaki chętnie podejmowały wyzwanie, wykonując rzeźby w zaskakująco profesjonalny sposób. Kto wie, być może udało nam się zasiać ziarenko pasji, które kiedyś wykiełkuje zawodową obróbką drewna.  Ogromne zainteresowanie Samouczkiem potwierdziło, że pracować dłutami może każdy.

dlutapl-warsztaty-samouczek-rzezbiarski-miska-jaszczurka

dlutapl_warsztaty-samouczek-rzezbiarski-miska-jaszczurka

dlutapl-warsztaty-samouczek-rzezbiarski-konik-na-biegunach

Nie uwierzycie, ile radości mogą dać podstawowe narzędzia stolarskie. Ile zaangażowania i uśmiechów widzieliśmy podczas cięcia piłą, czy wbijania gwoździ. Dzieciaki potrafią majsterkować jak mało kto! Drodzy rodzice, mamy więc do Was małe przesłanie: My już wiemy, ile pomysłów mieści się w małych głowach, nie pozwólcie by dziecięca kreatywność odeszła z wiekiem. Dajcie dzieciakom narzędzia i zmajstrujcie coś razem. Jeśli będziecie tę zabawę nadzorować lub w niej uczestniczyć, sami przekonacie się, jak wiele potrafią Wasze dzieci.

Jeśli nie wiesz co zmajstrować, zaczerpnij inspiracji oglądając kanał Helena majsterkuje.


Agata Głowacka  – Dział kreatywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *