Blat roboczy SOGA Mini — idealny stół do majsterkowania w domu

majsterkowanie na kuchennym blacie

Majsterkowanie w drewnie przeżywa w Polsce swój renesans! Piwnice i garaże zamieniają się w przydomowe warsztaty stolarskie, w których zmęczeni korporacyjnym życiem dorośli z ogromną przyjemnością spędzają czas, wiercąc, tnąc, strugając, czy nawet rzeźbiąc! Stworzenie miejsca do pracy w drewnie nie jest trudne, jeśli dysponujesz osobnym pomieszczeniem. Co jednak zrobić, jeśli nie masz oddzielnej przestrzeni? Czy w takim wypadku powinieneś się poddać i poszukać innego hobby? Absolutnie nie! Zobacz, jak wybierając odpowiedni stół do majsterkowania, możesz stworzyć swój pierwszy profesjonalny warsztat stolarski nawet na kuchennym stole!

Data publikacji: 28 marca 2023

Artykuł podzielony został na następujące części:

Czy majsterkowanie w domu jest możliwe?

Majsterkowanie, zrób to sam, DIY — pod tymi pojęciami kryje się wiele fantastycznych zajęć, które ostatnio podbijają serca Polaków. Ja jednak skupię się wyłącznie na majsterkowaniu w drewnie, gdyż jest mi ono najbliższe zarówno ze względu na moją pracę zawodową, jak i pasję, która wokół drewna się kręci.

Zabawa w majsterkowanie może być cudownym zajęciem, które nie tylko pozwoli Ci miło i kreatywnie spędzić czas, ale również da okazję na bycie niezależnym i samowystarczającym. Co więcej, do prac stolarskich możesz zaprosić swoje dzieci, czy seniorów, a wspólne tworzenie potraktować jako sposób na rodzinną integrację.
W każdym z tych wypadków musisz dysponować odpowiednim miejscem, które pozwoli Ci wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie używać pił, strugów, czy dłut.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie oddzielnego pomieszczenia, np. piwnicy, garażu, czy kawałka poddasza, gdzie możesz stworzyć nie tylko piękny, ale przede wszystkim wygodny mini warsztat. Co jednak możesz zrobić, jeśli nie dysponujesz takim miejscem? Czy to oznacza, że powinieneś z majsterkowania zrezygnować? Niekoniecznie! Okazuje się bowiem, że istnieją całkiem rozsądne rozwiązania, które pozwalają na majsterkowanie, nawet jeśli mieszkasz w małym podmiejskim domu, czy wynajmujesz mieszkanie w centrum miasta!

Czego potrzebujesz, żeby zacząć majsterkować w drewnie?

profesjonalny stół do majsterkowania

Najważniejszym i niezbędnym wyposażeniem warsztatu stolarskiego jest specjalistyczny stół warsztatowy, czyli stół stolarski, zwany także strugnicą. Bez niego nawet precyzyjne przycięcie kawałka drewna jest wyjątkowo problematyczne.
Podstawową funkcją stołu stolarskiego jest unieruchomienie poszczególnych elementów drewna, tak, aby można je było łatwo i bezpiecznie ciąć, strugać, szlifować itp. Służy temu kilka rozwiązań, m.in. masywne imadła, umieszczone na krawędziach blatu. W każdym stole znajdują się także specjalne otwory, w które wkłada się dopasowane kołki (tzw. imaki), o które można zapierać drewniane elementy. W tych samych otworach można mocować narzędzia pomocnicze, np. specjalne ściski, które z dużą siłą docisną deskę, kantówkę, czy drewnianą płytę.

Unieruchomienie drewnianego elementu to pierwszy i podstawowy krok do dalszych stolarskich i rzeźbiarskich prac. Kolejne kroki będą wymagały specyficznych narzędzi, których rodzaj zależy przede wszystkim od tego, co z drewna będziesz chciał wykonywać.

Więcej na temat narzędzi niezbędnych w warsztacie stolarskim przeczytasz w artykule pt. „Jak wyposażyć własny warsztat – zrób to z nami i Pomysłami na Dobry Design„.

Jaki stół do majsterkowania wybrać na początek?

stół do majsterkowania pozwala rzeźbić na biurku

No dobrze, wiesz już, że aby majsterkować, potrzebujesz stół warsztatowy. Co jednak masz zrobić, jeśli nie masz na niego po prostu miejsca? Kiedy Twój dom lub mieszkanie absolutnie nie zmieszczą jeszcze jednego, nawet najmniejszego mebla? W takich sytuacjach z pomocną przychodzą blaty robocze firmy LeanCraft! Idealne rozwiązanie w takich sytuacjach!

Blat roboczy to jakby stół bez nóg. Nakłada się go na dowolną płaską powierzchnię (np. biurko, blat kuchenny, stół w jadalni), a niewielkie antypoślizgowe nóżki nie tylko sprawiają, że blat jest nieruchomy, ale również tworzą  kilkucentymetrową przestrzeń pod blatem. Blat posiada otwory, w których tak, jak w klasycznych stołach stolarskich, można zamocować zarówno imaki, jak i specjalne zaciski. Tym samym otrzymujemy możliwość unieruchomienia elementów, nad którymi chcemy pracować!

Blaty dostępne są w kilku rozmiarach, ale, żeby pokazać ich wszechstronność, postanowiłam przetestować najmniejszy z nich o nazwie SOGA Mini.

SOGA Mini — Twój pierwszy stół do majsterkowania

stół stolarski do majsterkowania

W moim warsztacie stoi profesjonalna strugnica, a także znajduje się wiele specjalistycznych narzędzi. Jednak, aby być jak najbardziej obiektywną, postanowiłam podczas testów blatu SOGA Mini korzystać przede wszystkim z narzędzi, których używamy podczas majsterkowania z moją córką Heleną.

Narzędzia, którymi posługuje się Helena, to małe wersje „dorosłych” narzędzi. Nie oznacza to jednak, że nie mogą ich używać osoby dorosłe. Bardzo często sama z nich korzystam, gdyż bywają poręczniejsze przy mniejszych projektach. A właśnie takie projekty idą w parze z blatem SOGA Mini.

Blat roboczy SOGA Mini — prace stolarskie na małej powierzchni

Przycinanie kantówek i listewek to jedna z podstawowych czynności, do której możesz wykorzystać SOGĘ. Japońska piła KATABA Mini wydaje się wręcz zaprojektowana do pracy na tym blacie!

Najprościej drewniany element unieruchomisz, zapierając go o specjalny ogranicznik LEANCRAFT (fot. 1). Jeśli jednak chcesz uzyskać większą precyzję, zamocuj na blacie niewielką skrzynkę uciosową, która pozwoli na cięcie pod kątem 90 i 45 stopni. Skrzynka z jednej strony blokowana jest przez imaki, a z drugiej przez zaciski sprężynowe (fot. 2).

Struganie drewna to bardzo ważny krok w pracy stolarskiej, gdyż pozwala nie tylko wygładzić powierzchnię drewna, ale również dopasować do siebie elementy poprzez korektę ich wymiarów.

Strug mini firmy KUNZ to kolejne narzędzie, które idealnie współpracuje z SOGĄ.
W tym wypadku do unieruchomienia drewna użyłam docisk poziomy BESSEY oraz imaki.

Klejenie drewna to kolejny etap prac stolarskich, który wymaga unieruchomienia materiału.

Zanim jednak zajmiesz się klejeniem, spasuj wszystkie elementy (fot. 5) np. z pomocą niewielkiego liniału SHINWA oraz malutkiego kątownika SHINWA.

Klejone elementy (fot. 6) z jednej strony zapierają się o ogranicznik LEANCRAFT, a z drugiej o kantówkę przytrzymywaną zaciskiem szybkomocującym BESSEY.

Ręczne wiercenie w drewnie? Dlaczego nie? Mała wiertarka STANLEY (fot. 7) świetnie radzi sobie z niewielkimi otworami, które wykona nawet dziecko! Kantówkę zamocuj tak, aby część, w której wiercisz otwór, wystawała poza blat. Wykorzystaj do tego np. zacisk szybkomocujący BESSEY.

Niewinne wbijanie gwoździ (fot. 8) również wymaga zablokowania drewna. Jeśli więc chcesz pobawić się ze swoją pociechą w string-art, wykorzystaj ogranicznik LEANCRAFT. Pomyśl również o odpowiednim narzędziu dla małych rączek — młotek dla dzieci na pewno uszczęśliwi Twojego młodego majsterkowicza!

WNIOSEK:
SOGA Mini to doskonała propozycja zarówno dla modelarzy, początkujących dorosłych majsterkowiczów, jak i idealny warsztat dla dzieci.
Jest stabilna, nie przesuwa się, dzięki czemu możemy na niej unieruchomić drewno i bezpiecznie je ciąć, strugać, szlifować itp. Umożliwia to wykonanie niewielkich precyzyjnych projektów, jak i wspólną zabawę z dzieckiem.

w warsztacie z dzieckiem

Zaproś dziecko do
wspólnej zabawy w majsterkowanie!

Inspiracje znajdziesz na kanale YT/HelenaMajsterkuje

a narzędzia w dziale dluta.pl/dla-dzieci

Blat roboczy SOGA Mini — bezpieczne rzeźbienie i struganie łyżek

Stół do majsterkowania SOGA Mini jest również bardzo przydatny podczas wykonywania płaskorzeźb. W tym wypadku zablokowanie drewnianej formatki jest niezwykle ważne, gdyż dłuto rzeźbiarskie ma ekstremalnie ostrą krawędź, o czym zapewne wolisz nie przekonywać się na własnej skórze.

Struganie drewnianych łyżek może obyć się bez stołu. Misę łyżki wydrążysz, trzymając drewno w jednej ręce, a skoblicę (fot. 11) lub specjalny nóż do łyżek (fot. 12) w drugiej. Niekiedy jednak warto unieruchomić drewno. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, kiedy nie dysponujesz zbyt dużą siłą lub nie wypracowałeś jeszcze odpowiedniej techniki. Jeśli zatem drewno będzie bezpiecznie zablokowane, będziesz mógł użyć większej siły (nóż możesz chwycić w obie dłonie), a jednocześnie zmniejszysz znacząco prawdopodobieństwo skaleczenia.

WNIOSEK:
Jeśli wykonujesz niewielkie prace snycerskie, czy rzeźbiarskie, bawisz się w relief, chip-carving i inne techniki zdobienia i kształtowania drewna, SOGA Mini jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

rzeźbienie w lipie

Chciałbyś nauczyć się rzeźbić, ale nie wiesz jak?

Wypróbuj naszą serię
Samouczków Rzeźbiarskich!

Dla kogo jest blat SOGA Mini, a dla kogo nie jest?

Muszę przyznać, że zanim przetestowałam stół do majsterkowania SOGA Mini, miałam pewne wątpliwości, czy tak mała powierzchnia robocza może być pomocna. Okazało się jednak, że w przeciągu zaledwie godziny, znalazłam dla niego kilkanaście całkiem wartościowych zastosowań!
Zapewne mój sceptycyzm wynikał z przyzwyczajeń, gdyż mam od dawna do dyspozycji profesjonalny warsztat, a w nim dużą i masywną strugnicę. Jeśli jednak nie miałabym takich warunków i gdybym chciała po prostu pobawić się trochę w drewnie, wybrałabym SOGĘ!

Rzecz jasna nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Klasyczny stół stolarski będzie zawsze dużo stabilniejszy i wygodniejszy, pod warunkiem oczywiście, że mamy go gdzie postawić… SOGA nie sprawdzi się również w przypadku większych projektów, które wymagają nie tylko większej przestrzeni, ale także większej stabilności i siły docisku.

Jednak dużym atutem tego blatu jest nie tylko jego wszechstronność, ale przede wszystkim mobilność! Możesz go łatwo przenosić, a nieużywany schować np. pod łóżko 😉 Wierz mi, to mu jednak nie grozi, gdyż praca w drewnie uzależnia i nie prędko odłożysz narzędzia oraz SOGĘ na bok!

Jeśli zatem do tej pory usprawiedliwiałeś się, że nie dasz rady majsterkować, bo nie masz na to miejsca, to już wiesz, że to koniec Twoich wymówek. Łap zatem SOGĘ Mini i rozpocznij swoją wielką przygodę z drewnem!

WNIOSEK:
Blat SOGA Mini jest idealną propozycją dla początkujących majsterkowiczów, którzy z racji braku miejsca nie mogą pozwolić sobie nawet na mały stół stolarski.
Może to być świetne rozwiązanie dla przedszkoli i szkół, które chcą umożliwić uczniom naukę podstawowych technik stolarskich.
Doskonała do kreatywnego majsterkowania z dziećmi, czy dla seniorów lubiących prace ręczne.

SOGA Mini — więcej o produkcie i producencie

Blat roboczy dla majsterkowicza Soga

Cenisz polskie produkty? Chcesz wspierać rodzimych producentów? Masz zatem okazję! Blat SOGA Mini jest bowiem produkowany w Polsce przez poznańską firmę LeanCraft!

Firma LeanCraft tworzy proste i praktyczne narzędzia ułatwiające pracę w warsztacie stolarskim m.in. sprytne narzędzia pomiarowe. Zapoznaj się z pełną ofertą LeanCraft.

Więcej na temat firmy LeanCraft dowiesz się z artykułu pt. „LEANCRAFT — o japońskich ideach w polskim wydaniu”.

Stół do majsterkowania SOGA — dane techniczne:

  • Wykonany z MDF o grubości 22 mm.
  • Na powierzchni blatu znajduję się 10 otworów o średnicy 20 mm, w tym 6 umożliwia montaż akcesoriów.
  • Rozstaw otworów: 96 mm.
  • Nóżki zostały oklejone materiałem antypoślizgowym.
  • Dostarczany jest wraz z 4 nóżkami oraz 4 imakami.
  • Dodatkowe wyposażenie stanowią zarówno akcesoria produkowane przez firmę LeanCraft, jak i przez cenionego producenta zacisków — niemiecką firmę BESSEY.

Autorka tekstu:
Agnieszka Baraniok-Lipińska

Agnieszka Baraniok-Lipińska

Od ponad 20 lat prowadzę sklep specjalizujący się w sprzedaży narzędzi do ręcznej pracy w drewnie. Jednak nie tylko sprzedaję te narzędzia, ale przede wszystkim sama ich używam! Choć w swoim warsztacie spędzam długie godziny, gdzie rzeźbię, strugam, szlifuję, wiercę, piłuję, to nadal uważam, że jestem dopiero na początku swojej przygody z drewnem.
Dzięki tej praktyce o narzędziach wiem prawie wszystko, ale przede wszystkim rozumiem potrzeby klientów, szczególnie tych, którzy tak jak ja dopiero się uczą.
Kilka lat temu wpadłam na pomysł Samouczków Rzeźbiarskich – zestawów do samodzielnej nauki rzeźbienia i strugania drewna. W 2021 roku stworzyłam mój pierwszy autorski projekt: serię Samouczek drewniana łyżka, który podbił serca naszych klientów. Obecnie pracuję już nad kolejną serią.


Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button